Домаћи судови наслеђују посао Трибунала

Председник Трибунала Патрик Робинсон каже да тај суд није успостављен само због спровођења међународног закона, већ и због поштовања принципа о хуманости и моралности, како би се изградила мирна и стабилна будућност у регији. У Сарајеву представљен Приручник о устаљеним праксама Трибунала.

Хашки трибунал није успостављен само због спровођења међународног закона, већ и ради поштовања принципа о хуманости и моралности, с циљем да се изгради мирна и стабилна будућност у регији, изјавио је председник Трибунала Патрик Робинсон приликом посете Сарајеву.

Робинсон је рекао да је његов долазак и долазак представника Међународног института УН за истраживање злочина и правде (УНИЦРИ) у Сарајево подршка управо тим принципима и циљевима.

Додао је да је циљ сарадње Хашког суда и УНИЦРИ-а да се, након истека мандата међународног суда, у домаћим судовима настави посао започет пре 15 година.

"Управо због тога, представљамо Приручник о устаљеним праксама Међународног суда за бившу Југославију" (МКСЈ) који може бити користан како БиХ тако и суседним земљама. Њиме смо желели да поделимо искуства Хашког суда са онима који ће наставити његов рад", рекао је Робинсон.

Према његовим речима, Приручник представља свеобухватне и оперативне праксе суда од његовог оснивања и целокупни рад од истрага до коначне пресуде.

Директор УНИЦРИ-а Сандро Калвани оценио је да је кажњавање лица која су починила ратне злочине, злочине против човечности и геноцид, којем се посветила међународна заједница, историјски тренутак.

Додао је да постоји консензус да правда мора бити задовољена, али да исто тако морају постојати и докази.

"Иза свега овога стоји прича дуга 15 година, колико траје и рад суда. То представља велики допринос за локалну популацију, развоју међународног кривичног закона и развоју међународних и хибридних судова. Због тога је веома важно да стручно знање и праксе МКСЈ буду пренесене и доступне универзитетима и научницима", сматра Калвани.

Главни тужилац Тужилаштва БиХ Милорад Барашин истакао је да ће Приручник допринети јачању сарадње између МКСЈ, Тужилаштава и судова БиХ, као и да ће пружити прилику домаћим представницима да наставе активности које је започео Хашки трибунал.

Сматра да судска пракса МКСЈ, која је садржана у приручнику, представља једно од најзначајнијих достигнућа међународног кривичног права.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
30° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи