четвртак, 07.11.2024, 13:05 -> 13:07
Жестоки деби прве црне лидерке британских конзервативаца
После Ришија Сунака, првог британског премијера пореклом из Индије, на чело конзервативаца дошла је прва жена, пореклом из Африке. Пред Кеми Бејденок је тежак задатак опоравка странке после тешког пораза на јулским изборима.
Ватрено крштење за нову лидерску конзервативаца било је традиционално сучељавање премијера и шефа опозиције у парламенту средом.
На крилима победе Доналда Трампа у Америци, њен обрачун са премијером Стармером био је жесток.
Док је левица протестовала на улицама, британски премијер сер Кир Стармер почео је обраћање посланицима честитком новоизабраном председнику Трампу на "његовој историјској изборној победи".
"Као најближи сарадници, Сједињене Државе и Уједињено Краљевство наставиће да тесно сарађују на заштити заједничких вредности слободе и демократије. Пошто сам пре само неколико недеља био на вечери са председником Трампом, радујем се заједничком раду у годинама пред нама", оценио је премијер Стармер.
Затим је пожелео добродошлицу новој лидерки опозиције, уз заједљиву опаску да му је то "четврти вођа торијеваца за четири и по године".
У свом дебитантском обраћању парламену откако је изабрана за вођу конзервативаца, Кеми Бејденок такође је четитала Доналду Трампу на "импресивној победи".
Затим се обрушила на премијера Стармера.
"Премијер и министар спољних послова срели су се са њим у септембру. Да ли је шеф дипломатије искористио ту прилику да се извини због његових увредљивих и опсцених изјава, као што је, цитирам: ′Трамп није само женомрзац и симпатизер нео-нациста, већ и социопата и дубока претња међународном поретку.′ Ако се није извинио, да ли ће премијер то учинити у његово име?", реторички је питала Кеми Бејденок.
Са зачеља до чела
Током сто двадесет дана избора за новог лидера конзервативаца, бивша министарка за привреду и трговину, пореклом из Нигерије, из трке је избацила ведете попут шефа дипломатије Џејмса Клеверлија. Приоритет јој је економија.
Нова лидерка конзервативаца Кеми Бејденок упозорава да је Британија све старија и сиромашнија, као и да се све теже такмичи на светском тржишту.
"Морамо да реорганизујемо привреду по мери будућности", оцењује она.
Расно слепило
Родом из Вимблдона, не сматра да је боја коже предуслов за успех.
"Драго ми је, јер то показује да моја земља и странка сматрају да није битно како изгледаш, већ шта нудиш", истиче Кеми Бејденок.
Но, у Брикстону, центру црначке заједнице у Лондону, замерају јој "расно слепило".
Студенткиња Имани Самјуелс сматра да је избор црнкиње за вођу торијеваца циљано и срачунато као би се црнци привукли у Конзервативну странку.
"Ја нисам глупа и необразована и све ће зависити од њеног рада", каже она.
Музичар Данијел Кембел успех Бејденок не доживљава као напредак, већ као "препознавање тржишта".
"Желе да привуку ширу публику, али не мислим да то долази из срца или да је истинска промена. То је вук у јагњећој кожи", оцењује он.
Покушај уједињења после изборне катаклизме
Уз бившу министарку унутрашњих послова Суелу Браверман и неуспешну премијерку Лиз Трас, Кеми Бејденок представља тврдо десно крило странке.
Њена влада у сенци покушај је да се подељени торијевци уједине.
Истиче да мора да постоји јасан план за промену земље кроз реформу управе.
"Премијер је на своју штету открио шта значи када такав план не постоји. Тај велики посао почиње данас", истакла је у првом говору као лидер странке Кеми Бејденок.
Повратак конзервативаца на власт је веома ниско на листи њених приоритета. Њена прва брига је заустављање одлива чланства ка новооснованој Реформистичкој странци Најџела Фаража.