Нема проблема на вези Загреб-Београд

Односи између Хрватске и Србије нису заоштрени и сарадња две земље је добра, изјавио је одлазећи хрватски председник Стјепан Месић. Против трећег ентитета за Хрвате у БиХ.

Говорећи различитим ставовима око Косова, Месић је у емисији Хрватског радија „С предсједником уз каву" оценио да је политика у Србији оптерећена косовским митом, али да Србија не треба признати Косово ако не жели.

Наш регион мора сарађивати, рекао је Месић подсетивши на пример Западне Немачке која није признала Источну, али да су те две земље сарађивале, а исто би требало бити и у случају Косова.

Констатујући да је Косово било конститутивни елемент СФРЈ, Месић је рекао да је нестанком федерације требало утврдити нови статус Косова.

Уз тврдњу да је Милошевић у покрајини применио геноцидну политику, Месић је рекао да су након његовог пада вођени преговори о статусу Косова, али да Србија није имала капацитета за успостављање власти нити за наставак преговора.

Сматрали смо да је Хрватска била дужна да се изјасни и да то понови на Међународном суду правде у Хагу, рекао је Месић.

Он је додао да су „неки" најаву његове посете Косову 7. јануара, кад је православни Божић, схватили као провокацију, због чега је термин посете помакнут на 8. јануар, додавши да се у Приштини требао срести с председником Косова, али и других држава региона и обићи хрватску војну јединицу која је тамо стационирана.

Месић је критиковао став председничког кандидата Милана Бандића о БиХ и његово обећање тамошњим Хрватима да ће се борити за трећи ентитет.

„Дејтон се мора доградити, а о уставним променама се морају сагласити сва три конститутивна народа у БиХ. Трећи ентитет значио би престанак живота Хрвата у БиХ и подршку премијеру Републике Српске Милораду Додику за отцепљење РС и разбијање БИХ", рекао је Месић.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи