Читај ми!

Рот: Проширење ЕУ је и у нашем интересу

Приступ земаља Западног Балкана Европској унији имао би предности за обе стране, изјавио је за немачки радио "Дојче веле" државни министар за Европу у немачком Министарству иностраних послова Михаел Рот.

Рот је на оцену да српска влада не учествује у санкцијама против Русије и питање да ли би за ЕУ и Немачку била прихватљива једна неутрална, отворена и према Русији пријатељски расположена Србија, рекао да онај ко је у ЕУ није неутралан, али и да ни они, упркос санкцијама, не стављају ''на лед'' односе са Русијом, преноси Танјуг.

''Онај ко је у ЕУ, није неутралан. Ми имамо заједнички став и ту спада и спремност споразумевања на заједничку позицију према Русији. То, међутим, не значи да се посебне историјске, културне, привредне и политичке везе према некој земљи, као на пример, Русији, пресеку'', рекао је Рот.

''Ни, ми, упркос санкцијама, не стављамо наше односе на лед. Напротив, ми желимо да разговарамо са Русијом и руским вођством'', изјавио је Рот и додао да никада не сме да настане утисак да би се блискост са Русијом смела ставити против или на штету блискости са ЕУ.

Рот је нагласио да за земље западног Балкана постоји приступна перспектива.

"Постоји јасна приступна перспектива, дакле, наша понуда за чланство у ЕУ'', рекао је Рот и додао да то не зависи само од ЕУ, већ одлучујуће и од политички и привредно одговорних људи и цивилног друштва, земаља - кандидата за ЕУ да ли су спремне и у стању да испуне одређене критеријуме, који су услов за приступ ЕУ.

''Желим да охрабрим земаље западног Балкана које хоће да припадају ЕУ.... пут, пред којим се налазе је сигурно тежак, али се исплати. Ми нисмо само једна привредна заједница, већ пре свега једна унија вредности'', рекао је Рот.

Рот је, такође, нагласио да се они веома фокусирају на питања правне државе, демократије, сарадње у области права, независности медија, али и на решење отворених, билатералних питања.

Наглашавјући да је то потпуно исправно, Рот је рекао се тиме, ипак, најтежа питања обрађују ce на почетку.

Михаел Рот је навео да има разумевање, ако ту, понекад, могу да настану фрустрације.

Одговарајући на питање да многи експерти у ЕУ западни Балкан виде у троуглу ''Брисел-Москва-Атина'' и да ли је то нова полазна ситуација, која би могла да унесе нову динамику у процес приближавања, Рот је рекао да све су земље западног Балкана усовјиле стратешки избор за будућност у ЕУ.

''Проширење ЕУ није само у интересу држава западног Балкана, већ и у нашем сопственом интересу. Пошто у нашим народима има одређени умор од проширења, то је онда, такође, наша обавезе да увек изнова указујемо и на наш сопствени интерес да Западни Балкан брзо припадне ЕУ, уколико услови одговарају'', рекао је Рот.

Рот је оценио да је геоплитичка позиција као и међународно и сигурносно политичко окружење, постало несигурније.

''Ми имамо интерес за стабилну, мирну, демократску Европу'', рекао је Рот и додао да је приступна перспектива за западни Балкан повезана управо са тим очекивањем.

''Ако те земље ЕУ припадају, онда ћемо и ми од тога профитирати, јер ће се радити о сигурним, стабилним и демократским земљама'', рекао је Рот.

Поводом вести да се неки са Балкана одлазе у борбу на страни ''Исламске милиције'', Рот је рекао да је то узнемирујуће исто колико и то да из Немачке, вероватно, има 3.000 такозваних ''foreigh fighters", који делују за ту терористичку организацију.

''Западни Балкан је један мултирелигиозни, мултиетнички и мултикултурни регион са секуларним, европским исламом и тако би требало и да остане. Државе и њихова друштва би требало да даље раде на томе да се различите етније и религије мирно и са поштовањем односе једни према другима и заједно могу да живе".

"Државе, попут Албаније, ту могу да важе као узор.У супротном је питање "фореигн фигхтерс" проблем за целу ЕУ ....'', рекао је Рот и посебно нагласио европске перспективе западног Балкана".

''И наша сигуност ће се повећати, ако земљама западног Балкана отворимо јасну перпскетиву'', истакао је Рот.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи