четвртак, 02.01.2025, 05:50 -> 21:09
На Цетињу и широм Црне Горе грађани пале свеће за 12 страдалих суграђана – нападач осуђиван, полицији јављена погрешна адреса места пуцњаве
У Црној Гори проглашена је тродневна жалост због масовног убиства на Цетињу у којем је убијено 12 људи међу којима је и двоје деце, а рањене су четири особе. Нападач, који је био у родбинским и породичним везама са страдалима, осуђиван на затворску казну због поседовања нелегалног оружја. Стање повређених који су збринути у КЦ Црне Горе стабилно. Мотив масовног убиства се још истражује.
Грађани пале свеће на Цетињу и широм Црне Горе, опраштају се од страдалих суграђана
Грађани Цетиња вечерас одају пошту настрадалима у масовном убиству.
Код споменика Виле на Цетињу вечерас у 17 сати почело је паљење свећа за трагично страдале, преноси РТЦГ.
У више црногорских градова грађани вечерас паљењем свећа одају почаст страдалима у јучерашњој трагедији на Цетињу. Свеће су палили поред Цетињана и грађани Подгорице, Никшића, Пљеваља, Бијелог Поља, Херцег Новог...
Ракоњац: Након доласка специјалних јединица на Цетиње није било убистава
Командант Специјалне јединице полиције Милош Ракоњац, одговарајући на питање новинара да ли види одговорност због трагичног догађаја на Цетињу, рекао је да ће се одговорност утврђивати.
Он је рекао да су њихове јединице биле распоређене у јужним општинама због тамошњих новогодишњих манифестација.
У 17.14 су се приправне групе окупиле и упутиле ка Цетињу. Тамо су, каже, били око 18.20 сати.
"Ишли смо директно на пријетњу да би зауставили овај смртоносни пир. Код њега је након извршеног самоубиства пронађено око 90 метака, што значи да је он имао намјеру да настави овај убилачки погон. Оно што је битно да кажем је да је након распоређивања специјалних јединица односно нашег доласка, није било убистава. Успјели смо да лоцирамо лице, био сам на лицу мјеста и њиховим правилним радом лице је лоцирано, изоловано и блокирано, онемогућено да пружи опасност за остале грађане, и на команду да баци оружје, он је извршио самоубиство", казао је Ракоњац.
Полиција на местима где су извршена убиства пронашла 37 чаура
Вршилац дужности директора Управе полиције Лазар Шћепановић је рекао да су на местима где су извршена убиства пронашли 37 чаура и да крвави пир трајао 30 минута.
Свирепим убиствима је, како је рекао, претходила свађа у кафани, а и конзумирање алкохола.
Саопштио је и да је убица целог дана боравио у кафани "Велестово", те да је око 17.15 часова након конфликта изашао, са непознате локације узео оружје, а потом се вратио у центар града где је у кафани пуцао на госте, са којима се познавао.
Шћепановић је казао да су службеници УП током претреса Мартиновића, у новембру 2022. године, препознали антисоцијално понашање и да су предали тог Цетињанина Министарству здравља, али да није хоспитализован, већ да му је само прописана терапија.
Казао је и да су већина страдалих чланови Мартиновићеве породице, његови кумови или пријатељи.
Упитан о бројности полиције, Шћепановић је казао је да су у тренутку извршења злочина на Цетињу биле ангажоване три патроле, један оперативац, један службеник дежурне службе и дежурни старјешина.
Појаснио је да је специјална јединица позвана у 17.45 минута и да су били на Цетињу до 18.22, а да су припадници Посебне јединице полиције стигли са приморја раније.
“Мотив масовног убиства се још истражује”, навео је Шћепановић.
Шћепановић: Полиција прво обавештена да је до пуцњаве дошло на погрешној адреси
Вршилац дужности директора Управе полиције Лазар Шћепановић рекао је на конференцији за новинаре да је цетињска полиција јуче је у 17.26 обавештена да је у једној кафани дошло до употребе ватреног оружја, али да им је пријављена погрешна локација - Бајице.
Шћепановић је истакао да су полицајци веома брзо стигли на лице места и утврдили да је локација погрешна.
Казао је да су Б.М. Р.М. Н.М. М.В. убијени у кафани.
Саопштио је да је прегледом надзорних камера утврђено да је Ацо Мартиновић одмах потом возилом отишао у Хумце, у кућу Мартиновића где је убио још четворо људи.
Објаснио је да је у 17.46 часова полицији пријављено да је убијено двоје деце, након чега је, како је утврђено, отишао у Доњи крај и убио рођену сестру.
Полицији је пријављено да је Д. Д. Мартиновић убио у 17.57 сати.
Шћепановић је објаснио да је од прве до последње пријаве догађаја протекло 30 минута.
Шћепановић је набројао и када су које полицијске снаге стигле у Престоницу, односно да је први тим из Подгорице стигао након 20 минута.
Мисија ОЕБС-а: Шокирани смо трагедијом на Цетињу
Шеф Мисије ОЕБС-а у Црној Гори Јан Хаукас упутио је саучешће црногрским грађанима и породицама настрадалих у трагедији која се догодила на Цетињу.
Он је, како је саопштено из Мисије ОЕБС-а у Црној Гори, пожелео брз опоравак повређенима.
“Мисија ОЕБС-а у Црној Гори шокирана је синоћном трагедијом на Цетињу”, наводи се у саопштењу.
Божовић: Мартиновић био осуђен на три месеца затвора, али је уложена жалба
Црногорски министар правде Бојан Божовић саопштио је да је код вишеструког убице Аца Мартиновића 2022. године пронађено и одузето недозвољено оружје, као и да је он у новембру прошле године осуђен на три месеца затвора али да је, након уложене жалбе, сматран неосуђиваним због, како је навео, законске рехабилитације.
Ради спречавања ширења нетачних информација, Божовић је, због интересовања јавности, изнео неколико кључних информација везано за случај Аца Мартиновића, који је јуче на Цетињу убио 12 особа, четири тешко ранио, а након тога подлегао повредама задобијеним у покушају самоубиства.
Мартиновићу је 29. новембра 2022. године одузето недозвољено оружје.
"Прошле године 8. новембра осуђен је на три месеца затвора. У децембру (18.12.) уложена је жалба, одлука Вишег суда још није била донета. Сматран је неосуђиваним због законске рехабилитације", написао је Божовић на званичном Инстаграм налогу Министарства правде.
Додао је да су изменама Кривичног законика из 2023. пооштрене санкције.
"Недозвољено држање оружја: Казна од три месеца до три године. Недозвољено ношење оружја: Казна од једне до пет година", навео је министар.
Истиче да је сигурност грађана приоритет, а строже санкције кључни су корак у том правцу.
"На сутрашњој седници Већа за националну безбедност разговараћемо о даљим мерама. Залажемо се за Црну Гору у којој ће правда и сигурност бити основне вредности", навео је Божовић.
Најмлађе жртве од девет и 14 година, настарији имао 70 година
Ацо Мартиновић (45) јуче је у свом крвавом пиру убио два дечака, браћу од 14 и 9 година, као и њиховог стрица М. В.(45).
Међу жртвама су и Д. Д. (53), Б.М. (60), Р. М. (70), Ј. О. (55).
Мартиновић је убио и своју сестру З.В, као и Р. М. и Р. М. и њихове синове, близанце.
Тродневна жалост у Црној Гори због масовног убиства на Цетињу. Мушкарац је убио 12, а ранио четири особе. Међу убијенима је и двоје деце старости 10 и 13 година.
Како су званичници навели, нападач је био у родбинским и породичним везама са страдалима.
Министар унутрашњих послова Црне Горе Данило Шарановић рекао је да је осумњичени за десетоструко убиство на Цетињу након вишечасовне потраге себи нанео повреде од којих је преминуо током пребацивања у болницу.
Шарановић је навео да је осумњичени покушао да изврши самоубиство када су га припадници црногорског МУП-а лоцирали.
Вршилац дужности директора Управе полиције Црне Горе Лазар Шћепановић је рекао да је нападач убиства починио на четири локације. Истакао је да се информација да је 12 страдалих на Цетињу треба узети са резервом и да о броју страдалих не треба лицитирати.
Додао је да је осумњичени претресан 2022. године, када су код њега пронађени ваздушна пушка и експлозив.
Министар здравља Црне Горе Војислав Шимун каже да је троје, од четворо повређених у пуцњави на Цетињу, јутрос стабилних виталних параметара, али и даље су животно угрожени, док је операција једног пацијента завршена касно у ноћ и лекари настављају неопходну обраду, како би се дошло до најбољег исхода.
"Здравствени систем ће у данима пред нама пружити сву неопходну психолошку помоћ породицама страдалих, повређенима, али и свима којима је потребна помоћ", рекао је Шимун.
Саучешће поводом трагедије на Цетињу изразили су председник Црне Горе Јаков Милатовић, премијер Милојко Спајић, председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић и митрополит црногорско-приморски Јоаникије.
Саучешће је изразио и председник Србије Александар Вучић.
Друго масовно убиство на Цетињу за непуне две и по године
Јучерашње вишеструко убиство на Цетињу друго је у том граду за непуне две и по године. Десет особа је убијено, а шест рањено 13. августа 2022. године, а нападач је убијен приликом размене ватре са полицијом.
Током крваве драме у којој је убио и двоје деце, нападач је из ловачке пушке насумично пуцао на комшије, екипу Хитне медицинске помоћи, припаднике полиције и пролазнике.
Премијер Црне Горе Милојко Спајић синоћ је приликом обиласка рањених у КЦ Црне Горе најавио да ће бити разматрана и потпуна забрана поседовања ватреног оружја.
У петак седница црногорског Савета за националну безбедност
Спајић је за сутра сазвао ванредну седницу Већа за националну безбедност.
"Током седнице, Веће ће се фокусирати на кључне изазове у откривању и заплени нелегалног оружја, те предложити низ мера усмерених на борбу против криминала и заштиту грађана. На дневном реду биће и иницијатива за спровођење хитних акција у свим градовима Црне Горе ради откривања и заплене нелегалног оружја, као и расписивање јавног конкурса за пријем нових полицијских службеника с циљем јачања капацитета безбедносних институција", саопштила је Влада.
Наведено је да ће бити размотрени и досадашњи ниво спровођења законских одредби, уз посебан акценат на неопходност доношења новог Закона о оружју.
Тим прописом, додаје се, планирају се ригорозније контроле и строжи услови за издавање дозвола за држање и ношење кратког ватреног оружја.
Седници ће, према сазнањима подгоричких Вијести, по позиву присуствовати и врховни државни тужилац Милорад Марковић и главни специјални тужилац Владимир Нововић.