Читај ми!

Руски дијаманти за револуцију у индустрији?

Огромно налазиште индустријских дијаманата, пронађено у кратеру метеорита у Сибиру, могло би да покрене нову револуцију у индустрији. Дијаманти не могу да се користе за израду накита, већ само у технолошке сврхе.

Сибирски огранак Руске академије наука саопштио је да би огромно налазиште индустријских дијаманата, пронађено у кратеру метеорита у Сибиру, могло да покрене нову револуцију у индустрији, преносе РИА Новости.

У саопштењу се наводи да у кратеру Попигај у источном Сибиру има "много хиљада милијарди карата" дијаманата, који не могу да се користе за израду накита већ само у технолошке сврхе.

Ово откриће превазилази све до сада познате светске залихе конвенционалних дијаманата.

Према речима директора Института за геологију и минерале у Новосибирску Николаја Покиленка, сибирски дијаманти имају другачије молекуларне форме угљеника, због чега су двоструко тврђи од конвенцијалних дијаманта и имају изванредан индустријски потенцијал.

Покиленко је уверен да би то могло да доведе до праве револуције у више индустријских грана, али да неће пореметити класично тржиште дијаманата, јер ови дијаманти не могу да се користе за израду накита.

Дијаманте су у метеорском кратеру пронашли совјетски научници још седамдесетих година прошлог века, али никада нису екслоатисани, јер се тада сматрало да су синтетички дијаманти бољи за индустријску употребу.

До распада Совјетског Савеза налазиште се водило као државна тајна, иако су залихе дијаманата процењене на 3.000 година.

Покиленко тврди да је до сада незабележена тврдоћа дијаманата последица изузетно високе температуре, која је настала приликом експлозије до које је дошло у тренутку када је метеорит ударио у земљу пре 35 милиона година и направио кратер широк 100 километара.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи