Референдум о имену Македоније

У Македонији ће бити одржан референдум о решавању спора са Грчком о имену земље, јер без њега не постоји могућност да се реши проблем", изјавио је македонски премијер Груевски.

Македонски премијер Никола Груевски изјавио је у Бриселу да ће у Македонији бити одржан референдум о решавању спора са Грчком о имену земље.

"Референдум о имену биће одржан и то је за мене затворено питање.

Без њега, без изјашњавања грађана о евентуалном предлогу решења о имену, не постоји могућност да се реши проблем", изјавио је Груевски за новинску агенцију МИА.

Груевски је Бриселу разговарао са високим представником ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијером Соланом и грчким премијером Јоргосом Папандреуом.

Премијер је најавио референдум два дана пошто је Солана рекао да референдум није препоручљив као начин за решење проблема с Грчком.

Најава референдума, како су још раније објаснили аналитичари у Скопљу, представља припрему македонске јавности за компромисно решење скоро 19 година дугог спора са Атином.

Амбасадор ЕУ у Македонији Ерван Фуере реаговао је на ову изјаву Груевског наводећи да је "прерано да се доносе коначне одлуке".

Коалицини партнер у влади, албанска Демократска унија за интеграцију (ДУИ), оценила је да је најбитније да се постигне унутрашњи консензус о имену између свих партија.

Преседник Македоније Ђорђе Иванов јуче је изјавио да се питање о имену може решавати и без референдума.

Премијери Македоније и Грчке, Јоргос Папандреу и Никола Груевски разговарали су јуче у Бриселу о решењу спора Скопља и Атине.

Извори из кабинета Груевског рекли су македонским медијима да је сусрет био тежак, али и користан и успешан, истакавши да је сусрет добра основа за побољшање односа Скопља и Атине.

Пунолетан спор

Проблем око имена представља препреку за чланство Македоније у НАТО и ЕУ.

Спор оптерећује односе две државе још од осамостаљења Македоније 1991. године, а Грчка је северном суседу чак, током 19 месеци 1993-94. године увела оштру економску блокаду, која је укинута тек након озбиљног притиска међународне заједнице.

Суштину проблема представља грчки став да се име Македонија може користити само за северну покрајину те државе, инсистирајући на историјском наслеђу које води порекло још од времена Александра Македонског.

Позивање на наслеђе славног античког државника и војсковође није страно ни властима у Скопљу, који су његовим именом крстили аеродром у престоници и аутопут,  док је именом његовог оца Филипа крштен стадион у Скопљу.

Од 1993. године, привременим споразумом, који је такође постигнут под патронатом светске организације, Македонија у међународним организацијама користи рогобатно име "Бивша Југословенска Република Македонија", док се у билатералним односима са већином држава употребљава уставни назив те држава "Република Македонија".

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
31° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи