Читај ми!

Нови закон олакшава протеривање странаца из Немачке

Немачки закон о боравку странаца одређеним категоријама ће олакшати останак у земљи, али ће властима омогућити да особама које није потребно заштитити, лакше наложе присилни одлазак, каже немачки министар унутрашњих послова Томас де Мазијер.

Нови немачки закон о боравку и протеривању странаца, који је ступио на снагу 1. августа, прописује услове за добијање сталног боравка, као и за прогон из земље, преноси Бета.

Немачки радио ВДР наводи да се посебно за особе са Балкана, које су илегално дошле у Немачку или затражиле азил, предвиђа убрзани поступак и повратак у земљу порекла, као и санкције у одређеним случајевима.

Особе које остану у земљи упркос одлуци да је морају напустити могу завршити у четвородневном притвору пре присилног прогона, а могуће је и да им се одреди забрана поновног узласка у земљу у трајању од једне до три године, прекршитељима закона и до 10 година, преноси немачки ВДР.

"Добро интегрисани странци добијају право трајног боравка код нас. То се односи на десетине хиљада људи и то је једна страна медаље, а друга је да се особе које није потребно заштитити морају брже вратити у своју домовину", рекао је немачки министар унутрашњих послова Томас де Мазијер.

Странци у Немачкој који су имали такозвани Дулдунг, односно привремену суспензију депортације, што је значило да могу остати у Немачкој без права сталног боравка, запошљавања и с ограничењем кретања, сада могу добити трајни боравак, ако се добро интегришу у немачко друштво.

"Трајно право боравка добијају људи који немају регуларни боравишни статус, али који су се посебно добро укључили у немачко друштво: који су добро интегрисани, знају немачки, зарађују за живот и нису починили кажњива дела. Таквим људима отварамо право на трајни останак. И кажемо им: Како год да сте дошли, добро сте се интегрисали, припадате овде, срдачно сте добродошли", рекао је Де Мазијер.

Право на трајни останак појединац стиче после осам година сталног боравка, породица такво право стиче после шест година, а млади који упишу стручну школу и образовање у предузећу то право стичу после четири године.

Трајни боравак закон омогућује и још неким посебним категоријама становништва, као што су жртве трговине људима, а олакшано је и спајање породица, наводи ВДР.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи