Сочи може да одахне

После готово незапамћене медијске кампање и политизације Зимских олимпијских игара у Сочију, домаћини су показали добру организацију, а гости имају само позитивна искуства.

Пред крај Олимпијских игара постало је јасно да је Сочи отклонио све сумње и учинио могућим наизглед немогуће. Игре у летовалишту са суптропском климом, нова и најсавременија спортска борилишта изграђена у рекордних седам година и безбедност - упркос свим најавама терористичких напада. И после готово незапамћене медијске кампање и политизације Игара, домаћини су показали добру организацију, а гости имају само позитивна искуства.

Многи су дошли са сумњом да ли ће све, тако спектакуларно најављено, заиста и функционисати. Снега ипак има, на провере се навикло, а олимпијска села су удобна.

Генерални секретар Олимпијског тима Тајланда Варин Тансупасири каже да му се свиђа Сочи. 

"Леп је и чист, уживам. Људи су љубазни. Хвала Русији што је тако добро организовала Олимпијске игре", рекао је Варин Тансупасири.

Иако су амерички спортисти и туристи упловили у црноморску луку и остали смештени на својим бродовима, Сочи их је пријатно изненадио, као и сребрну олимпијку са Игара у Сарајеву.

"Људи раде свој посао, све је у реду, осећа се олимпијски дух. Иначе, врло је топло за алпска такмичења, нису баш нормални временски услови, али добро је", каже Кристин Купер која је добила србрну медаљу у Сарајеву 1984.  

Олимпијски Сочи подигнут је за само седам, уместо за такве пројекте, уобичајених 15 до 20 година.

Град је тако доживео другу потпуну трансформацију - после оне из Стаљиновог доба, када је, такође, за само седам година, и уложених, за то доба, невероватних милијарду рубаља, добио инфраструктуру, Зимски и Летњи театар, многобројне паркове и санаторијуме за одмор пролетаријата.

Из новог, елитног Сочија, радничка класа се повлачи већ деценију и оставља простор клијентели дубоких џепова. Уочи Игара стигао је нови талас поскупљења - авио-превоз од Москве повећан је неколико пута, а најјефтиније ноћење у хотелима је 120 долара. Ипак, ни туристи, ни домаћини се не жале.

Давањем предности луксузу, Сочи је одредио и клијентелу. Остали живе са просечном платом од око 1.000 долара.

У јеку изградње, са више од 90.000 грађевинаца и инвеститорима, углавном из Москве, проблема није ни било. Сада се размишља колико времена после Игара је потребно да би се вратило уложених 50 милијарди долара. А о томе да је коначно остао без свог омиљеног летовалишта, руски средњи сталеж више нема дилему.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи