Читај ми!

"Крсташ" на оптуженичкој клупи

Један од омиљених крсташа европског правосуђа, шпански истражни судија Балтазар Гарсон, нашао се на оптуженичкој клупи због наводне злоупотребе овлашћења. Гарсон је, пркосећи договору о амнестији, покушао да истражи злочине почињене током диктатуре Франсиска Франка.

Чувени шпански истражни судија Балтазар Гарсон одговара пред Врховним судом те земље због покушаја да истражи злочине почињене током Франкове диктатуре. Процењује се да је за време шпанског грађанског рата и током диктатуре генерала Франсиска Франка Бахамондеа нестало око 114.000 људи.

Гарсона оптужују да је прекорачио своја овлашћења, с обзиром на то да су поменути злочини покривени амнестијом договореном 1977. године, две године после Франкове смрти.

Судија, међутим, тврди да је реч о злочинима против човечности који нису могли да потпадну под амнестију.

Испред зграде Врховног суда јутрос се окупило око 200 присталица Гарсона који су узвикивали "Правда!" и "Пријатељу Гарсоне, народ је уз тебе". Они су се окупили на позив више организација за заштиту људских права и удружења жртава, који сматрају да је то суђење неправедно.

На суђењу ће говорити 22 сведока одбране који ће сведочити у име породица жртава од којих су многе сахрањене у масовним гробницама широм Шпаније, наводе агенције. Очекује се да ће суђење трајати најмање месец дана. 

Истрага о злочинима Франковог режима званично је покренута 17. октобра 2008. године, када је Гарсон наредио и ексхумацију 19 масовних гробница. Верује се да је у једној од њих и тело чувеног песника Федерика Гарсије Лорке, који је, такође, био жртва шпанских фашиста.

Његов поступак је дочекан на нож и истрага је убрзо суспендована. Шпанска десница га је оптуживала да отвара старе ране, док његове присталице тврде да су ти злочини сувише страшни да би били игнорисани.

Оптужница подигнута против Гарсона пред Врховним судом Шпаније у априлу 2010. године, на захтев десничарских организација "Чисте руке" и "Слобода и идентитет", изазвала је бурно негодовање јавности. На улице Мадрида и свих већих шпанских градова изашло је више десетина хиљада људи који су жестоко протестовали.

Уколико буде осуђен, један од омиљених крсташа европског, па и светског правосуђа, неће отићи у затвор, али му може бити забрањено да се бави својом професијом 20 година.

Суђење контроверзном судији пратиће и две организације за заштиту људских права, "Амнести интернешенел" и "Хјуман рајтс воч", као и Међународна комисија правника.

"Приступамо суђењу непристрасно. Међутим, непристрасност не значи неутралност, ми нисмо неутрални. Реч је о фундаменталним вредностима које морамо и надаље бранити", рекао је председник Међународне комисије правника Педро Никен на конференцији за новинаре.

Правни саветник "Амнести интернешенела" Хуго Релва објашњава да су организације за заштиту људских права, које нормално не коментаришу судске поступке у току, овога пута направиле изузетак.

"Покренути кривични поступак против неког зато што је истраживао кршења људских права која су се догодила у прошлости у овој земљи, за "Амнести" је скандалозно и неприхватљиво", додао је Релва.

Гарсон је постао међународно познат 1998. када је наредио изручење бившег чилеанског диктатора Августа Пиночеа из Велике Британије, подсећа АФП, тако да његове присталице кажу да је парадоксално што ће Гарсону сада бити суђено, јер у својој сопственој земљи истражује злочине диктатуре.

"Да ли Франкове жртве имају мања права од Пиночеових жртава?", запитао се Рид Броди, адвокат организације "Хјуман рајтс воч".

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи