четвртак, 19.12.2024,
05:50 -> 23:31
САД увеле санкције Ирану; УН траже мишљење МСП о обавезама Израела за помоћ Палестинцима
Настављају се сукоби на Блиском истоку. Сједињене Америчке Државе су увеле санкције Ирану и ентитетима повезаним са Хутима, саопштило је америчко Министарство финансија. Генерална скупштина УН изгласала је резолуцију којом се од Међународног суда правде тражи мишљење о обавезама Израела да олакша испоручивање помоћи Палестинцима.
Пентагон: Имају двоструко више војника у Сирији него што је раније објављено
Министарство одбране САД саопштило је да је у Сирији тренутно распоређено 2.000 америчких војника, што је двоструко више од броја који је раније саопштен, као да су додатне трупе послате као привремене снаге за подршку против милитаната Исламске државе.
Портпарол Пентагона, генерал-мајор Пет Рајдер је новинарима рекао да не зна колико дуго у Сирији има 2.000 америчких војника,"али да је вероватно" да су тамо распоређени месецима пре пада сиријског председника Башара ел Асада.
(Reuters)
Опширније
Краће
Ердоган: Очекујемо изградњу Сирије ослобођене од тероризма
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да искрено очекује обнову и опоравак Сирије без тероризма, као и да је Турска спремна да допринесе том процесу.
"Требало би да будемо уз народ Сирије у овом тешком процесу. Као њен сусед и браћа и сестре, спремни смо да допринесемо овом процесу. Искрено очекујемо изградњу Сирије ослобођене од тероризма и Сирије у којој људи различитих вера и националности живе заједно у миру. Истичемо значај територијалног интегритета Сирије", рекао је Ердоган.
Напоменуо је да је свету потребан глобални мир, али да "нажалост, институције задужене да обезбеде глобалну безбедност и стабилност нису испуниле своју одговорност у суочавању са кризама и ратовима".
(Танјуг)
Опширније
Краће
САД увеле санкције Ирану и ентитетима повезаним са Хутима
Сједињене Америчке Државе увеле санкције Ирану и ентитетима повезаним са Хутима, саопштило је америчко министарство финансија, на чијој су интернет страници наведени бројни појединци, компаније и пловила који су на мети санкција.
У саопштењу се наводи да су санкције усмерене на три танкера преко којих се превози иранска нафта и производи петрохемијске индустрије, која генерише милијарде долара за иранске лидере, подржавајући његов нуклеарни програм, развој балистичких пројектила и финансирање група као што су Хезболах, Хамас и Хути.
"САД су посвећене гађању иранских кључних токова прихода који финансирају његове дестабилизујуће активности", рекао је вршилац дужности подсекретара за тероризам и финансијски обавештајни рад Бредли Смит.
(Reuters)
Опширније
Краће
Нехамер: Аустрија разматра статус сиријских избеглица, 1.000 евра за повратак кући
Аустрија размата статус сиријских избеглица које су у ту земљу стигле пре мање од пет година, изјавио је аустријски канцелар Карл Нехамер, поводом навода појединих медија да су неке избеглице писмено обавештене да у Сирији "не морају више да се плаше политичког прогона".
"Аустрија...сада преиспитује испуњавање услова за заштиту Сиријаца који су у земљи мање од пет година", рекао је Нехамер на друштвеној мрежи Икс.
Аустријски закон дозвољава властима да опозову избеглички статус у неким случајевима, у року од пет година од његове доделе, наводи Ројтерс.
Сиријци су највећа група тражилаца азила у Аустрији.
Нехамер, конзервативац који покушава да формира нову коалициону владу је у дану пада сиријског председника Башара ал Асада, 8. децембра рекао да би требало размотрити безбедносну ситуацију у Сирији, као и да ли су могуће депортације избеглица у ту земљу.
Након тога су Нехамер и његова привремена влада појаснили да ће у почетку фокус бити на добровољним депортацијама, а да се онима који се јаве да се добровољно врате у Сирију нуди 1.000 евра.
Аустрија је међу више десетина европских земаља које су након Асадовог пада обуставиле обраду захтева Сиријаца за азил.
(Танјуг, Reuters)
Опширније
Краће
УН тражи мишљење Међународног суда правде о обавезама Израела за помоћ Палестинцима
Генерална скупштина Уједињених нација изгласала је резолуцију којом се од Међународног суда правде тражи мишљење о обавезама Израела да олакша испоручивање помоћи Палестинцима, коју обезбеђују државе и међународне организације, укључујући и УН.
Нацрт резолуције који је предложила Норвешка усвојила је Генерална скупштина УН од 193 члана, са 137 гласова "за", пренео је Ројтерс.
Израел, САД и 10 других земаља гласале су против, док су 22 државе биле уздржане.
Овај потез је уследио као одговор на одлуку Израела да забрани рад Палестинске агенције за избеглице УН (УНРВА) у тој земљи од краја јануара, као и због других препрека са којима су се суочавале агенције УН у свом раду у Гази током прошле године, наводи Ројтерс.
Међународни суд правде је највиши суд Уједињених нација, а његова саветодавна мишљења носе правну и политичку тежину, иако нису обавезујућа.
У резолуцији која је данас усвојена изражена је и "озбиљна забринутост због тешке хуманитарне ситуације на окупираној палестинској територији", а Израел је позван да испуни своје обавезе да не омета палестински народ у остваривању свог права на самоопредељење.
(Reuters)
Опширније
Краће
Број страдалих Палестинаца порастао на 45.129
У израелској војној офанзиви у Појасу Газе убијено је најмање 45.129 Палестинаца, а рањена су 107,338 од 7. октобра 2023. године, саопштило је Mинистарство здравља у Гази, које је под контролом Хамаса.
(Reuters)
СДФ: Курдски борци ће напустити Сирију ако се постигне прекид ватре са Турском
Курдски борци који су дошли у Сирију са Блиског истока да подрже курдске снаге у Сирији, напустиће ту земљу ако се постигне прекид ватре са Турском у северној Сирији, изјавио је командант Сиријских демократских снага Мазлум Абди.
"У Сирији је сада другачија ситуација, ми сада започињемо политичку фазу. Сиријци морају да реше сами своје проблеме и успоставе нову управу", рекао је Абди, пренео је Ројтерс.
Повлачење несиријских курдских бораца је један од главних захтева суседне Турске, која сматра да доминантно курдске групе у Сирији представљају претњу по њену националну безбедност, и која подржава нову војну кампању против њих на северу Сирије.
Непријатељства су ескалирала од свргавања сиријског председника Башара ел Асада пре мање од две недеље, када су Турска и сиријске оружане групе које та земља подржава заузеле 9. децембра град Манбиџ, који су до тада држале Сиријске демократске снаге, предвођене Курдима.
(Танјуг, Reuters)
Опширније
Краће
У израелском бомбардовању убијен 41 Палестинац
Амерички и арапски посредници раде како би постигли договор о примирју између Израела и Хамаса, навели су извори блиски преговорима, док лекари у Гази наводе да је 41 Палестинац убијен данас у израелском бомбардовању.
Палестински медији објавили су да је најмање 15 особа погинуло у израелским нападима на бивше школе у Гази, у којима су се налазиле Хамасове оперативне групе.
Израелска војска саопштила је да су борбени авиони гађали командне центре Хамасових оперативаца који су користили школе ел Карама и Шабан у насељу Туфа за планирање и извођење напада на израелске трупе и цивиле, пренео је Тајмс оф Израел.
Према извештајима, школе су биле коришћене и као склоништа за палестинске избеглице.
ИДФ је нагласио да су предузели мере ''како би смањили ризик за цивиле''.
(Times of Israel)
Опширније
Краће
Гутерес: Израелски ваздушни напади на Сирију представљају кршење суверенитета земље
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес изјавио је да израелски ваздушни напади на Сирију представљају кршење суверенитета и територијалног интегритета земље и морају да се зауставе.
"Суверенитет, територијално јединство и интегритет Сирије морају бити у потпуности обновљени, а сви акти агресије морају одмах да се окончају", рекао је Гутерес.
Откако је свргнут са власти председник Сирије Башар ел Асад раније овог месеца, Израел је извео стотине ваздушних напада за које је навео да имају за циљ уништавање стратешког оружја и војне инфраструктуре, пренео је Ројтерс.
Израелске трупе су, такође, прешле у демилитаризовану зону између Сирије и Голанске висоравни коју је окупирао Израел, створену након арапско-израелског рата 1973, којом патролирају мировне снаге УН.
Израелски званичници описали су овај потез као ограничену и привремену меру да би се осигурала безбедност израелских граница, али нису навели када би трупе могле да се повуку, навела је агенција.
"Да будем јасан, у зони раздвајања не би требало да постоје војне снаге осим мировних снага УН – тачка. Израел и Сирија морају да поштују услове Споразума о раздруживању снага из 1974, који остаје у потпуности на снази", рекао је Гутерес.
Гутерес је навео да су Уједињене нације усредсређене на омогућавање "инклузивне, кредибилне и мирне" политичке транзиције у Сирији и премештање помоћи за борбу против једне од највећих хуманитарних криза у свету.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Нетанјаху: Израел ударима на Хуте ради у корист целе међународне заједнице
Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху рекао је да његова земља ударима на јеменске побуњенике Хуте делује у корист целе међународне заједнице.
Након што је израелска војска јутрос извела интензивне ваздушне нападе на јеменску престоницу Сану, коју држе побуњеници и важне луке, Нетанјаху је саопштио да Израел штити свет од Хута, преноси Тајмс оф Израел.
"Они не нападају само нас, они нападају цео свет. Они нападају међународне бродске и трговачке руте", рекао је Нетанјаху у видео-обраћању.
Израелски премијер је додао да када Израел делује против Хута, он ради за целу међународну заједницу и, како је рекао, "САД и многи други ово добро разумеју".
(Times of Israel)
Опширније
Краће
Путин о Блиском истоку током годишње конференције
Руски председник Владимир Путин рекао је током годишње конференције да Москва остаје привржена свом ставу о решавању палестинско-израелског питања који укључује стварање државе Палестине.
Додао је да став Русије добро познат, како о Либану, тако и о Палестини и да није подложан никаквим променама.
"Одлуку је донео Савет безбедности УН да треба да се формирају две државе – Израел и Палестина, Палестина још није створена", рекао је Путин на годишњој конференцији за новинаре, преноси РИА Новости.
Путин је додао да циљеви којима Израел тежи у Појасу Газе нису познати, али да поступци Тел Авива заслужују само осуду.
Руски председник је у вези са новонасталом ситуацијом у Сирији изјавио је да је Израел кључни победник у сиријској кризи и да осуђује израелско заузимање сиријских територија.
"Русија осуђује заузимање било које територије Сирије. То је очигледно, наша позиција овде не подлеже никаквом прилагођавању. Али Израел такође решава за себе одређена питања. Руска Федерација се нада да ће Израел повући трупе са сиријских територија, али за сада више изгледа да ће Израелци тамо остати", рекао је Путин на годишњој конференцији за новинаре, преноси Спутњик.
Путин је позвао на решавање курдског проблема са властима које контролишу територију Сирије.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Газа: Најмање 26 Палестинаца погинуло у израелским нападима
Лекари у Гази наводе да је 26 Палестинаца убијено у израелском бомбардовању у Појасу Газе.
Наводи се да је током ноћи убијено најмање 13 Палестинаца у одвојеним нападима на два стамбена објекта, пренео је Ројтерс.
Касније је у нападу у близини избегличког кампа у Гази убијено још девет особа, а у нападу на северни део енклаве још четири особе.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Ел Шара: Сирију нећу претворити у Авганистан, нисмо претња ни за регион ни за Запад
Ахмед eл Шар, вођа побуњеничке групе Хајат Тахрир eл Шам (ХТС) која је недавно дефакто преузела власт у Сирији, изјавио је да је та земља исцрпљена ратом и не представља претњу другим земљама у региону нити Западу.
У интервјуу за Би-Би-Си позвао је западне земље и УН да укину санкције Сирији и да уклоне ХТС са листе терористичких организација, која се на тој листи нашла јер је почела као огранак Ал Каиде, од које се одвојила 2016. године.
''Санкције морају бити укинуте јер су биле усмерене на стари режим. Жртву и тлачитеља не треба третирати на исти начин", рекао је Ел Шара.
Истакао је да нема намеру да Сирију ''претвори'' у Авганистан, напоменувши да Сирија није племенско друштво.
Такође је рекао да верује да жене треба да се образују и да је у Сирији, за разлику од Авганистана где женама није дозвољен приступ образовању, проценат жена на универзитетима већи од 60 одсто.
Нагласио је да ХТС није терористичка организација, тврдећи да током рата никада није нападала цивиле и цивилна подручја, а њени чланови себе сматрају жртвама режима бившег председника Сирије Башара ел Асада.
Говорећи о дозволи за конзумацију алкохола, Ел Шара је рекао да се ради о правном питању и најавио формирање ''комитета правних стручњака који ће написати устав''.
''Они ће одлучити. И сваки владар или председник ће морати да поштује закон", рекао је Ел Шара.
Би-Би-Си наводи да Ел Шара и ХТС настоје да увере јавност да је та група раскрстила са својом екстремистичком прошлошћу, у шта ни велики број Сиријаца не верује.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Иран осудио израелске нападе на Јемен
Техеран осуђује израелске нападе на луке и енергетске локације којима управљају Хути у Јемену, изјавио је портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багај.
Багај је навео да израелски напади на Јемен представљају тешко и недвосмислено кршење принципа и норми међународног права и Повеље УН.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Деветоро мртвих у израелским ударима на Јемен
У израелским ваздушним нападима на Јемен убијено је девет особа, саопштила је телевизија Ел Масира, главна телевизијска кућа коју води покрет Хута који контролишу већи део земље.
Седморо је убијено у нападу на луку Салиф, а још двоје у два удара на нафтна постројење Рас Иса у западној провинцији Ходеида, наводи се у извештају.
Удари су такође били усмерени на две главне електричне централе јужно и северно од главног града Сане, додаје се.
Израелска војска је у саопштењу рекла да је “извела прецизне ударе на војне циљеве Хута у Јемену, укључујући луке и енергетску инфраструктуру у Сани“.
Мете које су погодиле Израелске одбрамбене снаге Хути су користили у војне сврхе, тврди ИДФ.
Раније у четвртак, израелска војска је саопштила да је пресрела ракету лансирану из Јемена.
Хути су покренули нападе на међународне трговачке бродове у близини Јемена од прошлог новембра, у знак солидарности са Палестинцима у рату Израела са Хамасом.
(Reuters)
Израелска војска пресрела ракету лансирану из Јемена
Сирене су се огласиле изнад централног Израела у раним сатима када је пресретнут пројектил испаљен из Јемена, саопштила је израелска војска.
Пројектил је пресретнут пре него што је прешао на територију Израела.
Школа у близини Тел Авива је оштећена када је пресретнута балистичка ракета. Главна зграда је срушена.
(Reuters)
Опширније
Краће
Најмање 45.097 Палестинаца је страдало, а 107.244 су повређена у израелској војној офанзиви од 7. октобра прошле године у енклави, саопштило је Министарство здравља у Гази, које је под контролом Хамаса.
Шефица немачке дипломатије Аналена Бербок такође је истакла да израелска окупација Голанске висоравни представља кршење међународног права, након што су израелске власти саопштиле да ће удвостручити јеврејско становништво у том подручју.
Са друге стране, упркос договору о примирју који је постигнут 27. децембра, израелска војска је саопштила да је уништила подземни командни центар Хезболаха, који му је служио за ракетирање израелских градова.
Начелник генералштаба израелске војске Херци Халеви истовремено је изјавио да његове снаге настављају са притиском на Хамас да би ослободиле више од 100 талаца које држи у Гази.
Шеф Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијам Бернс, у међувремену, слетео је у Катар, где ће се одржати разговори о прекиду ватре у Гази.
За то време, турски председник Реџеп Тајип Ердоган навео је да је почела нова ера у Сирији, након што је свргнута власт председника Башара ел Асада.