петак, 15.11.2024, 13:26 -> 22:22
Тартуфарски туризам – нова идеја у ваљевском крају
Јесења сезона сакупљања гљива траје, а мање је познато да у околини Ваљева има тартуфа, али нема много сакупљача подземних гљива. У Јовањи, на само неколико километара од града, породица Мијаиловић деценију и по бави се сакупљањем тартуфа, и намерава да развија тартуфарски туризам, што је у ваљевском крају новина.
У потрагу за тартуфима нашу екипу повели су Делимир Мијаиловић, његов син Василије и Бела, расе лагото ромањоло, истанчаног њуха за тартуфе. Дресуром паса за овај посао Делимир је почео да се бави пре 16 година, а прве тартуфе у шуми надомак манастира Јовања и њихове куће пронашао је две године касније.
„Сезона, фактички, овде траје целу годину. Али црни летњи тартуфи негде од маја, па се наставља сезона јесењих, зимских. Тренутно је актуелна сезона белог тартуфа. Овде није неко станиште пребогато, али увек може да се нађе тартуфа за наше потребе. Поред шетње и проналажења, ми га и конзумирамо, тако да смо заокружили све“, наводи Делимир Мијаиловић, тартуфар из Ваљева.
У природи са родитељима, који су посвећени сакупљању шумских плодова, одраста Василије. Нису му страни ни латински називи тартуфа.
„Ово је свињски тартуф, они мало чудно миришу и друге су боје за разлику од ових тартуфа црних. Ово је улцинатум, као и овај и овај, то су улцинатуми. Оваје је месенцеријум, ми га овде зовемо нафташ“, показује Василије Мијаиловић.
Одговоран однос према природи неопходан је у сакупљању тартуфа, наглашава Делимир. Ипак, цена ових гљива, од 50 до 80 евра по килограму, мотив је бројним, али недовољно едукованим сакупљачима.
„Многи нови тартуфари упропашћавају станишта грабуљањем. Крећу да ваде и да траже тартуфе кад није време, много раније, него што почиње сезона, самим тим упропашћавају станишта. Саме временске прилике и клима се променила, и она утиче. Природа се бори колико год може, а људи доприносе да то што више осиромаше“, истиче Делимир Мијаиловић, тартуфар из Ваљева.
Породица Мијаиловић има сертификат и дозволу за сакупљање тартуфа, али и идеју да развија тартуфарски туризам – једнодневни излет са неизоставном дегустацијом деликатеса.
„Људи који воле шетњу, природу, шуму не морају да иду нигде даље одавде, да дођу код нас, да обиђу нашу Србију, да се послуже, да пробају тартуфе, које неће пробати нигде осим у неким ексклузивним ресторанима. Значи, да најбоље од нас, најбоље из природе да се проба, види и доживи. Најбоље је у том свежем облику, да се не обрађују термички, на тестенине, на разне врсте сирева, на кајгану, са медом, на што једноставнији начин да се тај њихов мирис може осетити”, објашњава Биљана Мијаиловић из Ваљева. Додаје: „Самим тим што су јако здрави и лековити све предности су најбоље искоришћене тако“.
Тартуфарски туризам у околини Ваљева у повоју је, али несумњив је потенцијал за његов развој.