Јосиповић: Решиви проблеми

Иво Јосиповић изјавио да су у српско-хрватским односима најспорније тачке око границе и проблеми везани за рат и поратно време. Морају се решити и проблеми хрватских грађана који су избегли у Србију, поручио Јосиповић.

Хрватски председник Иво Јосиповић изјавио је да су у српско-хрватским односима најспорније тачке око границе и проблеми "везани уз рат и поратно време" и навео да се морају решити и проблеми хрватских грађана који су избегли у Србију.

Јосиповић је, у интервјуу за "Јутарњи лист", рекао да је проблем у вези са границом са Србијом, за разлику од оног са Словенијом, мањи и лакше решив, "применом једног или другог критеријума".

Он је признао да постоји "евидентан проблем хрватских грађана српске националности, који су услед ратних прилика избегли у Србију" и нагласио да се њихов статус мора решити.

"Они имају право на повратак, као што имају право на своју имовину", рекао је Јосиповић и додао да је друго питање штите ли неке политике стварне интересе тих људи или само експлоатишу њихову патњу.

Што се тиче Косова, хрватски председник је рекао да је питање односа Србије и Косова "у целости ван хрватске политике" и да Хрватска нити може, нити жели утицати на српско-косовске односе.

Истакавши да председник Србије Борис Тадић "није одбио да дође на инаугурацију због неке личне нетрпељивости, хрватски председник је рекао да је Хрватска свој став према Косову изразила његовим признањем и да од тога не одустаје.

Јосиповић је рекао да при анализи проблема односа Србије и Хрватске "треба поћи од чињенице да је Хрватска била изложена агресији и да и данас трпи последице те агресије, било да се ради о разореној индустрији или, што је још много горе, о страдалим људима и уништеним људским судбинама".

Он је нагласио важност рашчишћавања питање судбине свих несталих лица, али и проблема разминирања.

"Не сме се заобилазити питање одговорности за ратне злочине. Један од разлога наше тужбе за геноцид био је управо у томе што Србија својевремено није хтела ни да чује за одговорност за ратне злочине. Сада се то променило. Србија сарађује са Хагом, а њихов Специјални суд за ратне злочине врло добро функционише, барем са стручног становишта. Међутим, Београд није решио случај Младића и Хаџића, што је за нас неприхватљиво", казао је Јосиповић.

Хрватски председник је нагласио да су добри односи са суседима важни из разлога безбедносни, али и омогућују отварање нових тржишта.

За Републику Српску Јосиповић каже да је резултат Дејтонског споразума и да је легална категорија која се не може насилно укинути, истакавши да "ни РС не може самостално мењати постојеће стање".

Број коментара 27

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
31° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи