Нова влада Немачке пре Божића

Почели преговори демохришћана Ангеле Меркел са социјалдемократама о влади "велике коалиције". Једна од најспорнијих тема јесте увођење законски загарантоване минималне зараде од осам и по евра на сат коју траже социјалдемократе.

Месец дана после савезних парламентарних избора у Берлину почели су преговори Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) канцеларке Ангеле Меркел и сестринске баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) са Социјалдемократском партијом Немачке (СПД) о могућој коалиционој влади. Те странке већ су биле заједно на власти између 2005. и 2009. године, током првог мандата Ангеле Меркел.

Најављено је да је последњи састанак предвиђен за 26. новембар. Потом би, до краја децембра и почетка божићно-новогодишњих празника, требало да буде састављена нова влада.

ЦДУ/ЦСУ су на изборима добили 41,5 одсто, социјалдемократе 25,7 одсто гласова. У Бундестагу су, поред њих, први пут после неколико деценија заступљене само још две странке - Левица и Зелени који заједно имају само 127 од 631 посланичког места у савезном парламенту.

Социјалдемократе су најавиле да ће, уколико се коалициони преговори успешно заврше, дати да се о коалиционом споразуму са конзервативцима изјасни 470.000 чланова СПД. Сада су у партијској бази раширени негативно расположење и сумњичавост када је реч о "великој коалицији" са ЦДУ/ЦСУ и о могућности да се у том оквиру остваре кључни СПД-захтеви.

Коалициони преговори водиће се у 12 радних група и четири радне подгрупе, око 300 страначких представника биће укључено у ову процедуру. У радним групама разговараће се, између осталог, о раду и запошљавању, о пореској политици, здравству, о европској политици и евру, о еколошким и енергетским темама, о породичној политици као и о интеграцији и миграцији.

Једна од најспорнијих тема јесте увођење законски загарантоване минималне зараде од 8,5 евра на сат коју тражи СПД. Конзервативци се начелно увођењу минималне зараде не противе, али желе да се у њено дефинисање не уплиће држава, већ да је одреде тарифни партнери - послодавци и синдикати.

Удружења послодаваца и немачке индустрије такође су се уочи отпочињања преговора огласила сматрајући да би увођење јединствене минималне зараде за целу земљу и за све бранше од 8,50 евра на сат могло да угрози и преко милион радних места.

Испитивања јавног мњења започетих коалиционих преговора показују да више од половине грађана подржава стварање велике коалиције. Поред тога, огромна већина грађана подржава и кључне захтеве социјалдемократа из предизборне кампање.

Тако је 81 одсто Немаца за увођење законски загарантоване минималне зараде од 8,50 евра. Скоро 70 одсто грађана, бирача различитих странака, подржава захтев СПД-а да се повећа порез за оне који највише зарађују.

Чак 58 одсто Немаца слаже се и са ставом социјалдемократа да треба укинути одлуку досадашње, конзервативно-либеране владе о новчаном додатку од 150 евра за родитеље који децу не дају у вртиће финансиране из јавних буџета већ их збрињавају сами и тај новац уложити у даљу изградњу мреже дечијих установа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи