Читај ми!

Ванредно стање на Ђиљу

На италијанском острву Ђиљу проглашено ванредно стање због могуће еколошке катастрофе од изливања горива из насуканог брода "Коста Конкордија". Рониоци пронашли још једну жртву у олупини брода. Пронађена "мистериозна Молдавка".

Италијанска влада је због могуће еколошке катастрофе прогласила ванредно стање на острву Ђиљо, на чију се обалу насукао путнички брод "Коста Конкордија" при чему су, како се страхује, живот изгубиле 32 особе.

Италијанска новинска агенција АНСА јавила је да су власти прогласиле ванредно стање због страха да се из олупине излије 2.380 тона нафте, што би могло да проузрокује еколошку катастрофу.

Спасилачке екипе и даље претражују олупину брода. Холандска компанија "Смит селвиџ" се налази на месту на којем се брод насукао и припрема се да почне са испумпавањем горива из резервоара.

Гориво из машинског постројења потонулог брода Коста Конкордија примећено је у мору у близини крузера, саопштила је италијанска обалска стража, али је портпарол обалске страже Косимо Никастро рекао да нема индиција већег цурења горива из двоструко обложених танкова.

Никастро је рекао да је вероватно исцурило дизел гориво које се користи за спасилачке бродове и као мазиво за бродске машине. Обалска стража наводи да је ситуација под контролом и подсећа да је на броду била велика количина уља, детерџента и других хемикалија које су биле неопходне.

У међувремену рониоци су пронашли још једну жртву бродолома. Тело жене, која је на себи имала појас за спасавање, пронађено је у узаном пролазу недалеко од места предвиђеног за евакуацију.

Током дана тело је пребачено на острво Ђиљо. Тако се биланс погинулих у бродолому попео на 11 људи.

У тренутку несреће на броду се налазило 3.200 путника и 1.023 чланова посаде, од којих је већина евакуисана чамцима за спасавање, хеликоптерима и бродовима који су се затекли у том подручју.

Капетан насуканог брода Франческо Скетино, који је оптужен за вишеструко убиство из нехата пошто је напустио брод док су путници још били на њему, налази се у кућном притвору.

Мистериозна Молдавка

Потрага за Домником Ћемортаном, Молдавком за коју се сумња да је била у контролној соби за време несреће, уродила је плодом.

Због њене блискости са капетаном Скетином, као и фотографија снимљених последње вечери на Конкордији и њеног присуства у контролној соби у тренутку када се брод насукао италијански медији већ су је назвали "мистериозна Молдавка". Италијански дневник Коријере дела сера преноси интервјуу једног молдавског листа са Ћемортановом.

"Нисам љубавница капетана Скетина, а знате зашто нисам? Он увек свима показује фотографију своје ћерке када је била мала. Човек који жели љубавницу не понаша се тако. Јако сам повређена", рекла је Ћемортанова у интервјуу.

Према њеним речима, постоји најмање десетак сведока који би могли да посведоче да је то истина, као и чињеница да Скетино није био са њом у контролној соби када је брод ударио у обалу.

"Није истина да је капетан био са нама. Прошао је туда и кратко се задржао, не сећам се тачно колико је дуго био ту. Када су се светла угасила, један официр ми је пришао и рекао да га пратим, пошто му је била потребна помоћ. На броду је било много Руса, а руски одлично говорим", навела је Молдавка.

Тек касније се придружила капетану Скетину и преводила оно што је он говорио.

"Жао ми је, јер нисам разумела шта се тачно дешава. За мене је капетан Скетино јунак, верујем да је урадио све што је могао и да се у поноћ још налазио на броду, јер нам је у то време рекао да напустимо брод.", истакла је Ћемортанова.

На одговор зашто се налазила на броду, одговорила је да је шест месеци провела као хостеса и желела је да оде на крстарење као туристкиња са својим пријатељима који су радили на том броду.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи