Читај ми!

Дивља ружа у тегли

Када је Драган Достанић засадио прве жбунове шипка на породичном имању, нико у Салашу Ноћајском није веровао у озбиљност тог посла. Данас његова породица живи од плантаже шипка.

Дивља ружа или пасја ружа, познатија као шипак и шипурак, природни је резерват витамина Це и минерала, чији се плодови, цвет и лист од давнина се користе за припрему пекмеза и чаја.

Распрострањена је у готово свим срединама, расте уз шикаре и по обронцима шума. Да шипак може да се и организовано узгаја, потврдила је породица Достанић из Салаша Ноћајског, која прва у Мачви и међу реткима у Србији има плантажу шипка.

"За заснивање једног хектара шипурка не треба више од 2.000 евра, са садницама и ђубривом, а производња траје 30 година", објашњава Драган Достанић. "Одржавање је јефтино, што значи да треба уложити само рад."

Улагање се, каже инжењер пољопривреде, исплатило четвороструко након првог рода. Са хектара ове године имаће 8 тона шипка.

Берба је почела крајем августа и до краја октобра биће посла и за њих и за сезонске раднике.

Драгица Бајагић из Мачванске Митровице каже да дневно може да се заради до две хиљаде динара, али не увек, и да се дневно један радник може убрати 90 килограма шипка.

Сав род са плантаже Достанићи прерађују. Шипак се најпре самеље, потом цеди и као сируп за пекмез или сокове испоручује на локално тржиште. Литар сировинске базе добије се од килограма плода.

Илијана Достанић објаснила је да се све ради "на хладно", како би се у потпуности сачували ватамини.

Иако су регистровано домаћинство, Достанићи не могу да рачунају на субвенције за засаде, јер плантажни узгој шипка, за сада, није озваничен.

"Сад покушавамо да направимо удружење са људима из околине Ваљева и с југа Србије који су плантаже подигли три године после мене", каже Драган Достанић, који се нада да ће и држава стати иза произвођача.

Интересовања великих прерађивача и из наше земље и из иностраства постоје, али су за сарадњу потребне и веће количине. Шипак не тражи заливање, отпоран је и може да се узгаја у готово свим крајевима Србије.

rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи