Извор: РТС

Доналд Трамп или Камала Харис – зашто треба више веровати кладионичарима него истраживачима јавног мњења

Пет дана остало је до председничких избора у Сједињеним Америчким Државама. Десетине милиона Американаца већ је искористило право да гласа раније, а пажња је усмерена на државе које – од избора до избора – гласају различито. Доцент Факултета политичких наука Стеван Недељковић предвиђа да ће Доналд Трамп победити на изборима, као и да је реч о највећем политичком спектаклу на свету. На данашњи дан, кладионице дају 63 одсто шансе Доналду Трампу да ће однети победу, а само 35 одсто Камали Харис.

Демократе и републиканаци у тесној су трци пет дана до 5. новембра, када ће највећи број америчких бирача гласати.

Предвиђања доцента Факултета политичких наука Стевана Недељковића су да ће на изборима за председника Сједињених Држава победити кандидат републиканаца Доналд Трамп.

Ипак, истакао је и да постоји 47 одсто шансе да на најважнијим изборима на свету победи Камала Харис.

Недељковић каже да није вођен искључиво истраживањима јавног мњења зато што су погрешила у предвиђањима 2016. и 2020. године. 

"Постоји маргина грешке до три одсто, а суштински, разлика у Пенсилванији, Мичигену и Висконсину мања је од један одсто", навео је доцент ФПН-а.

Каже да постоје и други фактори које треба урачунати, као што су конкретене друштвене групе у "свинг" државама каква је и Пенсилванија.

"Постоји уврежена тврдња да жене из предграђа доносе победу. Ја мислим да је ове године нешто другачије и да ће то бити млађа популација мушкараца од 18 до 20 година, у коалицији са радничком класом, пошто је она доминантна у Пенсилванији", истакао је Недељковић.

Уверен је да ће, ко добије изборе у Пенсилванији, добити и изборе у САД.

Кладионице или истраживања јавног мњења

Од 2016. године, када је Трамп победио Хилари Клинтон, смањено је поверење у истраживања јавног мњења, а тачнијим су се испоставиле квоте на кладионицама.

"До пре десетак дана кладионице су биле опрезне и маргина између Трампа и Харисове се кретала у распону од 5 до 10 одсто за једног или другог кандидата", каже Недељковић.

На данашњи дан, кладионице дају 63 одсто шансу Доналду Трампу да ће однети победу, а само 35 одсто Камали Харис.

Недељковић сматра да су кладионичари превише дарежљиви према Трампу. Међутим, истиче да има врло конкретан и практичан разлог због којег више верује кладионицама него истраживачима јавног мњења. 

"Истраживачи јавног мњења имају простор да изгубе мало кредибилитета и повратиће се у наредном изборном циклусу. Кладионице имају да изгубе новац и зато мало више верујем њима него истраживањима", каже Недељковић.

Харисова има предност код жена, Трамп код млађих мушкараца

Истраживања јавног мњења показују да најчешће млађи мушкарци и међу Афроамериканцима и бирачима латиноамеричког порекла подржавају Трампа, а Камала Харис има подршку жена.

Подаци показују да је јаз у САД, када су у питању мушкарци и жене, у изборном циклусу 2024. године израженији него раније.

"Уистину, постоји (изборни јаз) од 80-их година. Претежно жене гласају за демократе, а мушкарци за републиканце", објашњава доцент ФПН-а.

Каже да се Трамп већ трећи изборни циклус такмичи за латино популацију, додајући да ће кандидат републиканаца остварити бројеве који у тој странци нису виђени од 2004. године.

Објашњава да ће остварити добре бројке и код Афроамериканаца од 18 до 29 година.

"Мислим да је Трампова кампања добро таргетирала бираче, не само типично кампањски, већ и кроз подкасте", рекао је Недељковић, подсећајући да је Трамп гостовао код Џоа Рогана и Логана Пола, који су међу најпопуларнијим подкастерима у свету.

Истакао је и да економске политике које Трамп нуди погодују млађој популацији.

"Американци живе у две Америке, а да тога нису свесни" 

Доцент ФПН-а каже да Камали Харис може много да помогне што се у појединим колебљивим државама 5. новембра гласа и за право на абортус.

Различита питања стварају различит ниво подршке одређеном кандидату, објаснио је Недељковић.

"Трамп има велики јаз у односу на Харисову по питању економских или миграционих тема, док Харисова ужива огромно поверење у погледу репродуктивних права", указује Недељковић, истичући да се то питање налази међу 10 најбитнијих.

Економија је, у теорији, главна тема на изборима у САД, али неће бити пресудна.

Идентитетска питања од 2016. године доминирају америчком политиком, иако ће 80 одсто становништава САД рећи да је економија најважнија, објашњава за РТС доцент ФПН-а.

Истакао је да су САД у некој врсти културних ратова. Сматра да је унутрашња политика таква да постоје готово непремостиве разлике.

"Отуда бојазан од победе једног или другог кандидата и отуда рекордан број оних који су изашли 2020. године и који ће 2024. године изаћи да гласају", рекао је Недељковић.

Оценио је да Американци живе у две Америке, иако тога још нису свесни.

Спољна политика (не) добија изборе

Актуелни оружани сукоби у свету утичу и на изборне шансе, а велики притисак је на потпредседницу Камалу Харис, сматра Недељковић.

"Много јој је одмогао сукоб у Украјини, а посебно рат у Гази, који се преселио у Либан. Постоји утисак да САД апсолутно не контролишу ситуацију на Блиском истоку", наводи Недељковић.

Посебно, каже, када је реч о Израелу, јер је на Нетанјахуа готово немогуће утицати.

"Ту Бајден и Харисова имају много да изгубе. Морају да се надмећу за гласове Израелаца у САД и за гласове муслиманске популације која је нарочито присутна у неким колебљивим државама као што је Мичиген", рекао је Недељковић.

Сматра да је то добитничка ситуација за бившег председника Трампа.

"Апсолутна подршка Израелу за све што ради – нисам сигуран да је то добро, али то њему доноси гласове", закључио је Недељковић.

Читај ми!