Генерална скупштина Уједињених нација одобрила је великом већином две резолуције, којима се захтева хитан прекид ватре у Појасу Газе и подржава Агенцију УН за палестинске избеглице коју је Израел забранио.
За резолуцију о прекиду ватре у Гази од 193 земље гласало је 158, а 13 их је било уздржано, док је за подршку УНРВА гласало 159 земаља уз 11 уздржаних.
Гласање је одржано након дводневне дебате, током које су представници чланица УН већином позивали на окончање 14-месечног рата између Израела и милитантне групе Хамас и захтевали приступ целој територији Појаса Гази како би се спречила хуманитарна катастрофа, преноси АП.
Израел и Сједињене Америчке Државе гласали су против обе резолуције, а међу осталим противницима били су Аргентина, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај и Тонга.
Немачка и Италија гласале су за прекид ватре у Гази, чиме су САД остале једина чланица Г7 која још се успротивила.
У Резолуцији се захтева "тренутни, безусловни и трајни прекид ватре који ће поштовати све стране" и понавља се "захтев за хитним и безусловним ослобађањем свих талаца".
На хуманитарном плану, резолуција одбацује "сваки покушај да се Палестинци изгладњују" и захтева хитан приступ цивилима ради пружања помоћи која је неопходна за њихов опстанак.
Друга резолуција подржава мандат УНРВА, који је основала Генерална скупштина 1949. године.
Изражава се жаљење због закона које је израелски парламент усвојио 28. октобра и којима се забрањују активности те агенције на палестинским територијама, што ће ступити на снагу за 90 дана.
Резолуција позива израелску владу "да се придржава својих међународних обавеза, поштује привилегије и имунитет УНРВА" и испуни своју одговорност да омогући несметану испоруку хуманитарне помоћи у цијелом појасу Газе.
Док су резолуције Савета безбедности правно обавезујуће, резолуције Генералне скупштине нису, иако одражавају светско мишљење. У скупштини нема вета.
(Танјуг)