Цене израелских акција и обвезница су пале, а многа предузећа су затворена, након сукоба Израела и Хамаса који је избио овог викенда.
Кључни индекси акција Тел Авива сада су скоро седам одсто нижи, највише због пада банкарских акција од девет одсто на промету од 573 милиона долара, а цене државних обвезница су пале за чак три одсто.
Цене нафте скочиле су више од четири долара по барелу јер су војни сукоби између Израела и Хамаса продубили политичку неизвесност широм Блиског истока и изазвали забринутост у погледу залиха.
Сирова нафта "Брент" се приликом јутарње трговине на азијским тржиштима продавала за 87.68 долара по барелу, а америчка нафта WTI за 86.05 долара по барелу, што је повећање од преко три одсто у односу на цену која је била актуелна на затварању берзи у петак.
Европски фјучерси гаса су се данас на отварању берзе ТТФ продавали по цени од 39,950 евра за мегават-сат.
Цена злата је скочила на 1.850,14 долара за унцу, као и цена пшенице, на 5,7662 долара за бушел (бушел износи 27,216 кг).
Вредност евра у односу на долар је износила 1,05251, што је за 0,57 одсто мање него у петак.
Инвеститори пажљиво прате дешавања на Блиском истоку како би проценили геополитички ризик за тржишта.
Аналитичари оцењују да би растући геополитички ризик могао да доведе до повећане потражње за обвезницaма америчког трезора, али и улагања у долар и злато које припада категорији најсигурнијих дугорочних улагања.
Фјучерси на америчке акције су ослабили, док су нафта, злато и трезори добили подстицај.
"Ово је добар пример због чега је потребно да људи улажу у злато. То је савршена заштита од међународних превирања", рекао је Петер Кардиљо, главни тржишни економиста у Spartan Capital Securities.
Према његовим речима, сви који су у могућности, треба део имовине да уложе и у куповину долара.
"Увек када дође до међународних превирања, долар јача", рекао је Кардиљо.
(Ројтерс)