Читај ми!

Египат и слави и протестује

Грађани Египта обележили годишњицу побуне против режима Хоснија Мубарака - једни су славили досадашње промене, а други тражили да се настави протест против војне управе, коју називају продуженом руком диктатуре.

На годишњицу побуне против режима Хоснија Мубарака једни су славили досадашње промене, а други тражили да се настави протест против војне управе за коју сматрају да је продужена рука диктатуре.

На десетине хиљада грађана - исламисти, либерали, левичари и обични људи - окупили су се на тргу Тахрир да би обележили "револуцију 25. јануар" 2011. када је почео крај тридесетогодишње владавине Хоснија Мубарака.

Волонтери исламистичке партије Муслиманска браћа формирали су круг око великог подијума постављеног током ноћи на тргу Тахрир и певали верске песме, узвкујући "Бог је велики".

За разлику од њих, либерали су на другој страни трга узвикивали "Доле војна управа" и "Револуција до победе".

Протести на тргу Тахрир трајали су две недеље и Мубарак је 11. фебруара 2011. године био присиљен да поднесе оставку, после чега је против њега покренут и судски процес који је још у току.

Шеф Врховног савета оружаних снага фелдмаршал Мохамед Хусен Тантави недавно је помиловао 2.000 затвореника, а јуче је делимично укинуо ванредно стање, које је деценијама било на снази.

Процес трансформације Египта је почео одржавањем избора за доњи дом парламента, на којима је су две трећине гласова освојиле две исламистичке партије - Странка слободе и правде( Муслиманска браћа) и салафистичка Нур партија.

Парламентарни избори треба да се окончају тек за месец дана, када се бирају посланици горњег дома.

У Врховном савету оружаних снага, који је преузео власт после пада Мубарака, најављују да ће председнички избори бити одржани у јуну и да ће тада предати власт цивилима.

Поборници демократских промена, међутим, упозоравају да се они неће тако лако одрећи доминације у Египту.

Грађани не крију незадовољство и због све горе економске ситуације и траже од генерале да се одмах повуку са власти.

Они их оптужују да намерно одговлаче процес предаје власти, да је од октобра убијено најмање 80 демонстраната, док су се хиљаде грађана нашле пред војним судовима.

"Ово је привидна демократија", упозорио је недавно добитник Нобелове награде за мир и бивши директор Међународне агенције за атомску енергију Мохамед ел Барадеј.

Ел Барадеј је због тога одлучио да се не кандидује за председника Египта.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи