Извор: РТС

Дан Републике Српске – свечани дефиле на бањалучком Тргу Крајина

Дан Републике Српске обележава се низом манифестација. Почeo je литургијом у Храму Христа Спаситеља, а свету архијерејску литургију служиo je патријарх српски Порфирије. Одржана је и седница Сената, као и централна манифестација, свечани дефиле на Тргу Крајине, са више од 3.000 учесника, припадника Министарства унутрашњих послова и цивилног сектора.

Ватромети поводом празника у више градова Републике Српске

У Бањалуци је уприличен величанствени ватромет чиме је прослављен 33. рођендан Републике Српске.

Ватромет је поводом празника уприличен и у Добоју, Теслићу и Дервенти.

Извештај Николине Ракић

Завршен свечани дефиле

Извођењем песама "Живјела Република Српска" и "Пукни зоро“ завршен је свечани дефиле.

Министар полиције Српске: Одлучни смо да останемо своји на своме

Изасланик председника Републике Српске Милорада Додика и министар унутрашњих послова РС Синиша Каран истакао је су грађани одлучни да остану и опстану своји на своме.

"Данас славимо нашу државност, уз неизмјерну захвалност свим херојима који су учествовали у одбрани Републике Српске, а нарочито онима који су остали на вјечној стражи. Двадесет шест хиљада четрдест осам јунака је за вјечност освјетлало образ Војске Републике Српске, министарства унутрашњих послова, Српске Војске Крајине, полиције Републике Српске Крајине и других јединица којима су припадали. Слава им и хвала", навео је Каран.

Истакао је да Српска данас стоји између хаоса и реда, а може опстати само враћањем на слово Дејтонског мировног споразума.

"Ми се већ 30 година залажемо за мир, суживот, Дејтонски споразум, суверенитет и слободу. Срушили су Дејтонски споразум, а нас лажно окривљују", напоменуо је Каран.

Када је реч о политичком процесу који се води у Суду БиХ против председника Републике Српске, Каран је рекао да ће по његовом окончању бити познато да ли ће опстати Дејтонски мировни споразум и БиХ.

Навео је да Милорад Додик не присуствује свечаности због опоравка. "Знамо да је срцем уз нас, као што је деценијама срцем уз Републику Српску," додао је Каран.

Опширније Краће

Вулин у Бањалуци: Ово је скуп слободних људи

Сенатор Републике Српске и потпредседник Владе Србије Александар Вулин рекао је да Дан РС није само празник Српске, већ је Република Српска празник сваког Србина.

"Није ово празник једног дела српског народа, ово је празник свих Срба где год да живе", истакао је Вулин у говору на свечаном дефилеу у Бањалуци.

Поручио је да Република Српска није настала вољом странаца, већ је плод борбе српског народа где год да живи.

Опширније Краће

Интониране химне РС и Србије

Након постројавања испред свечане бине интониране су химне Републике Српске "Моја Република" и химна Републике Србије "Боже правде" у извођењу Полицијског оркестра РС.

Свечани дефиле у оквиру обележавања Дана РС

На бањалучком централном Тргу Крајина у току je свечани дефиле у оквиру централног обележавања Дана Републике Српске, 9. јануара.

У дефилеу учествује око 3.000 учесника распоређених у ешалоне Министарства унутрашњих послова (МУП) и цивилног сектора.

 Дефиле је почео предајом рапорта председнику Владе Републике Српске Радовану Вишковићу уз композицију "Марш народни хероји", у извођењу Полицијског оркестра МУП-а Републике Српске.

Заставни вод Почасне јединице предводи командир Витомир Петричевић, који је уз поздрав официрском сабљом извршио предају рапорта премијеру Вишковићу.

У част председника Републике Српске, постројен је Заставни вод којег чине припадници Почасне јединице МУП-а.

Опширније Краће

Сенат: Подршка руководству Српске на одбрани уставне позиције и очувању мира

У оквиру обележавања 9. јануара – Дана Републике Српске, у Бањалуци је одржана прва седница Сената Републике Српске, којом је председавала потпредседник Сената Жељка Цвијановић.

На седници су новоименовани сенатори положили заклетву, конституисан је Сенат Републике Српске и уручене су одлуке о именовању чланова Сената.

Сенатори Републике Српске су разматрали питања од посебног значаја за национални развој Српске и пружили снажну подршку руководству Републике Српске у њиховом раду на одбрани уставне позиције Српске и залагању за очување мира.

Седници су присуствовали председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић и председавајућа Већа народа Републике Српске Сребренка Голићм, саопштено је из Бироа за односе са јавношћу.

Опширније Краће

Патријарх Порфирије: Наше име и презиме је православни хришћани и православна црква

Патријарх српски Порфирије поручио је данас у Саборном храму Христа Спаситеља у Бањалуци да је потребно да праштамо једни другима, да будемо подршка једни другима, да будемо ако је могуће једно.

Патријарх је након Свете архијерејске литургије поручио да је наше име и презиме православни хришћанин и православна црква. 

"Оно што је божје, да и ми људи отворимо своја срца, своју душу да покажемо да смо дело божије. Има много оних који су препознали љубав божију. Ми, православни српски народ знамо већ вековима ко смо и шта смо, да смо обележени Христовом љубављу. Без њега велико је питање да ли би и постојали", истакао је патријарх Порфирије.

Поручио је да оно што има смисао и величину, то све носи печат Христов.

"И по њему препознајемо себе, али препознују нас и сви људи света, диве нам се, где год да одемо, да ли у отаџбини, или било где у свету, од Студенице, Жиче, Пећке патријаршије, Крке, Манастира по Херцеговини Острога, Крке, оставили смо најлепше печате који трају вековима", истакао је патријарх Порфирије.

Он каже да је довољно било коме да отвори странице Јеванђеља, да се препозна у вери.

"И то што нам се нуди, јер ми смо народ љубави, волимо сваког човека, разумемо речи Христове, чините другима, оно што желите чинити себи. Мир као дар божији, мир као присуство вечности, зато и ми знамо да је тај мир најважнији, а њега не може бити без воље и опредељења, а у нас га нам је уткао Свети Сава, тај пламен, који нам каже да живимо у складу са природом, а не против ње", навео је патријарх Порфирије. 

FOTO TANJUG/ FOTO SRNA/ BORISLAV ZDRINJA/
Опширније Краће

Председник Вучић: Нека наш народ буде светионик сарадње, гласник правде и темељ мира

Председник Србије Александар Вучић честитао је председнику РС Милораду Додику Дан Републике Српске, са жељом за благостање и напредак свих њених грађана.

Свет се данас, према речима председника Вучића, налази на прагу огромних и до сада невиђених промена које ће преобликовати постојећи поредак до неслућених размера.

У временима која долазе, поручује да ће Србија наставити да чврсто стоји уз Српску, без обзира на сву тежину искушења и изазова који су пред нама.

"Свака епоха постојања нашег народа била је обележена тешким тренуцима, страдањем, борбом за слободу и остварење идеала о којима су визионарски сањали наши часни преци. За те идеале правде, мира и свеопштег напретка, боримо се и данас, улажући сву нашу памет и снаге у изградњу мостова помирења, сарадње и бољег живота за генерације које долазе", истиче Вучић.

Управо ту бит српског народа, указује председник, не разумеју они који су одавно изгубили сваки кредибилитет и који и данас погрешно мисле да смо лак плен похлепе и немилосрдних интереса силних и моћних.

"Наш народ је данас један од оних који се достојанствено, бескомпромисно и чврсто придржава принципа међународног права, упркос свом лицемерју оних који се на та начела позивају само у складу са својим интересима. Због тога остајемо доследни у поштовању сваког слова Дејтонског споразума, јер се наша реч и образ не продају, нити се мере пролазним и двоструким аршинима. Управо зато се наш глас данас гласно чује и поштује у свету", сматра Вучић.

Као народ, додаје, Срби су одвајкада страдали на историјским размеђама преко којих су се преламали векови утицаја различитих култура и цивилизација, али данас више нисмо ничији пут за ратне походе, већ мост који повезује и спаја све људе добре воље и поштених намера.

"Нека управо наш народ сада буде поносни светионик сарадње, помирења и напретка, гласник правде и једнакости са браћом и комшијама и чврсти темељ мира у целом региону, који ће дати пример доброг суживота и бити предводник на путу просперитета", написао је Вучић у честитки.

Председник наглашава да се за такву Србију и Српску боримо, да бисмо очували највеће благо – нашу децу, културу, веру, писмо, име и презиме, огњишта и наслеђе, сећајући се свих жртава које су уграђене у колективно сећање целог нашег рода.

"Непоколебљива и непобедива! За вечност рођена! Срећан ти рођендан Републико Српска! Нека вечно живи Српска! Нека вечно живи Србија!", поручио је у честитки председник Вучић.

Опширније Краће

Патријарх Порфирије служи литургију у Саборном храму у Бањалуци

У Саборном храму Христа Спаситеља у Бањалуци у току је Света архијерејска литургија, коју предводи патријарх српски Порфирије.

Патријарх, који је у Бањалуку допутовао јуче, литургију служи поводом празника Светог првомученика и архиђакона Стефана.

Испред Храма, патријарха Порфирија дочекао је митрополит бањалучки Јефрем, свештенство Епархије бањалучке, као и велики број верника, традиционалним поздравом "Мир Божији, Христос се роди!".

Трећег дана Божића, на дан Светог Стефана, Република Српска обележава и свој 33 рођендан.

Фото: РТРС/принтскрин
Опширније Краће

Вишковић за РТС: Девети јануар никога не вређа, и у другом ентитету славе своје датуме

Премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао је за РТС да из Сарајева, охрабрени иступима појединих амбасадора и неких центара моћи, и ових дана шаљу увреде на рачун РС због прославе 9. јануара, иако тај датум никога не вређа.

"Ми напросто нашом прославом не желимо било кога иритирати, не желимо било коме да пркосимо или да правимо неко зло, него напросто ми славимо свој рођендан. И у другом ентитету славе неке своје датуме, за њих битне, рецимо 1. март или 25. новембар. Ми би имали шта рећи на те датуме, али напросто не желимо да се мешамо. Ако је тај народ одлучио да слави то као значајне датуме за њихову популацију, њихов народ, ми немамо ништа против", објаснио је Вишковић.

Што се тиче захтева који се чуо од шефа дипломатије БиХ Елмедина Конаковића да 9. јануар буде дан жалости на територији целе Босне и Херцеговине, Вишковић одговара да би министар иностраних послова у заједничким институцијама БиХ требао да познаје Устав, пошто се то не може урадити за целу територију, већ Република Српска доноси за своју, а Федерација за своју.

"Ја знам да је њима дан жалости и биће им све док Република Српска постоји и све док Република Српска слави своје рођендане", истакао је Вишковић.

Поводом навода медија у Републици Српској да је током јучерашње свечане академије изнад Бањалуке летео авион британских регистарских ознака и да је полетео из Сарајева, премијер каже да о томе немају званичне потврде, нити су је тражили.

"Они то раде сваке године. И прошле године за 9. јануар изнад Бањалуке летео је, не британски, него амерички ловац, који је полетио из Сарајева. Ове године је британски и ми знамо то није ништа ново. Они су узурпирали и Босну и Херцеговину и небо изнад Босне и Херцеговине. Они снимају, али ми немамо шта да кријемо, тако да апсолутно нисмо оптерећени тим", поручује Вишковић.

Разговор Николине Ракић са Радованом Вишковићем
Опширније Краће

Дан Републике Српске, 9. јануар, празнује се од 2007. године као сећање на формирање Српске Републике Босне и Херцеговине. Федерални Уставни суд два пута је прогласио празник неуставним, са образложењем да дискриминише остала два конститутивна народа, што је Република Српска одбацила на референдуму. Шта овај празник значи за Републику Српску?

Прослава је почела јуче од давања пошта онима који су живот дали за Српску, након тога одржана је и свечана академија и пријем владе Републике Српске и ту су се званичници осврнули на 33 године постојања, али и на сам настанак.

Од настанка до данас Република Српска је, како су рекли, изложена бројним притисцима, али упркос томе истрајава.

Када говоримо о притисцима и о реакцијама, они су се и током јучерашњег дана чули из Сарајева. Овогодишња прослава Републике Српске обележава се уз негодовање и противљење Сарајева.

Министар унутрашњих послова БиХ, Конаковић, затражио је да 9. јануар буде дан жалости на територији целе Босне и Херцеговине. Ту иницијативу Бањалука чита као јасну поруку да за Србе нема места у Босни и Херцеговини.

Како је рекао председник владе Републике Српске, уместо оштрог одговора из Бањалуке шаљу поруку мира. Америчка амбасада у Сарајеву такође је изнела захтев да се спроведе истрага о томе, односно о кршењу одлуке Уставног суда Босне и Херцеговине који је више пута Дан Републике Српски прогласио неуставним и како је рекао и ове године је важно да се утврди чија је одговорност.

Република Српска је због те одлуке Уставног суда донела и закон којим они који се не осећају и не поистовећују са овим празником, не морају да га празнују.

Историчар, професор др Момчило Павловић рекао је да су празници огледало једне државе и народа и то је суверено право народа у већим државама, па и српског.

"Занимљива чињеница да је дан проглашења независности БиХ и касније признавања од Европске заједнице и САД се узима као државни празник Федерације БиХ, а то право се оспорава Србима и говори да се тиме вређају друга два народа“, напоменуо је Павловић.

Према његовим речима, историја светковања, празновања Републике Српске у самом старту 1993. године била је спорна за бошњачки, односно муслимански део Босне и Херцеговине.

"Босна и Херцеговина никада није била, нити може бити држава једног народа. Она јесте српска земља, српска провинција у Средњем веку, али је динамика историје касније те односе довела у такво стање, па су и комунисти, када су Босни давали републику водили рачуна о томе да ниједан народ не буде доминантан. Тако је БиХ сходно њиховим начелима, држава делова српског, хрватског и муслиманског народа“, каже Павловић.

Када је реч о оспоравању овог Дана РС, каже да се не ради о оспоравању празника као таквог, већ о тенденцији елиминације Републике Српске и тог префикса српског, јер имате и разне иницијативе да се различита места, институције где стоји тај префикс једноставно скину.

енденција је тог другог дела да се оспори Република Српска. Босна је у суштини, Југославија у малом. Ако ти народи нису могли да живе на једном ширем простору, у ширем оквиру, сабијени у тај босански лонац и дошло је до експлозије. Проћи ће много времена да Срби избалансирају поглед на најновије догађаје, односно на тај сурови грађански рат. Србима су приписани сви злочини, а преко злочина, води се политика елиминације Републике Српске“, сматра Павловић.

Западна политика и дипломатија, сматра историчар, има контрадикторне процесе на простору бивше Југославије - подржава се сепаратизам Албанаца против Србије, а истовремено се Срби у Босни, који су бројчано ту, као и Албанци на Косову, приморавају да живе заједно и после таквих злочина.

"Преко истицања злочина у БиХ, једне или друге стране, народи у БиХ се не могу помирити. Наравно, не треба заборавити, злочини су ужасни на свим странама, али то треба превазићи“, истакао је Павловић.

Читај ми!