РТС :: Вести https://rts.rs/vesti/rss.html Најновије вести, анализе и извештаји са лица места из Србије, Балкана и света. Будите у току са политичким, друштвеним и пословним трендовима sr https://rts.rs/img/logo.png РТС :: Вести https://rts.rs/vesti/rss.html Мисије ЕУ, САД и ОЕБС у Приштини o одлуци ЦИК-а: Изборни процес мора бити без политичког уплива https://rts.rs/vesti/politika/5610375/misije-eu-sad-i-oebs-u-pristini-o-odluci-cik-a-izborni-proces-mora-biti-bez-politickog-upliva.html Мисије међународних организација и амбасада у Приштини негативно су реаговале на одлуку Централне изборне комисије да не одобри Српској листи учешће на изборима 9. фербуара следеће године. Мисије међународних организација и амбасада у Приштини негативно су реаговале на одлуку Централне изборне комисије да не одобри Српској листи учешће на изборима 9. фербуара следеће године

Амбасаде Америке и Немачке су изразиле забринутост и навеле да поступање ЦИК-а мора бити стриктно ограничено на спровођење законских стандарда и процедура.

“Свака одлука о дисквалификацији кандидата мора бити заснована само на равноправној примени закона. Изборни процес мора бити транспарентан, поуздан и без политичког уплитања“, навели су у реаговању из америчке амбасаде.

Указују да овакви поступци штете основним демократским принципима слободних и фер избора, јер отварају врата субјективном политичком утицају на изборни процес.

Амбасада САД потврдила је да је улога ЦИК-а да надгледа спровођење избора и обезбеди да се закон примењује на поштен и непристрасан начин, позивајући политичке странке које имају проблема са процесима ЦИК-а да се жале Изборној комисији за жалбе и поднеске.

У мисији ЕУ у Приштини очекују од ЦИК-а и његових чланова да обезбеде „са свим примењивим механизмима свеобухватан, поуздан и транспарентан изборни процес, омогућавајући косовским бирачима да јасно изразе свој избор“.

Мисија ОЕБС-а са забринутошћу је констатовала да процедура неоверавања Српске листе за учешће на предстојећим изборима, мора да буде ослобођена политике.

"Централна изборна комисија је деценијама играла кључну улогу у неговању демократије и политичких слобода на Косову, уз доследну подршку ОЕБС-а. Мисија са забринутошћу констатује да Централна изборна комисија данас није оверила листу Српске листе“, наведено је из мисије на друштвеној мрежи Икс.

Позвали су ЦИК да подржи интегритет изборног процеса и осигура да наредни кораци буду инклузивни и у складу са демократским принципима.

Чланови централне изборне комисије привремених приштинских институција нису одобрили Српској листи учешће на изборима 9. фебруара 2025. године, иако је тамошња канцеларија за регистрацију и акредитацију политичких субјеката дала препоруку да Српска листа може да учествује на изборима

Председник Србије Александар Вучић оценио је да премијер у Приштини "Аљбин Курти, уз помоћ својих савезника, хоће да истреби српски народ из јужне покрајине".

]]>
Mon, 23 Dec 2024 22:51:01 +0100 Политика https://rts.rs/vesti/politika/5610375/misije-eu-sad-i-oebs-u-pristini-o-odluci-cik-a-izborni-proces-mora-biti-bez-politickog-upliva.html
Петковић са представницима Срба са АП КиМ о актуелној ситуацији у покрајини https://rts.rs/vesti/politika/5610369/petkovic-sa-predstavnicima-srba-sa-ap-kim-o-aktuelnoj-situaciji-u-pokrajini.html Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић разговарао је данас у Рашком са представницима Срба са АП Косова и Метохије о актуелној политичко-безбедносној ситуацији у покрајини и последњој рунди дијалога у Бриселу. Петковић је на мрежи Х написао да је у Рашкој одржао редовни састанак са представницима српског народа са Косова и Метохије са којима је разговарао о актуелној политичко-безбедносној ситуацији у покрајини и последњој рунди дијалога у Бриселу.

Састанку су присуствовали председник Српске листе Златан Елек и чланови те странке Драгиша Миловић, Игор Симић, Славко Симић и други.

Централна изборна комисија привремених приштинских институција одлучила је раније данас да не сертификује Српски лист за парламентарне изборе 9. фебруара

]]>
Mon, 23 Dec 2024 22:43:43 +0100 Политика https://rts.rs/vesti/politika/5610369/petkovic-sa-predstavnicima-srba-sa-ap-kim-o-aktuelnoj-situaciji-u-pokrajini.html
НБС уводи привремено ограничење каматних стопа https://rts.rs/vesti/ekonomija/5610330/nbs-ogranicenje-kamatnih-stopa-privremeno.html Народна банка Србије (НБС) саопштила је да је Извршни одбор централне банке усвојио Одлуку о привременом ограничавању каматних стопа код уговора о кредиту закључених са физичким лицем, која је привременог карактера и важиће најкасније до краја наредне године. НБС наводи да је одлуком предвиђено да се код постојећих и нових кредита са променљивом каматном стопом не може применити каматна стопа већа од пет одсто, као и да код нових кредита са фиксном каматном стопом та стопа не може бити већа од пет одсто.

Подсећа да је тренутно ефективна стопа која укључује све трошкове у вези са тим кредитом, односно осигурање, овера заложне изјаве, такса за упис хипотеке и друго, ограничена на 6,65 одсто.

"На овај начин обезбеђујемо, како је и најављивано, постепени прелазак на тржишну каматну стопу након престанка примене привремене мере, будући да би без овог ограничења каматна стопа код кредита са променљивом у просеку износила око 5,63 одсто", пише у саопштењу.

Тренд пада стопе Еурибор

Истиче да се треба имати у виду и да је ограничење које је било предвиђено привременом мером од 4,08 одсто донето у тренуцима када је и даље постојао тренд раста референтне стопе Еурибор, те да је у октобру 2023. када је та мера примењена, та стопа достигла максимум и износила 4,1 одсто.

"Сада, напротив, постоји тренд пада стопе Еурибор и тренутно, примера ради, шестомесечни Еурибор износи 2,6 одсто. Дакле, стање на тржишту иде у прилог закључку да се може очекивати да ће до краја 2025. код великог броја кредита можемо рећи већине, уговорена каматна стопа пасти испод пет одсто", наводи се у саопштењу.

Наглашава се и да се доношењем ове одлуке обезбеђује примена ограничења каматних стопа која су предвиђена Предлогом закона о заштити корисника финансијских услуга.

"Имајући у виду да ће се предлог закона наћи на дневном реду прве седнице Народне скупштине у наредној години, ради заштите финансијске стабилности и животног стандарда пре свега корисника стамбених кредита, а у складу са најавама да ће се каматне стопе на те кредите након истека привремене мере из 2023. ограничити на пет одсто, НБС је донела ову одлуку, која је привременог карактера и важиће до усвајања Предлога закона о заштити корисника, а најкасније до краја 2025. године", пише у саопштењу.

Ограничење и на кредите

Централна банка наводи и да је поред ограничења каматних стопа код стамбених кредита, прописала и ограничење каматних стопа за готовинске и потрошачке кредите, тако да номинална каматна стопа код тих кредита одобрених у динарима не може бити већа од 14,75 одсто, а ефективна стопа која укључује све трошкове не може бити већа од 15,75 одсто.

Код кредитних картица и дозвољеног прекорачења, НБС наводи и да постоји ограничење ефективне стопе од 17,75 одсто, односно 19,75 одсто, што је у случају дозвољеног прекорачења значи за све кориснике овог производа одмах смањење стопе за једну трећину.

"И ова одлука показује да НБС јесте и остаје посвећена заштити интереса корисника финансијских услуга. С тим у вези, очекујемо и усвајање новог Закона о заштити корисника финансијских услуга на првој седници Народне скупштине у наредној години", закључује се у саопштењу.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 20:20:04 +0100 Економија https://rts.rs/vesti/ekonomija/5610330/nbs-ogranicenje-kamatnih-stopa-privremeno.html
Како образовање и рад у затворима могу спречити повратак осуђеника криминалу https://rts.rs/vesti/drustvo/5610226/kako-obrazovanje-i-rad-u-zatvorima-mogu-spreciti-povratak-osudjenika-kriminalu.html Време проведено у затвору у великој мери одређује хоће ли неко поновити кривично дело, показују резултати трогодишњег испитивања Института за криминолошка и социолошка истраживања. Повратника је много, чак сваки други осуђеник је већ био на издржавању казне. Да би се статистика преокренула, кључ је у адекватном третману осуђених лица и њиховом оспособљавању да се укључе у живот на слободи. Десет месеци након убиства 74-годишњег осуђеника у затвору Падинска скела, и даље се чека епилог судског поступка против осумњичених, а стручна јавност анализира потенцијалне пропусте.

Указују на то да се такви случајеви дешавају у затворима где не влада повољна социјална клима. Она подразумева и однос са чуварима и другим затвореницима, примену правила, могућност контакта са породицом.

"Једно од наших истраживања показује да је однос који се гради између осуђених лица и затворског стручног особља можда у највећој мери обликује њихово укупно затворско искуство, чак и више у поређењу са односом који граде са другим осуђеним лицима или са особама које су оставили ван затвора, попут породице и пријатеља", рекла је Милена Милићевић, руководилац истраживања о условима живота у затвору.

Истраживања показују и да осуђеници два до три пута чешће имају проблема са менталним здрављем него општа популација. Најчешће се јавља депресија, али и самоповређивање. Томе су склоније жене на издржавању казне. Зато, кажу упућени, у затворима треба запослити више специјалних психолога и педагога.

"Ако се ништа не уради, постоји велика вероватноћа да ће та особа поновити исто или слично кривично дело, тако да ми имамо мањи прозор да нешто урадимо, а да спречимо да се особа врати назад у сличне обрасце понашања", каже Никола Дрндаревић са Института за криминолошка и социолошка истраживања.

Кривична дела ретко понове они који су у затвору радили. Рад у затвору је добровољан и за то се, према проценама, опредељује сваки други осуђеник. Много је мање оних који у затвору похађају стручну обуку за посао.

"Свега 5,8 испитаника је било укључено у овакве образовне процесе, тако да би у будућности значајно требало порадити на овом питању и повећати број обука, што би створило даље оквире за лакши проналазак посла по издржаној казни", каже  Никола Вујичић, пенолог.

Следећи корак, указују стручњаци, био би стимулација послодаваца да запосле људе који су издржали казну. То би помогло њиховој ресоцијализацији и смањило број повратника. А такав је сваки други осуђеник, од укупно 11.000 колико их је на одслужењу казне у затворима широм земље.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 20:08:10 +0100 Друштво https://rts.rs/vesti/drustvo/5610226/kako-obrazovanje-i-rad-u-zatvorima-mogu-spreciti-povratak-osudjenika-kriminalu.html
Превремени крај полугодишта и празне ђачке књижице – како ће се оцене закључивати после зимског распуста https://rts.rs/vesti/drustvo/5610307/prevremeni-kraj-polugodista-i-prazne-djacke-knjizice--kako-ce-se-ocene-zakljucivati-posle-zimskog-raspusta.html Одлуком Владе, ученици основних и средњих школа од сутра су на зимском распусту. Осим у Војводини, где по школском календару редовно почиње 24. децембра, осталим школарцима поранио је шест дана. Због тога су, одлуком четири репрезентативна синдиката просвете, многе ђачке књижице остале празне. Звоно је означило крај првог полугодишта, али ђачке књижице нису попуњене.

Директор новобеоградске ОШ "Кнегиња Милица" Дарко Егер каже да је допис Министарства просвете, у којем се објашњава како да се школска година заврши, прилично јасан у том погледу.

"Данас је последњи дан наставе. Наравно, постоје изузетни случајеви када је потребно да неко одговара и то ће бити омогућено до петка ове недеље. Подсетио бих само још једном да закључивање оцене ради одељењско веће, а не предметни наставник – он даје предлог закључне оцене", указује Егер.

Директор ОШ "Лаза Лазаревић" у Шапцу Милан Благојевић напомиње да ће оцене бити у складу са Правилником и, где год постоји могућност, биће закључене.

"Где не буде могућности, разредне старешине и предметни наставници вероватно неће оцене извести. Деци ће бити омогућено да сутра, у уторак, и у среду, уколико желе, поправе оцене, наравно, тамо где буде било простора за то. То ће бити у изузетним ситуацијама. Неће нешто бити масовно", објашњава Благојевић.

Родитељски састанци уместо одељењских већа

Према одлуци четири репрезентативна синдиката, у Крушевцу оцене неће бити закључене.

"Нећемо одржати одељењска и наставничко веће, које заправо имају сврху да потврде успех ученика, али ћемо за разлику од тога одржати родитељске састанке. То наше обраћање родитељима показаће да ми заправо бринемо о успеху и раду њихове деце, али да смо овога пута одлуком Министарства онемогућени да радимо онако како то ваља и како би требало", истиче Марија Гашић, председница Општинског одбора Уније синдиката просветних радника за Крушевац.

Сличног става су и синдикати просветара у Нишу.

"Ученици јесу оцењени – све су оцене у еДневнику, а прво полугодиште ће се наставити 20. јануара, тада ће бити оцењени, односно биће закључене оцене, биће седница, тада ћемо привести крају прво полугодиште. Дакле, то је једина законска могућност, а ми смо људи који поштују Закон", наглашава Гордана Арсић из Уније синдиката просветних радника Србије у Нишу.

Министарка: Одлука у складу са законом

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић понавља да је одлука о ранијем завршетку полугодишта донета у складу са законом и у интересу деце, а не због протеста и блокада.

"То је заправо била кулминација наше оцене да квалитет рада и реализација програма апсолутно у тим околностима није била адекватна. Оценили смо да на територији читаве Србије треба у исто време да се крене са зимским распустом и да се заврши (полугодиште) а то је заправо четири радна дана. Закон нам даје могућност да до пет посто радних дана можемо померати и то је већ трећа ситуација, нажалост, била је у време пандемије, после 'Рибникара' и ево сад“, наводи министарка просвете.

Ученици би у школске клупе, по календару, требало да се врате 20. јануара.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 20:43:29 +0100 Друштво https://rts.rs/vesti/drustvo/5610307/prevremeni-kraj-polugodista-i-prazne-djacke-knjizice--kako-ce-se-ocene-zakljucivati-posle-zimskog-raspusta.html
Компаније не доводе у питање људска права запослених – колико их у пракси поштују https://rts.rs/vesti/ekonomija/5610313/kompanije-ne-dovode-u-pitanje-ljudska-prava-zaposlenih--koliko-ih-u-praksi-postuju.html Начела Уједињених нација о бизнису и људским правима постала су стандард пословања компанија. Услови у којима раде утичу на здравље запослених, приватност, слободу удруживања, као и на животну средину. Декларативно, компанијама су питања људских права запослених изузетно важна, али у пракси то није увек тако. О драстичним примерима кршења људских права извештавају и медији, али многи не стигну до јавности.

"За време трајања породиљског и одсуства због неге детета, жена је била принуђена да потпише бланко отказ уговора о раду. Послодавац је тражио и да обезбеди средства за доприносе. Сличан случај је била дискриминација јер је добила отказ због здравственог стања, након констатације да је оболела од леукемије", каже повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Да би се стало на пут угрожавању људских права радника, државе ЕУ усвајају националне законе који обавезују компаније да спроводе процесе "дужне пажње", односно да анализирају како њихово пословање утиче на људска права. Такав закон има и Немачка, с којом Србија има трговинску размену од девет милијарди евра. Последице примене тог закона осетио је и "Линглонг".

"Било је доста пажње стављено на тај случај. МАН се повукао као купац код 'Линглонга', који је код нас под будним оком због негативних примера који су имали у пословању. Није то само тако код нас, цео свет посматра како ће Немачка да се постави по питању свих неправилности и по питању познатих неких случајева", каже Тања Линдел из Привредне коморе Србије.

Људска права запослених

Саветник за бизнис и људска права УНДП-а Синиша Милатовић подсећа да постоји директива о кооперативном извештавању која је веома битна и биће за чланице ЕУ.

"Има регулатива директног примењивања о принудном раду. Усвојено је низ закона који ће имати велике последице по компаније и државе ван и у ЕУ", истиче Милатовић.

Компаније декларативно не доводе у питање људска права запослених. Питање је колико их у пракси поштују. Додатни проблем је и страх радника да туже послодавца када су угрожени.

"Када би се држава одлучила да донесе национални акциони план за бизнис и људска права, то би био огроман корак. То је порука и сигнал не само грађанима, него и бизнисима, страним инвестицијама и економском напретку да постоје неки приоритети, а то су људи који доносе и раде да би те компаније остваривале профит", каже Соња Тошковић из Београдског центра за људска права.

Србији је потребан закон какав усваја све више чланица ЕУ, оцењују стручњаци. С обзиром на привредну сарадњу и трговинску размену Србије и Уније, њихови прописи одразиће се и на послодавце у Србији.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 19:59:01 +0100 Економија https://rts.rs/vesti/ekonomija/5610313/kompanije-ne-dovode-u-pitanje-ljudska-prava-zaposlenih--koliko-ih-u-praksi-postuju.html
Ђукић Дејановић: На располагању сам студентима за разговор, само нека одреде време и место https://rts.rs/vesti/politika/5610203/djukic-dejanovic-na-raspolaganju-sam-studentima-za-razgovor-samo-neka-odrede-vreme-i-mesto.html Распуст почиње четири дана пре него што је планирано на нивоу државе јер је процењено да због блокада и штрајкова квалитет рада није адекватан, рекла је за РТС министарка просвете Славица Ђукић Дејановић. Каже да су захтеви студената испуњени, а ако нису – волела би да о њима разговара са студентима и чека да јој понуде време и место састанка. Плате просветних радника нису велике, каже, али повећање од 11 одсто било је једино могуће у овом тренутку а нова решења се траже. На почетку разговора у емисији Око, министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, осврнула се на јучерашњи протест на Славији рекавши да је то било велико окупљање незадовољних људи.

"Али ти процеси нису почели јуче. То је континуитет изражавања незадовољстава. Иако је јучерашњи протест окупио велики број коректних али и незадовољних грађана, као и студената, то је био и план и програм политичких група који месецима позивају на протесте, који позивају на смену власти и формирање прелазне владе", рекла је Славива Ђукић Дејановић.

Верује и да се без дијалога неће смирити ситуација, што је неопходно како би се омогућила стабилност државе.

"Када је реч о захтевима студената, пуштени су ухапшени током протеста у Новом Саду, тражили су повећање средстава за факултете, добили су, тражили су да се објави документација о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду и то су добили. Ја не знам који су још њихови захтеви, волела бих да разговарамо и о студентским питањима и да отклонимо оно што им смета да мирно студирају", рекла је министарка просвете.

Ђукић Дејановић каже да ректори универзитета и чланови владе континуирано разговарају о финасирању универзитета, а да се ти састанци одржавају четвртком.

"Очекујем да ће се одазвати и овог пута, као и пре седам дана. Тада ми је ректорка Универузета уметности рекла да би било добро да разговарам са студентима, и ја сам то прихватила али до тог састанка још није дошло и ја још једном позивам студенте да одреде време и место да разговарамо", нагласила је министарка.

Осврћући се на дешавања у Нишу каже да се тада одржавала јавна расправа о законским решењима, да је на тај састанак у једном тренутку ушла деканка Филозофског факултета из Ниша са групом, како је рекла, не само студената који су након десетак минута стајања отпочели буку пиштаљкама, псовкама, увредма, након чега сатанак није више било могуће наставити.

"Ја сам изашла тада, али сам била на располагању за разговор, да ме је неко позвао", рекла је министарка.

"Чак и ако захтеви нису усмерени на смену председника или моју смену, мислим да разговор са ресорном министарком не би био на одмет", рекла је Ђукић Дејановић.

'Одлука о скраћењу полугодишта добра'

Што се тиче скраћења полугодишта за четири дана министарка каже да сматра да је та одлука била добра.

"Ми смо пратили како блокаде и штајкови утичу на процес рада, па и на безбедност деце. Наша оцена је да квалитет рада и реализација процеса није била адекватна и зато смо решили да у целој Србији распуст крене у исто време, у питању су 4 радна дана. Сматрам да је добро што смо кренули са распустом, дневни боравци ће радити до 27. децембра како је и планирано, а она деца која желе да поправе оцене могу то да учине", рекла је Славица Ђукић Дејановић.

На оцену репрезентативних синдиката да то није по закону и да не могу да закључе оцене као и да ако је рапуст не могу да чувају децу у дневном боравку министарка каже да су школе добиле упутсва у складу са законом и правилницима и да свега 117 школа има проблем са закључивањем оцена.

"Постоје правилници како се деца оцењују, узима се просек три оцене, а кроз електронски дневник увид у оцене имају и родитељи и деца. Ми смо дали упутство у складу са законским актима и наставници су дужни да поступају по њима", рекла је министарка.

'Бићу најсрећнији министар када се новац за повећање плата нађе'

Када је реч о платама у просвети и позивања на одговорност јер није испуњено оно што је потписано у октобру прошле године, министарка каже да су сви захтеви просветних радника испуњени осим оног о висини плате.

"Стигли смо до 84 одсто договорене суме и чини се све да најнижа плата у просвети буде изједначена са просеком у другим секторима. Просветним радницима је опредељено повећање од 11 одсто, а тражили су 16 одсто, чак је нуђено 12 одсто за оне који имају разредно старешинство и 15.000 динара по сваком запосленом у образовном систему. Синдикати су то одбили. Плате у просвете нису велике, ја то не спорим, али треба да разговарамо", истакла је Славица Ђукић Дејановић.

Каже и да уопште нисмо прекидали комуникацију са представницима репрезентативних синдиката.

"Они нису били задовољни резултатом дијалога који смо имали и због тога штрајкују, па имају и незаконите обуставе рада које заиста закон нигде не види. Образовање је делатност таквог јавног значаја да није дозвољен прекид рада", рекла је министарка.

Нада се и да ће потписати продужетак колективног уговора са изменама чланова 18. и 19.

"Мада те разговоре, крајње искрено ћу рећи, води премијер са овим представницима, ја учествујем наравно у тим разговорима, и то показује да је читава влада заинтересована да ово питање решимо што је пре могуће. Ја ћу бити најсрећнији министар онога тренутка кад се новац нађе. Али тај новац ће морати од неког да се узме. Јер овакав буџет какав ми сада имамо, стварно је направио дистрибуцију коју је Народна скупштина изгласала.То је закон који обезбеђује реализацију живота у нашој земљи. Дакле, уопште није спорно да ми можемо пребацити новац са једног места на друго, али да ли има неког скривеног новца, нема га", истакла је министарка просвете.

'СПС никада није учествовао у рушењу било које партије'

Током блокада и у претходном периоду из владајуће структуре чули су се гласови да СПС није лојалан коалициони партнер, на шта почасна потпредседница СПС-а каже да та странка није имала партнера са којим је постигла заједнички више.

"СНС је огромна партија. Њихова бројност и њихова одговорност је већа него наша, али мислим да је СНС на крају могао да формира владу и без нас, али су нас позвали и дали нам могућност да свој друштвени утицај изразимо кроз учешће у влади и у локалним самоуправама, и некако ми се чини да је та сарадња заиста у интересу грађана. Не могу говорити о појединцима ни у једној партији па ни у својој", рекла је Славица Ђукић Дејановић.

Наглашава ида СПС никада у рушењу било које партије није учествовао.

"Мислим да је председник говорио о плану оних који виде да се на разне начине може СНС рушити и да је један од начина одвајања СПС-а и СНС-а, али у главама и заиста ставовима наших органа нема апсолутно ни делића, ни промила истине у томе да ми то желимо. Можда има појединаца, о њима не могу да говорим", рекла је у емисији Око министарка просвете и почасна потпредседница СПС-а Славица Ђукић Дејановић.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 21:54:09 +0100 Политика https://rts.rs/vesti/politika/5610203/djukic-dejanovic-na-raspolaganju-sam-studentima-za-razgovor-samo-neka-odrede-vreme-i-mesto.html
Трамп поново узбуркао духове, прети да ће преузети Панамски канал https://rts.rs/vesti/svet/5610287/tramp-ponovo-uzburkao-duhove-preti-da-ce-preuzeti-panamski-kanal.html Као и током првог председничког мандата, Доналд Трамп не престаје да изненађује домаћу и светску јавност и пре него што је преузео други. Прети и поновним увођењем америчке контроле над Панамским каналом, због превисоке цене за коришћење тог пролаза. Председник Панаме одговара - нема преговора о суверенитету и независности земље. Новоизабрани амерички председник каже и да арктичко острво Гренланд треба да буде у америчком власништву. Говорећи пред присталицама у Аризони, Доналд Трамп је рекао да неће дозволити да Панамски канал падне у погрешне руке, упозоравајући на потенцијални кинески утицај. Кина не контролише нити управља каналом, али део компаније са седиштем у Хонгконгу већ дуго управља лукама које се налазе на улазима у канал на Карибима и Пацифику.

"Када је председник Џими Картер глупо предао канал, дао га је за један долар. Током његовог мандата само је Панама управљала каналом, а не Кина или нека друга земља. САД су корисник број један Панамског канала, са 72 одсто удела у транзиту робе која стиже из америчких лука. Мислите о томе. Ми смо га изградили, ми га највише и користимо", истакао је Трамп.

Канал је отворен 1914. године. Сједињене Америчке Државе су управљале њиме све до 1977. године. Након периода заједничке управе, Вашингтон је у потпуности предао контролу над пролазом 1999. године. Председник Панаме каже да сваки квадратни метар канала и околних области припада Панами и да ће тако и остати. У томе га подржава председница Мексика.

"Канал не контролишу ни Кина, ни Европска унија, ни САД. Одбацујем било какве лажне интерпретације. Канал ће остати у рукама Панаме, као наше наслеђе. Очекујем да ћемо очувати добре односе са новом америчком владом, уз узајмано поштовање", напоменуо је председник Панаме Хозе Раул Мулино.

Буру је изазвала и Трампова изјава о статусу Гренланда. Сматра да та аутономна територија Данске, због националне сигурности и слободе широм света, треба да буде под америчком контролом, о чему је говорио и током првог председничког мандата.

"Гренланд није на продају. Није био ни 2019. када је стигла прва понуда. Желимо већу сарадњу са Американцима у одбрани, образовању и бизнису, али нисмо на продају и нећемо бити под њиховом контролом", каже посланица у парламенту Данске Аја Чемниц.

Кристијан Келдсен, директор "Гренланд бизниса" каже да на то треба гледати као позив на дијалог. "САД су наш важан партнер, постоји дуга историја односа Америке и Гренланда. Мислим да не мањка политичког интереса да се настави сарадња", додаје Келдсен.

Острво, чији је главни град ближе Њујорку него Копенхагену, има богата налазишта минерала, нафте и гаса. Стратешки је важно за америчку војску која ту има велику базу ратног ваздухопловства, као и за систем за рано упозоравање на балистичке пројектиле.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 19:49:58 +0100 Свет https://rts.rs/vesti/svet/5610287/tramp-ponovo-uzburkao-duhove-preti-da-ce-preuzeti-panamski-kanal.html
Вучевић: Ситуација се додатно компликује на КиМ и у БиХ https://rts.rs/vesti/politika/5610292/milos-vucevic-kim-bih.html Председник Владе Србије Милош Вучевић оценио је на Амбасадорској конференцији у Београду, да се ситуација додатно компликује на Косово и Метохији и у региону, пре свега у Босни и Херцеговини, додајући да је много тешких дана иза нас, али и да не може да каже да долазе лаки дани. Милош Вучевић каже да је за сутра је заказана седница Народне скупштине Републике Српске.

"Оно што сам видео, већ је државно тужилаштво БиХ реаговало, тражило је записник са колегијума председника Народне скупштине Републике Српске, јер су става да постоје основи сумње да су учесници на том колегијуму прекршили Устав и законе БиХ. Значи већ најављују процесуирање нових људи у Републици Српској. Врло компликована ситуација", оценио је Вучевић на Амбасадорској конференцији.

Указао је да је Босна и Херцеговина вероватно најкомпликованија држава на овим просторима.

Када је ситуација на Косову и Метохији у питању, подсетио је да Централна изборна комисија у Приштини одбила да сертификује учешће Српске листе на предстојећим изборима.

Вучевић је оценио и да у Србији постоји покушај унутрашње дестабилизације и трагови обојене револуције. 

"Оно што нам се дешава у Србији, ја немам проблем да кажем да су то јасни трагови обојене револуције. Шта је тренутно на делу никако другачије не могу да назовем", рекао је Вучевић.

Додао је да се сада први пут види да неко, како је рекао, злоупотребљава децу у политичке сврхе.

Навео је да ће то оставити озбиљне друштвене последице, као и да ће направити поделу и међу ђацима и родитељима.

"Будите агилнији и храбрије заступајте интересе Србије"

Премијер је поручио шефовима дипломатско-конзуларних представништава Србије да буду још агилнији и да храбрије заступају интересе државе.

Изразио је задовољство што је Министарство спољних послова вратило овај вид комуникације и размене мишљења која, како је рекао, није постојала једно време из разних разлога.

"Од вас очекујемо да још агилније и храбрије заступате интересе државе Србије, али мислим да нас чека јос више посла јер ћемо морати бити присутни на сваком догађају да кажемо шта је позиција Србије по свим питањима. Оно што остаје спољнополитичка агенда је интеграција у ЕУ, тај пут није споран у смислу политичког опредељања, али јесте пун препрека и за цео Балкан, а посебно што имате услове за Србију који додатно компликују наш пут", истакао је Вучевић.

Замолио је представнике ДКП у оним земљама које нису признале тзв. Косово као што су Грчка, Кина и друге да буду агилнији и офанзивнији, јер, како је рекао, друга страна не спава и покушава да дође до саговорника.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 20:48:00 +0100 Политика https://rts.rs/vesti/politika/5610292/milos-vucevic-kim-bih.html
Временска прогноза 24. децембар 2024. https://rts.rs/vesti/vreme/5609287/vremenska-prognoza-24-decembar-2024.html Највише снега на западу земље, тамо је на снази црвени метео-аларм. У планинским пределима очекује се и до пола метра снежног покривача. На северу и истоку биће и кише и снега. Биће и осетно хладније. Највиша дневна температура до 5 степени. У главном граду облачно са снегом. Температура до 1 степен. Прогноза времена, упозорење и вероватноћа остварења опасне појаве
(Извор: РХМЗ)

24.12.2024. Уторак: Облачно са снегом уз повећање висине снежног покривача. У Неготинској Крајини, као и на северу Војводине мешовите падавине (киша и снег). Ветар слаб и умерен, на планинама, у Војводини и западној Србији повремено јак, северозападни. Температура без већег колебања, од -2 до 3 °С, у Неготинској Крајини до 5 °С. Увече слабљење интензитета падавина. Прелазак снега у кишу очекује се увече у Војводини, а током ноћи и на подручју Београда и централне Србије. Упозорење: Формирање/повећање снежног покривача ≥15 cm за 12 h, вероватноћа 80%.

25.12.2024. Среда: Ветровито са умереним и јаким северозападним ветром. На северу Србије суво уз делимично разведравање, у централним и источним крајевима облачно са мешовитим падавинама (киша и снег), а на западу и југу и даље са снегом уз повећање висине снежног покривача. Најнижа температура од -2 до 2 °С, а највиша од 1 до 6 °С. Упозорење: Снег - повећање висине снежног покривача, вероватноћа 80%.

26.12.2024. Четвртак: Ујутро престанак падавина у брдско-планинским пределима. У току дана умерено до потпуно и суво, на северу Србије са сунчаним интервалима. Ветар умерен до појачан, северозападни. Најнижа температура од -2 до 2 °С, а највиша од 0 до 5 °С.

27.12.2024. Петак: Пролазно наоблачење са слабим снегом. Ветар слаб и умерен, западни и северозападни, на истоку Србије и на планинама повремено јак. Најнижа температура од -3 до 1 °С, а највиша од 0 до 3 °С.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 19:27:39 +0100 Време https://rts.rs/vesti/vreme/5609287/vremenska-prognoza-24-decembar-2024.html
Мимоход у Загребу због крвавог напада у основној школи https://rts.rs/vesti/region/5610276/mimohod-u-zagrebu-zbog-krvavog-napada-u-osnovnoj-skoli.html Због напада у једној основној школи у Загребу у којем је погибнуло седмогодишње дете, у престоници Хрватске одржан је мимоход под називом "За сигурну школу". Грађаниу су се окупљали и у Осијеку, Рјеци и Сплиту. У петак jе у загребачкој ОШ "Пречко" убијено седмогодишње дете, а тешко рањена учитељица и још троје деце. Деветнаестогодишњи нападач ухапшен је 10 минута након напада, када га је полиција спречила да изврши самоубиство.

Окупљени у Загребу носили су бројне транспаренте: "Желимо бити светло друштва, а не носити свеће", "Кад једна мама плаче, све маме плачу", "Није време за зашто, време је за излазак на улице", "Удобне фотеље - крваве школске клупе"... Такође, окупљени носе и транспаренте: "Напад на вас је тероризам, напад на децу је инцидент", "Учитељица = храброст", "Све сте узели, децу не дамо".…

Мимоход су организовала три синдиката образовања, а подржало их је педесет удружења и мрежа, међу којима су Центар за мир, ГОНГ и Форум за слободу васпитања.

Мимоход је кренуо од Учитељског дома, а учесници су прошли центром Загреба. “На путу према сигурности у школама потребна је подршка владиних институција, тимова школа, медија, организација цивилног друштва и свих ангажованих људи“, наведено је у заједничком саопштењу 50 организација и мрежа.

Поручили су институцијама и грађанима да се укључе у акције за мир и сигурност у школама, с надом да ће 2025. донети конкретне промене.

Нагласили су да је неопходно системско улагање у образовни систем, с посебним нагласком на квалитет материјалних и радних услова у школама те стручну подршку наставницима, за које истичу да су “кључ безбедности деце и заједница".

Захвалили су учитељима, ученицима и школама које промовишу ненасиље, међу којима су и добитници признања „Крунослав Сукић“ – Миротворна школа, који активно примењују ненасилне методе у решавању сукоба. Мимоход уживо прате сви хрватски медији.

Саучешће и солидарност са жртвама, њиховим породицама, ученицима, учитељима и родитељима ОШ "Пречко“ изразили су и Осјечани, који су на Тргу слободе запалили лампионе.

Сплићани се се окупљали испред школа  палили свеће, остављали поруке подршке и заједништва.

Неколико стотина Ријечана окупило се на Јадранском тргу како би послали поруку да школе морају бити сигурно место за дјецу и дјелатнике.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 20:12:54 +0100 Регион https://rts.rs/vesti/region/5610276/mimohod-u-zagrebu-zbog-krvavog-napada-u-osnovnoj-skoli.html
Петковић: Приштина се уплашила српског јединства и слоге https://rts.rs/vesti/politika/5610253/petar-petkovic-kim-srpska-lista-.html Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић истакао је да је покушај Аљбина Куртија да противправно забрани учешће Српске листе на предстојећим изборима, најбољи показатељ колико су се Приштина и њени послушници уплашили српског јединства и слоге, али и снаге кандидата Српске листе. Петар Петковић наглашава да у Приштини знају добро да не могу да победе Српску листу, па хоће да је забране, наводи се у саопштењу Канцеларије за Косово и Метохију.

Додаје да је Аљбин Курти уверен коме Срби на КиМ једино верују и за кога једино гласају и да, како каже, "нема тог новца нити уцена нити силе којима може да натера било кога да подрже његове пулене који дижу руке како он свира".

"Зато је кренуо у покушај елиминације Српске листе, али му то неће поћи за руком као што неће моћи да на посланичка места инсталира своје послушнике", указује директор Канцеларије за КиМ.

Истиче да се обистинило оно што је председник Александар Вучић најавио након диверзије на каналу Ибар-Лепенац.

"А то је да ће Курти покушати да забрани Српску листу како би српски народ на КиМ оставио без заштите. О овом новом насиљу и противправним потезима Приштине обавестили смо комплетну медјународну заједницу и очекујемо њихову адекватну и бескомпромисну реакцију", Закључује Петковић.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 18:53:15 +0100 Политика https://rts.rs/vesti/politika/5610253/petar-petkovic-kim-srpska-lista-.html
Делови Новог Београда и Земуна без грејања, када ће бити топли радијатори https://rts.rs/vesti/drustvo/5610233/grejanje-novi-beograd-zemun.html Без грејања су делови Новог Београда, као и центар Земуна. Иако су "Београдске електране" саопштиле да ће се грејање вратити сутра ујутру, топли или млаки радијатори очекују се до 22 сата, сазнаје РТС од радника који отклањају проблеме. Прекинута је испорука топлотне енергије потрошачима због квара на топловоду код Тржног центра "Нови Београд" (Стари Меркатор) у блоковима 9а, 9б, 11а, 11б и 11ц, као и у делу центра Земуна и Карађорђевог трга.

ЈКП "Београдске електране" су саопштиле да ће становници тих делова Београда добити грејање сутра, у јутарњим сатима.

Екипе које су на терену кажу за РТС да су у завршним радовима, као и да ће топли радијатори или бар млаки бити од 22 сата.

"Електране" подсећају да грејање током ноћи зависи од временских прилика, односно када су температуре у дебелом минусу.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 18:17:02 +0100 Друштво https://rts.rs/vesti/drustvo/5610233/grejanje-novi-beograd-zemun.html
Осумњичени за убиство које је шокирало Њујорк изјаснио се да није крив https://rts.rs/vesti/svet/5610210/osumnjiceni-za-ubistvo-koje-je-sokiralo-njujork-izjasnio-se-da-nije-kriv.html Луиђи Манђони, оптужен за убиство извршног директора здравственог осигурања  "Јунајтед хелткер" Брајана Томпсона на Менхетну, изјаснио се да није крив по оптужбама за убиство у држави Њујорк које га означавају терористом. Манђони се нагнуо у микрофон и рекао "није крив" на питање како се изјаснио по оптужници од 11 тачака, која укључује три оптужбе за убиство, укључујући убиство као терористички чин.

Ако буде осуђен, Луиђију Манђонију прети му максимална казна доживотног затвора без могућности условног отпуста.

Прошлог четвртка, Манђони је пребачен из Пенсилваније у Њујорк након што је одлучио да се не бори против екстрадиције. Из хеликоптера који је слетео код суда на доњем Менхетну извела га је већа група полицајаца и градоначелник Њујорка Ерик Адамс.

Такав спектакл и друге изјаве званичника сугеришу да Манђони неће моћи да добије правично суђење, истакла је на саслушању његов адвокат Карен Фридман Ањифило.

"Третирају га као да је нека врста ‘хране за полтичаре‘, неку врсту спектакла“, истакла је Ањифило.

Након петодневне потере, полиција је ухапсила 26-годишњег Луиђија Манђонија у Алтуни у америчкој савезној држави Пенсилванији,

Манђони је 4. децембра пред зору испалио три хица иза пиштоља са пригушивачем у извршног директора здравственог осигурања  "Јунајтед хелткер" Брајана Томпсона испред хотела у центру Менхетна где се одржавала конференција за инвеститоре.

Манђони се такође суочава са федералном кривичном тужбом у четири тачке која га терети за ухођење и убиство Томпсона. Од њега још није затражено да се изјасни о тим оптужбама.

Њему је одређен притвор 19. децембра по тим оптужбама.

Мала група демонстраната окупила се испред зграде суда на Менхетну на ниским температурама изражавајући подршку Манђонијевом бесу према здравственим компаније.

Једна особа је држала знак на којем је писало "одбиј", "одложи" и "објашњавај", речи, које су према тврдњама полиције, биле урезане на чаурама на месту злочина. Оне се наводно користе осигуравајуће куће како би избегле исплату штета.

Док су убиство Томпсона осудили јавни званичници, Манђонија неки грађани славе као хероја због високих трошкова здравствене заштите и моћи осигуравајућих компанија да ускрате плаћање неких медицинских третмана.

Савезне оптужбе би га учиниле квалификованим за смртну казну, ако канцеларија америчког тужиоца на Менхетну одлучи да је изврши.

Федерални и државни постпупци против Манђонија ће се одвијати паралелно. Очекује се да ће државни случај прво кренути на суђење, рекли су федерални тужиоци.

Манђонијев главни адвокат Фридман Ањифило рекао је на саслушању у савезном суду да се чини да су две групе оптужби засноване на супротстављеним теоријама. Државне оптужбе оптужују Манђонија за намеру да "застраши или присили цивилно становништво" и утиче на политику, док га федералне оптужују за ухођење и убиство појединца.

Фридман Ањифило је рекао да су два случаја изгледају потпуно различита затраживши од тужилаца да разјасне да ли ће се оба постпупка применити. Доминик Ђентиле, федерални тужилац, рекао је да прво појављивање у четвртак није било право време за разматрање тих правних аргумената.

Према федералној кривичној пријави, полиција која је ухапсила Манђонија пронашла је свеску која је садржала неколико руком писаних страница које "изражавају непријатељство према индустрији здравственог осигурања, а посебно према богатим руководиоцима“.

У белешци у свесци од 22. октобра наводно је описао намеру да се "уцмека" извршни директор осигуравајуће компаније на конференцији за инвеститоре.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 18:38:39 +0100 Свет https://rts.rs/vesti/svet/5610210/osumnjiceni-za-ubistvo-koje-je-sokiralo-njujork-izjasnio-se-da-nije-kriv.html
Вучић са Лавровом о ситуацији на КиМ и најављеним санкцијама НИС-у https://rts.rs/vesti/politika/5610133/vucic-lavrov-pristina-srpska-lista.html Председник Србије Александар Вучић разговарао је телефоном са министром спољних послова Руске Федерације Сергејем Лавровом о најновијем потезу Приштине, која кршећи све акте међународног јавног права, покушава да Српској листи забрани учешће на предстојећим изборима. Разговарали су и о најављеним санкцијама НИС-у и договорен је састанак експерата Србије и Русије, чим америчке санкције буду обелодањене. Александар Вучић је на Инстаграму написао да је са руским шефом дипломатије имао веома добар и садржајан разговор.

Рекао је да је министра Лаврова, као представника земље чланице УН упознао да Приштина, кршећи све акте међународног јавног права, покушава да Српској листи забрани учешће на предстојећим изборима.

"Разговарали смо и заједнички изразили забринутост за ситуацију у БиХ и Републици Српској и сагласили се да је пуно поштовање Дејтонског мировног споразума најбољи начин за очување мира и стабилности", написао је председник.

Навео је да су теме разговора биле су и најављене санкције НИС-у и договорен је састанак експерата Србије и Русије, чим америчке санкције буду обелодањене.

"Разговарали смо и о свим другим важним питањима наше билатералне сарадње, потврдили пријатељство између наших земаља и изнели уверење да нашим већим ангажманом можемо да подигнемо трговинску размену између Србије и Русије", написао је председник Вучић.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 19:15:28 +0100 Политика https://rts.rs/vesti/politika/5610133/vucic-lavrov-pristina-srpska-lista.html
Додељени уговори за 20 инфраструктурних пројеката локалним самоуправама у Србији https://rts.rs/vesti/ekonomija/5610095/dodeljeni-ugovori-za-20-infrastrukturnih-projekata-lokalnim-samoupravama-u-srbiji.html Уговори за изградњу инфраструктурних пројеката из програма Министарства привреде додељени су представницима 20 локалних самоуправа у Србији, на церемонији „Пут сигурне будућности: Свечана додела уговора за изградњу инфраструктуре“ у Палати Србије. У оквиру програма министарства, у овој години реализује се укупно 31 нови инфраструктурни пројекат у вредности од 2,5 милијарде динара, од чега министарство обезбеђује 2,3 милијарде динара из буџета.  У оквиру програма, биће комунално опремљено 15 индустријских и пословних зона, а у 16 ​​општина и градова биће унапређени туристички потенцијали, у функцији повећања приватних активности.

Министарка привреде Адријана Месаровић доделила је данас уговоре општинама и градовима: Александровац, Алексинац, Апатин, Ариље, Блаце, Бољевац, Владимирци, Врање, Вршац, Жагубица, Зрењанин, Ивањица, Љубовија, Љиг, Мионица, Осечина, Оџаци, Прибој, Суботица и Чајетина.

Месаровић је навела да министарство овај програм подршке већ 10 година успешно реализује, а ове године министарство још интезивније ради на овом програму.

"Моћ и снага наше државе види се у податку да смо у 2025. планирали повећање средстава за ову намену, која ће износити скоро три милијарде динара, за реализацију нових важних инфраструктурних пројеката“, рекла је министарка.

Она је оценила да програм потврђује основну тезу Владе, а то је, како каже, равномерни развој Србије.

"Ови пројекти у својој суштини морају бити у потпуности у функцији грађана оних локалних самоуправа којима су намењени, отварању нових радних места, те подизању укупне привредне активности у нашој земљи...њихова функција мора да буде развојна и покретачка", рекла је Месаровићева.

Планирање пројеката требало би да буде у складу са Циљевима одрживог развоја (СДГ) УН, па је професор Економског факултета Драган Лончар представио мапу инвестиционе могућности у складу са Циљевима одрживог развоја.

Навео је да је фокус мапе инвестиционих могућности да стимулише домаће приватне инвестиције и стране директне инвестиције. Он је указао да је Србија једна од 35 држава света која има своју СДГ мапу.

Министарство привреде 10 година спроводи програм подршке развоју пословне инфраструктуре. Циљ програма је даље унапређење инфраструктуре у индустријским зонама и туристичким капацитетима, у циљу повећања приватних активности и привлачења нових инвестиција.

Програм је сада обухватио 255 пројеката широм Србије у више од 100 локалних самоуправа. Укупна вредност ових пројеката износи 9,5 милијарди динара, од чега је министарство учествовало са 6,8 милијарди динара. До сада су опремљене 182 индустријске и пословне зоне, а унапређене су и 73 туристичке локације.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 16:32:10 +0100 Економија https://rts.rs/vesti/ekonomija/5610095/dodeljeni-ugovori-za-20-infrastrukturnih-projekata-lokalnim-samoupravama-u-srbiji.html
Ухапшена жена из Неготина због сумње да је изазвала саобраћајку са смртним исходом https://rts.rs/vesti/hronika/5610084/uhapsena-zena-iz-negotina-zbog-sumnje-da-je-izazvala-saobracajku-sa-smrtnim-ishodom.html Због сумње да је управљајући аутомобилом под дејством алкохола слетела са пута и да је том приликом сувозач погинуо, полиција у Неготину ухапсила је О. Н. из тог града. О. Н. (51) се терети да је возећи "дачију" са 2,28 промила алкохола у организму и неприлагођеном брзином на делу пута Неготин-Кобишница слетела са пута након чега се аутомобил преврнуо на кров, саопштила је Полицијска управа у Неготину.

У тој саобраћајној несрећи 59-годишњи сувозач је подлегао повредама на лицу места.

О. Н. се сумњичи за кривично дело тешка дело против опште безбедности јавног саобраћаја.

По налогу тужиоца Вишег јавног тужилаштва у Неготину, осумњиченој је одређено задржавање до 48 сати и она ће, уз кривичну пријаву, бити приведена тужиоцу.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 16:25:37 +0100 Хроника https://rts.rs/vesti/hronika/5610084/uhapsena-zena-iz-negotina-zbog-sumnje-da-je-izazvala-saobracajku-sa-smrtnim-ishodom.html
За недељу дана више од 1.700 возача под дејством алкохола искључено из саобраћаја https://rts.rs/vesti/drustvo/5610077/mup-saobracaj-alkohol-vozaci.html Припадници саобраћајне полиције су током међународне акције појачане контроле саобраћаја искључили из саобраћаја 1.758 возача који су управљали возилом под дејством алкохола и 39 возача који су управљали возилом под дејством психоактивних супстанци. У просторијама полиције задржана су 273 возача који су управљали возилом са више од 1,20 промила алкохола у организму, од којих су 42 затечена док су возила са више од два промила алкохола, што представља насилничку вожњу, саопштио је МУП.

Припадници саобраћајне полиције током акције контролисали су готово 70.000 возила, а осим наведених прекршаја, откривено је још 15.000 других прекршаја.

С обзиром на предстојеће новогодишње и божићне празнике и велики број прослава, МУП апелује на возаче да не управљају возилом ако су конзумирали алкохол, као и да вожњу прилагоде временским условима.

Међународна акција трајала је од 16. до 22. децембра у 31 европској држави чланици организације "Роадпол".

]]>
Mon, 23 Dec 2024 16:17:44 +0100 Друштво https://rts.rs/vesti/drustvo/5610077/mup-saobracaj-alkohol-vozaci.html
Новогодишњи хуманитарни базар окупио Јагодинце са добром намером https://rts.rs/vesti/drustvo/5609244/humanitarna-akcija-jagodina.html "Српски тим за изазове" и ове године организовао је у Јагодини новогдишњи хуманитарни базар. Прикупљени новац намењен је лечењу осморо деце. Базар и даље траје. До краја године ће на градском тргу у Јагодини бити постављен новогдишњи хуманитарни базар.

Људи добре воље ће на појединим штандовима моћи да куповином украса и слаткиша учествују у прикупљању средстава за што брже оздрављење најмлађих суграђана.

Цене производа су симболичне па су људи у кутије убацивали и више новца него што предмет кошта.

Новогодишњи пакетићи, крофнице, плишане играчке

"Ја сам направила ове пакетиће и ову слику сам донела од куће", прича Анђела Анђелковић, ученица 4.разреда.

Дијана Михајловић из Удружења "Слатки осмех" каже да су крофнице, медењаци као и различити колачи и пите спремни, а да продаја иде добро. "Задовољнои смо, баш смо доста продали", каже Михајловићева.

Миа Андрић, из ученичког парламента ОШ "Бошко Ђуричић" објашњава да се код ње на штанду налазе ствари које су правила деца у школи заједно са њиховим родитељима и учитељицама.

"Веома смо им захвали на томе као и на поновном позиву ове године. Морамо да истакнемо да ово није прва акција коју ми радимо, имамо их више у оквиру школе", објашњава Миа.

Ученица 5. разреда Маша Павловић донела је од куће донела три плишане играчке. "Две су се распородале, остала је још једна", представља успешан дан хуманитарног базара.

Новац намењен за осам суграђана 

Ове године средства се прикупљају за Катарину, Наду, Јовану, Миу, Исидору, Милицу, Страхињу и Косту.

Иван Стојадиновић из Јагодине нада се да ће њима ова помоћ, иако није нарочито велика, да им помогне у њиховом лечењу и оздрављењу.

Прикупљање новца за лечење малишана иницирали су хуманитарци окупљени у "Српском тиму за изазове".

"Ја мислим да ми као заједница показујемо да смо друшвено одговорни и да заједно можемо много више не само за појединце него уопште за цело друштво", каже Александар Андрејић из удружења "Српски тим за изазове"

Ове године на хуманитарном базару прикупљено је 160 хиљада динара. Акција траје и даље.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 16:07:30 +0100 Друштво https://rts.rs/vesti/drustvo/5609244/humanitarna-akcija-jagodina.html
Продужен притвор црногорским држављанима ухапшеним у Дечанима https://rts.rs/vesti/politika/5610064/crnogorski-drzavljani-manastir-decani-kim.html Суд у Приштини продужио је за још два месеца притвор тројици црногорских државаљана ухапшеним у Дечанима прошлог месеца, зато што су били у возилу са оквирима регистарских таблица на којима је исписано "Косово је Србија". Црногорским држављанима Рајку Кривокапићу (1990), Маринку Јовановићу и Драгутину Лалатовићу (2000), из Никшића, тужилац у Пећи на терет ставља кривично дело "изазивање мржње и нетрпељивости".

Адвокатица Јована Филиповић, заступник Драгутина Лалатовића, потврђујући одлуку суда, истакла је да дело које се осумњиченима ставља на терет није кривично дело те да је решење суда о продужењу мере притвора незаконито и да ће уложити жалбу.

"Након изјава званичника које су гласиле `Косово је Косово или Косово је Албанија` или `Косово је Турска` у питању је очигледан неједнак третман и дискриминација ових лица због слични реченица. Наиме, на оквирима регистарских таблица господина Кривокапића писало је `Косово је Србија`, док су Јовановић и Лалатовић били сапутници", навела је Филиповићева.

Указала је да одбрана, и сами осумњичени, нису тражили ништа више осим једнакости у примени права.

Напоменула је да у овом случају право на језик апсолутно није испоштовано, и да је одбрани и првобитно решење о одређивању притвора достављено само на албанском језику као и данашње решење о продужењу притвора, док им одука Апелационог суда по претходно поднетој жалби није уопште достављена.

Кривокапић, Јовановић и Лалатовић, ухапшени су 24. новембра, по напуштању манастира Високи Дечани, након литургије и прославе манастирске славе на којој је било неколико хиљада верника.

]]>
Mon, 23 Dec 2024 18:05:16 +0100 Политика https://rts.rs/vesti/politika/5610064/crnogorski-drzavljani-manastir-decani-kim.html