субота, 29.06.2024, 20:35 -> 21:16
Опроштај од Бајдена, или најсрећнији дан у животу Доналда Трампа
Дебате пред председничке изборе у САД никада нису пресудно утицале на исход гласања. Све док се у ноћи између четвртка и петка у студију Си-Ен-Ена нису суочили Џозеф Бајден и Доналд Трамп. Резултат дебате је унео панику у редове демократа и натерао осмех на лице Доналда Трампа. Не због снажних порука и смерница у којем ће се правцу кретати Америка у наредне четири године, већ због чињенице да су најверније присталице почеле да окрећу леђа Бајдену. "Да би служио земљи, Бајден мора да напусти трку", пише Њујорк тајмс.
Огромна црно-бела фотографија Џозефа Бајдена изнад уводника Њујорк тајмса, најављује драматичну промену у трци за наредног председника Сједињених Држава. "Да би служио земљи, Бајден мора да одустане од трке" и "Бајден није човек какав је био пре четири године" поруке су које представљају нагли заокрет медија, који већ годинама здушно подржава демократског кандидата, тврдећи да је Доналд Трамп "политичка аномалија" и "директна претња америчкој демократији".
"Председник се у четвртак представио као сенка некада великог политичара. Мучио се да објасни шта намерава да уради у другом мандату. С тешкоћом је одговарао на Трампове провокације. Није успео да Трампа суочи са лажима, неуспесима и застрашујућим плановима. Више пута, мучио се да заврши реченицу", пише Њујорк тајмс.
На сличан начин, некадашњег утицајног сенатора, заменика Барака Обаме и на концу председника САД из даље политичке трке отписали су и Њујоркер и Вашингтон пост, који је, набрајајући сва Бајденова достигнућа, оценио да је, ипак, дошло време да демократе изаберу другог кандидата.
Без погледа у правцу Камале Харис
Да би се демократе могле наћи у оваквој ситуацији, већ месецима упозоравају бројни политички аналитичари у САД, али је и Бајденова партија суочена са прилично килавим опцијама у тренутку када председник не намерава да одустане од даље трке, док потпредседница Камала Харис у америчкој јавности не слови за особу која би била способна да ваљано води Америку.
"Нисам више млад, то је јасно. Корак ми није лак као некада и не дебатујем као што сам то некада чинио. Али знам једну ствар, знам како да кажем истину и знам како да обављам овај посао", рекао је Бајден присталицама у Јужној Каролини дан после дебате.
Не претерано убедљиво, Бајденови симпатизери су клицали "још четири године", покушавајући да себе, али и остатак Америке, убеде да би и оваква, бледа сенка некадашњег политичара била боља опција за САД од Доналда Трампа.
После шока, који је у редовима демократа изазвао Бајденов наступ, чини се да су и најутицајнији људи у партији одлучили да наставе да га подржавају, пре свега како се чини, због чињенице да четири месеца пред узборе напросто нису у стању да обликују бољег кандидата.
Бајден остаје кандидат...
"Апсолутно не", рекла је портпаролка Бајденове кампање Мија Ехренберг, одговарајући на питање да ли председник САД размишља да одустане од трке.
У помоћ је покушао да јој прискочи и бивши председник Барак Обама, који је, не помињући Бајденове проблеме, написао да се и после дебате одлука бирача своди на прилично једноставнан избор између човека који се читавог живота борио за обичне људе и особе која је одувек мислила само на себе.
Обамин оптимизам, овог пута, није прешао на остатак странке, па су некадашња шефица Представничког дома Ненси Пелоси и бивша Бајденова директорка комуникација Кејт Бедингфилд наступ демократског кандидата оцениле да "заиста разочаравајући".
Још жешћи били су главни финансијери демократа, који су, листом анонимно, проценили да се Џозеф Бајден, после дебате", "сам дисквалификовао" из даље трке за место у Белој кући.
Као да је пао с бине...
"Једина катастрофалнија ствар која је могла да се деси је да се стрмоглавио са бине. Велики донатори су јасни – мора да оде", написао је Фајненшеј тајмс, позивајући се на изворе у Демократској партији.
Доналд Трамп се, у међувремену, с нескривеним осмехом на лицу појавио пред присталицама у Вирџинији, проглашавајући велику победу у дебати коју је, како тврди Си-Ен-Ен, гледало 48 милиона људи, као и још милиони људи путем интернета.
"Проблем Џоа Бајдена нису његове године, већ компетентност. Он је напросто неспособан", рекао је Трамп, наглашавајући да не верује да ће његов ривал одустати од трке.
"Сви су листом рекли – Трамп је био фантастичан, да би већ дан касније коментарисали лош наступ Поквареног Џоа. Шта је ту је, резултат је исти", рекао је Трамп.
Милиони долара за спас кампање
За свега 48 сати од дебате, демократе су успеле да прикупе више од 20 милиона долара за Бајденову кампању, односно бар шест милиона више него што су прикупили од почетка јуна. Током викенда, Бајден ће у Хемтонсима покушати да убеди најбогатије присталице демократа да му додатно помогну како би се докопао другог мандата у Белој кући.
Од педесетак истраживања јавног мнења, објављених од почетка јуна, Бајден води тек у осам, али му у прилог иде чињеница да се после дебате у Атланти ствари нису драматично промениле.
Демократе ће, у сваком случају, имати тежак задатак да потврде теорију да је Бајден престар да води кампању, али је савршен избор за председника САД. Говорећи гласачима да нису у праву када су у питању Бајденове године, суочавају се са опасношћу да се нађу у сличној ситуацији када су, 2016. године, убеђивали бираче да греше што им појава Хилари Клинтон не изазива одушевљење.
Што се Бајдена тиче, уколико остане у трци и изгуби, нико га се неће сећати као председника САД, већ као политичара који је одбио да се суочи са стварношћу и лоших одлука које су из тога проистекле.