Погоршано стање Светозара Маровића због притиска новим доказима

Психофизичко стање главноосумњиченог спушког притвореника за високу корупцију Светозара Маровића из дана у дан се погоршава, а овај драматичан заплет доводи се у везу са новим материјалним доказима који су му предочени, пишу подгоричке "Дневне новине".

Позивајући се на своје изворе, овај подгорички дневник пише да је реч о материјалним доказима којима су поткрепљени искази неколико сведока сарадника о наводним коруптивним радњама и вишемилионској штети по државу.

Ипак, то, пише лист, није једина Маровићева невоља. Тужилаштво је, наиме, интензивирало преговоре са магом за финансијске малверзације Оливером Илинчић, некада његовом "десном руком", а сада, према тврдњама упућених, непријатељем који би га, како се може испоставити, могао коштати и затвора и милиона.

Према наводима Дневних новина, за деловање Оливере Илинчић заинтересоване су и неке стране службе, које су ушле у траг појединим рачунима за које је Илинчић имала овлашћења, а који су већ "опустошени".

Спекулације воде до сумње да је Илинчићева у Маровићево име обавила неколико вишемилионских трансакција, износила новац из државе и сама га "скинула" са рачуна.

Сумња се и да је имала помоћ двојице Британаца, који су у неколико вредних "колача на пени од мора" добили трећину свега, а потом се представљали као инвестициони фонд, који је чак тражио и дипломатску помоћ због каснијих локалних баријера.

Да ли је заиста Маровић био недовољно опрезан по питању Илинчићеве, у домену је претпоставки, пише лист.

Једно је извесно, констатују Дневне новине, а то је да је Специјално тужилаштво дошло до доказа који наводе на сумњу да је Маровић од будванског бизнисмена Гојка Каписоде узео пет милиона евра, што му је касније делом враћено из општинског буџета.

Каписода је недавно детаљно описао како је Маровић наводно тражио помоћ у виду позајмице од пет милиона евра, које је овај бизнисмен од продаје имао орочене код Прве банке.

Каписода, 78-годишњак, који у Будви поседује велики земљишни комплекс од готово 50 хиљада квадрата на брду Кошљун, те неколико атрактивних некретнина, пре готово седам година је, како је испричао пред тужиоцем, био замољен од Маровића да позајми пет милиона евра, наводно за државу.

Према незваничним информацијама, Каписода је рекао да му је речено да ће новац вратити Општина, те да је то била само позајмица, али да годинама после тога није могао да поврати свој новац и поред контаката са Маровићем, који је био гарант целог посла.

Како му Маровић није могао вратити новац лично, наводно је направљен договор да се кроз уговоре за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода у насељу Вјештице изнад Бечића Каписоди врати три милиона евра, за колико је и "процењен" овај посао.

У вези са овим случајем кривична пријава поднета је против предузећа "Трејд јуник", "Wassertechnik" и " Biochem Industries".

Истрагом је утврђено да су цене одређених изведених ситуација у пројектовању и изградњи вишеструко увећане. На овоме послу су се нашли "проверени" партнери из послова изградње постројења десалинизације, "Плазе" и "Аквапарка".

Пројекат у Вјештици није ишао уобичајеном процедуром, а посао изградње додељен је "Трејд јунику" иако није имао лиценцу, док је фирма "Експлоринг" из Никшића изабрана за пројектанта без јавног конкурса.

Израда пројекта за овај посао коштала је чак 5,6 милиона евра. За изградњу овог постројења Општина Будва се задужила око 58 милиона евра, и то на 20 година, а то ће, према процени, кад се саберу камате коштати Општину Будва двоструко више.

Каписода је испричао у Тужилаштву да му је новац делом враћен, а то је учинио Стјепан Скочајић.

Скочајић, који је био извршни директор фирме "Biochem Industries", један је од осумњичених у милионској афери, а он је, како се верује, годинама био у блиским односима са Светозаром Маровићем.

Готово идентичну верзију испричао је и Латиновић, који је признао да су цену за извођење радова "набуџили", како би се исплатио Каписода.
Симптоматична је и чињеница да је управо адвокат Лазар Аковић, који посредује у преговорима између Илинчићеве и тужилаштва, претучен пре две ноћи у Сити кварту у Подгорици, само неколико дана након објављивања у информације да су преговори са овом српском држављанком у току.

Ипак, званична истрага за сада не води у том правцу, али не постоје ни други опипљиви трагови који би довели до починиоца.

Спекулише се да је Аковић недавно посетио Илиничићеву у Београду, где јој је пренео захтеве Тужилаштва, наводи се у тексту Дневних новина и додаје да Аковић, међутим, није желео да коментарише овај случај, истичући да за то нема овлашћење.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи