СБ УН једногласно о утврђивању кривице за хемијско оружје

Савет безбедности УН усвојио је једногласно резолуцију у којој се налаже формирање механизма за утврђивање одговорности за примену хемијског оружја, укључујући хлор, у конфликту у Сирији, због чега су живот изгубили многобројни цивили.

Како преноси Тас, најодлучније се осуђује употреба било које отровне хемијске материје, сличне хлору, као оружја у Сирији и налаже се формирање заједничког механизма за истрагу уз учешће УН и Организације за забрану хемијског оружја (OPCW) на рок од годину дана, са могућношћу продужења у случају потребе.

По резолуцији 2235, генерални секретар УН Бан Кимун има 20 дана да изда препоруке о саставу механизма и његова овлашћења, која треба да одобри СБ УН, преноси Танјуг.

Састав механизма бавиће се утврђивањем не само особа које су директно употребиле отровна средства, него и свих оних који су на било који други начин умешани у такве активности.

Експерти треба да представе први извештај после 90 дана од почетка истражних радњи.
Договор о формирању механизма достигнут је пошто су САД и Русија приближиле позиције о том питању, наводи Тас, подсећајући и да је 2013. године захваљујући сарадњи те две земље договорено уништавање сиријског арсенала хемијског наоружања.

Асошијетед прес подсећа да су се пре два дана амерички државни секретар Џон Кери и министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров договорили о коначном тексту резолуције, а да ниједна од преосталих 13 чланица СБ УН није имала примедбе.

СБ УН је 6. марта усвојио резолуцију 2209 о недопустивости борбене примене свих отровних материја у Сирији, укључујући хлор, и документ предвиђа увођење мера по глави шест Повеље УН у случају да се слични инциденти понове.

У данас усвојеној резолуцији, потврђена је одлучност да се у случају неповиновања такав потез повуче.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
30° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи