Читај ми!

Камерон за реформу Европског суда

Дејвид Камерон, премијер Велике Британије заложио се за реформу Европског суда за људска права. Национални судови морају да поврате овлашћења коју су изгубили последњих деценија, поручује Камерон.

Британски премијер Дејвид Камерон заложио се за реформу Европског суда за људска права, истакавши да је угрожена способност тог суда да обавља посао због којег је основан због тога што његове судије пречесто преиначују одлуке националних судова.

Обраћајући се посланицима Парламентарне скупштине Савета Европе у Стразбуру, Камерон је оценио да би ради веће ефикасности Европског суда за људска права, његову надлежност требало ограничити на хитне случајеве и тиме спречити нагомилавање тужби које омета рад
суда.

Националне владе и судови морају да поврате овлашћења која су изгубили последњих деценија, оценио је Камерон, који је реформу Европског суда за људска права сврстао у приоритете британског председавања Комитетом министара СЕ.

Европски суд за људска права не би смео да умањује сопствени углед преиначавањем одлука националних судова у случајевима када то није потребно, навео је Камерон.

Британски премијер је додао се тај суд, због 800 милиона људи којима служи, мора реформисати како би се вратио својој првобитној сврси.

Камерон је као пример прекомерног мешања Европског суда у надлежност националних инстанци истакао чињеницу да су европске судије Великој Британији наредиле да затвореницима додели право гласа, као и да покушавају да спрече ту земљу да депортује осумњичене терористе у земље у којима се, према проценама међународних организација, крше људска права.

Дејвид Камерон истиче да Европски суд има 160.000 нерешених случајева и то је образложио тиме што се европске судије окрећу превеликом броју мање важних случајева у којима се тражи преиначење одлука националних судова.

"Суд би требало да буде слободан да ради на најозбиљнијим случајевима кршења људских права, а не да буде преплављен бескрајном гомилом случајева", због чега ће Велика Британија ускоро изнети предлоге којима би тај суд смањио обим посла и како би се, када је то могуће, коначне одлуке доносиле на националном нивоу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи