Референдум у БиХ крши Дејтон

Предлог Владе РС да се одржи референдум о одлукама високог представника крши Дејтонски споразум. Канцеларија високог представника матра да би референдум доводео у питање Општи оквирни споразум за мир.

Канцеларија високог представника (ОХР) у БиХ саопштила је да референдум који је предложила Влада Републике Српске о последњим одлукама високог представника излази из делокруга уставних надлежности тог ентитета и у супротности је са његовим обавезама према Уставу БиХ.

Тај референдум, који је предложила Влада РС предвођена Савезом независних социјалдемократа (СНСД), био би у супротности са Уставом БиХ и довео би у питање елементе Општег оквирног споразума за мир, наводи се у саопштењу ОХР-а и додаје да је високи представник већ јасно ставио до знања да се тиме крши Дејтонски споразум.

Влада РС је одбацила одлуке високог представника у БиХ Валентина Инцка у вези с продужењем мандата страним судијама и тужиоцима у Одељењу за ратне злочине Суда БиХ на три године, док су у Одељењу за организовани криминал стране судије и тужиоци добили саветничку улогу.

Одбацујући наметање таквих одлука високог представника у БиХ, Влада је заузела став, који је прихватила и Народна скупштина, да се на подручју РС о томе изјасне грађани на референдуму.

"Влада РС обавезна је да поштује Дејтонски мировни споразум у целости и не треба да оспорава мере подузете на основу Дејтонског споразума и резолуција Савета безбендосни УН усвојених у складу са Поглављем VII Повеље УН", истиче се у саопштењу.

Канцеларија високог представника истиче да Влада РС треба да престане са угрожавањем међународних обавеза и опредељења БиХ.

Инцко: Референдум скреће пажњу са економских проблема

"Организовањем референдума о овим питањима СНСД манипулише гласачима у РС како би скренула пажњу са стварних економских проблема са којима се суочавају грађани. Такве радње су супротне владавини закона и угрожавају репутацију РС", оцењује Инцко.

У саопштењу се подсећа да је Инцко током последње посете Бањалуци јасно рекао да "одбијање најосновнијих принципа Дејтонског мировног споразума, као и стандарда међународног права, значи да СНСД води РС на опасан пут правне неизвесности".

Закључци и јавне изјаве које негирају уставни поредак земље и законски оквир којим се регулишу правосудне институције БиХ, које доводе у питање сарадњу са Међународним кривичним трибуналом у Хагу те поричу чињенице о ратним злочинима доказане пред судом, су, према том саопштењу, у грубој супротности с принципом владавине права.

Управни одбор Савета за имплементацију мира је у више наврата истакао да међународна заједница задржава потребне инструменте којима се може супротставити деструктивним тенденцијама, те да неће дозволити покушаје подривања Дејтонског споразума.

Инцкова канцеларија наводи да је Управни одбор Савета за имплементацију мира у више наврата подсетио власти и лидере политичких странака ове земље да је БиХ међународно призната суверена држава, чији се територијални интегритет гарантује Дејтонским споразумом.

"Свако оспоравање основних елемената Дејтонског споразума сматраће се неприхватљивим, укључујући и једностране радње усмерене на угрожавање уставног поретка БиХ", пише у саопштењу ОХР.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи