Читај ми!

Међународна ванредна ситуација због еболе

Светска здравствена организација прогласила је међународну ванредну ситуацију због угрожености јавног здравља епидемијом еболе у Западној Африци и позвала међународну заједницу да уложи ванредне напоре како би се ширење опаке болести зауставило.

Епидемија еболе, која је најобимнија и најдуготрајнија до сада, довољно је забрињавајућа да се прогласи међународна ванредна ситуација, а Светска здравствена организација је сличну кризу прогласила у мају због дечје парализе, као и 2009. због пандемије свињског грипа, преноси АП.

Директорка СЗО Маргарет Чен саопштила је данас да је одлука те организације "јасан позив на међународну солидарност", али је признала да многе земље вероватно неће ни имати случајеве оболелих од еболе, преноси Танјуг.

"Земље које су до сада погођене једноставно немају капацитета да се саме боре са оволико обимном и комплексном епидемијом", указала је она на конференцији за новинаре у Женеви и позвала међународну заједницу да "пружи подршку што је хитније могуће".

Светска здравствена организација је раније ове недеље сазвала експертски одбор како би проценио озбиљност текуће епидемије.

Епидемија еболе почела је у Гвинеји у марту и од тада се проширила на Сијера Леоне и Либерију. За ову болест нема лека, нити вакцине, а стопа смртности међу оболелима износи око 50 одсто.

Власти у Уганди саопштиле су да су регистровале први случај сумње на еболу у тој земљи и да су путника код ког су примећени симптоми, ставили у изолацију у ишчекивању резултата тестова.

То је, уједно, први случај који је подвргнут тесту на еболу у Источној Африци. 

Утицај одлуке СЗО је неизвестан, наводи америчка агенција уз подсећање да проглашење сличне одлуке о међународној ванредној ситуацији због дечје парализе још није, како изгледа, успорило ширење тог вируса.

На састанку СЗО прошле недеље посвећеном стању у вези са дечјом парализом, експерти су истакли да земље нису у потпуности примениле препоруке дате у мају.

Центри за контролу и превенцију заразних болести у САД већ су пружили одговор на највишем нивоу кад је реч о еболи и препоручили грађанима да не путују у Западну Африку, где је вирус однео више од 900 живота ове године.

Према најновијим подацима СЗО, у западној Африци је од почетка године од еболе умрло 932 људи, а потврђено је да је 1.711 особа инфицирана овом болешћу, углавном у Гвинеји, Либерији и Сијера Леонеу.

Од суботе до понедељка широм западне Африке потврђено је 45 смртних случајева од еболе, а хуманитарне агенције, укључујући "Лекаре без граница", рекле су да је ова тешка тропска болест измакла контроли.

Ебола је откривена 1976. године и добила је име по реци која се налази у данашњој Демократској Републици Конго. Болест се преноси контактом са излучевинама заражене особе као што су крв, пљувачка и зној.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи