Дејтон – две деценије после

Слободан Милошевић, Фрањо Туђман и Алија Изетбеговић, пре тачно две деценије, парафирали су у Охају споразум којим је окончан рат у Босни и Херцеговини. Ни један од потписника више није жив. Изгубљена је копија документа која је припадала БиХ. Полемике о значају и ревизији тог споразума не престају.

Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини, познатији као Дејтонски мировни споразум, постигнут je у ваздухопловној бази Рајт-Патерсон код Дејтона, у америчкој држави Охајо, а којим је прекинут рат у Босни и Херцеговини (1992-1995).

По овом споразуму и формули: два ентитета - три конститтивна народа, БиХ је подељена на два дела: Федерацију (муслиманско-хрватску) БиХ и Републику Српску.

Конференција је трајала од 1. до 21. новембра 1995. године, а договор су парафирали председници Србије Слободан Милошевић, Хрватске Фрањо Туђман и БиХ Алија Изетбеговић, у присуству државног секретара САД Ворена Кристофера.  Споразим је озваничен три седмице касније, 14. децембра 1995. у Јелисејској палати у Паризу.

Постизању споразума претходила је 18 недеља дуга "шатл дипломатија" Ричарда Холбрука, који је за место коначног чина изабрао базу Рајт-Петерсон у Охају по угледу на израелско-египатске преговоре у Кемп Дејвиду.

Потписници Дејтонског споразума су се обавезали да међусобне односе регулишу према Повељи УН, Завршном акту из Хелсинкија и другим документима ОЕБС-а, као и на међусобно поштовање суверенитета и решавње неспоразума искључиво на мирољубив начун. Створена су два ентитета, Република Српска и Федерација БиХ, као и посебан дистрикт Брчко. 

Двадесет година касније, нико од потписника споразума није жив, босански примерак документа је изгубљен, а политичари у БиХ и даље расправљају о његовој ревизији.

Европска унија, како је прошле године у Сарајеву рекла висока представница ЕУ Федерика Могерини, не размишља о могућој ревизији споразума, наводећи да о неком новом Дејтону "нема ни говора".

Готово истовремено, појавила се и  немачко-британска иницијатива о убзању реформи у БиХ, што би, сматрају Берлин и Лондон, тој земљи отворило европску перспективу и наду да ће ствари почети значајније да се мењају.

Председник РС Милорад Додик не оспорава европски пут БиХ и наводи да би могао чак и да подржи немачко-британску иницијативу "уколико она не задире у уставне надлежности РС",

Власт у Бањалуци наводи  да се перманентно одузимају надлежности Српској, као и да се поступци против починилаца ратних злочина у Сарајеву воде траљаво, што је све, тврде, разлог да се грађани РС на референдуму изјасне желе ли даље тим путем.

Међународним званичницима не свиђа се Додикова идеја о референдуму, а Београд у тој намери Српској саветује уздржаност.

Српски премијер Александар Вучић је раније изјавио да је саслушао аргументе председника РС Милорада Додика, да је покушао да му укаже на неке своје ставове, сагледавши проблем из "ширег угла", те да је закључио да је неопходно да се "о свим питањима још размисли".

Бивши амерички председник Бил Клинтон сматра да свет може извући поуку из потписивања Дејтонског мировног споразума, те да би сви требало да славе оно што се тамо догодило пре 20 година.

"Требало би захвалити свима који су могли, али нису угрозили тај споразум у протекле две деценије", рекао је Клинтон. 

Немачки дипломата и један од учесника у мировним преговорима у Дејтону Михаел Штајнер изјавио је за Дојче веле да је Дејтонски мировни споразум био једино решење у ситуацији и околностима које су 1995. године постојале у БиХ, али да је данас анахрон.

Штајнер је рекао да није постојала алтернатива да се избегне стварање два ентитета у БиХ, јер је "постојала дубока противречност онога што су стране желеле да остваре" и што, како је рекао, и данас делимично желе.

Говорећи о будућности БиХ, Штајнер је навео да је у интересу и Бошњака и Срба и Хрвата да земља добије функционалан Устав.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
31° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи