Извор: РТС, Кликс, Фонет

Потврђена оптужница против десет осумњичених за злочине над Србима код Сарајева, међу њима и бивши генерал

Суд Босне и Херцеговине саопштио је да је потврђена оптужница за ратне злочине против 10 особа које се терете за ратне злочине против цивила и ратних заробљеника српске националности код Сарајева током рата у БиХ.

У оптужници коју је Суд БиХ потврдио 14. јануара, оптужени се терете за злочине почињене током рата у БиХ, од маја 1992. до октобра 1995. године, у сарајевским насељима Храсница, Соколовић Колонија и Бутмир.

Међу њима је и Фикрет Превљак, генерал такозване Армије РБиХ, којем је након хапшења почетком новембра Суд БиХ изрекао мере забране и пустио га на слободу.

Суд је потврдио оптужницу и против Енеса Зукановића, Емира Реџовића, Вахида Алађуза, Расима Окерића, Мустафе Гегаја, Мује Ватреша, Вахида Мухаремовића, Мирсада Тузлака и Сенахида Годињака.

Они су, како се наводи, "омогућили, дозволили, сагласили се и организовали незаконито затварање и злостављање цивила српске националности и ратних заробљеника припадника Војске Републике Српске".

Оптужени се терете и да су, "у оквиру својих дужности и функција, супротно међународном праву, ускраћивали основна људска права припадницима српске националности, чинећи незаконита затварања, убиства, силовања, нечовечна поступања, наношења повреда телесног интегритета и здравља, присиљавање заточеника на принудни рад у зони ратних дејстава, где су били изложени рањавању и повредама са смртним последицама као и напад на цивилно становништво", саопштено је из Суда БиХ.

Све се, како је наведено, дешавало у просторијама основне школе "Алекса Шантић", гаражама у једној од локалних улица и подруму недовршене зграде, наводи РСЕ, преноси Фонет.

Ти објекти су "имали карактер логора", наводи се у саопштењу, и додаје се да су били "под ингеренцијом Штаба оружаних снага Илиџа".

Оптужени су тада били углавном припадници тзв. Армије РБиХ – сем Окерића који је био управник логора у Храсници, док је Мухаремовић био председник Извршног одбора општине Илиџа.

За злочине у Храсници је у мају 2022. године пред судом у Београду Хусеин Мујановић, као бивши управник затвора, осуђен је на десетогодишњу затворску каазну.

Читај ми!