Тужба не утиче на односе са Београдом

Хрватска премијерка Јадранка Косор поручила да контратужба Србије против Хрватске неће утицати на односе Загреба и Београда. Иво Јосиповић и Милан Бандић сматрају да Србија има право да тужи Хрватску за геноцид, али да је на Загребу да добије спор.

Хрватска је и даље окренута искључиво будућности и добросуседским односима, без обзира на одлуку Владе Србије да поднесе противтужбу за геноцид против те државе, изјавила је премијерка Хрватске Јадранка Косор.

На питање да ли ће тужба утицати на међусобне односе Загреба и Београда, Јадранка Косор је одговорила да, што се Хрватске тиче, неће.

Косорова је рекла да је то део прошлости, а да је будућност заједничка, јер "желимо да живимо као добри суседи".

Премијерка Косор је рекла да је Хрватска потпуно припремљена за процес пред Међународним судом правде у Хагу.

"Припремили смо апсолутно све чињенице које могу доказати да се радило о крвавој великосрпској агресији на Хрватску под палицом Слободана Милошевића, о рату који ми, не само да нисмо желели, него смо били дужни да се бранимо", нагласила је хрватска премијерка приликом посете Петровој болници.

Јадранка Косор је додала да Хрватска "има све податке и све чињенице за одбрану историјске истине о томе". Хрватска је, према њеним речима, апсолутно опредељена да подржи своје суседе на њиховом евроатланском путу.

Јосиповић и Бандић о контратужби

Двојица кандидата у другом кругу председничких избора у Хрватској Иво Јосиповић и Милан Бандић сматрају да Србија има право да пред Судом у Хагу поднесе контратужбу против Хрватске за геноцид, али да је на Загребу да добије спор.

"Србија има право да тужи Хрватску, а на нама је да тај спор добијемо", рекао је Јосиповић, пренела је Хрватска радио телевизија.

Јосиповићев противкандидат Бандић слаже се са том изјавом, додајући да "тужба Србије није утемељена".

"Република Хрватска је поднела тужбу како би се открила судбина заточених и несталих, да се врати културно благо, а тражила је и да се процесуирају ратни злочини", рекао је Јосиповић.

Влада Србије одлучила је јуче да пред МСП у Хагу поднесе одговор на тужбу и противтужбу против Хрватске за геноцид над Србима током сукоба од 1991. до 1995. године у тој републици.

Србија се одлучила на тај корак јер је Хрватска 2. јула 1999. покренула поступак пред Међународним судом правде у Хагу против тадашње Савезне Републике Југославије због наводног кршења Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида током оружаних сукоба на територији те републике од 1991. до 1995. године.

Председник Борис Тадић рекао је да Србија и даље сматра да све конфликте из ратова 90-их година треба решавати вансудским процесима, мирним путем.

"Србија је сматрала и у претходним годинама, а сматра и даље, да је увек боље да се сви конфликти из ратова 90-их година решавају вансудским процесима, мирним путем, међутим, за такав приступ Србије потребни су и партнери са друге стране", истакао је Тадић.

Број коментара 40

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи