Читај ми!

EУ: Македонија може да експлодира

Изасланици Европске уније у Македонији криве владу македонског премијера Николе Груевког да води земљу у катастрофу. Позивају власт и опозицију да се договоре како би спречили да држава бивше СФРЈ експлодира. Ипак, ЕУ је свесна да је такав дијалог скоро немогућ, пише портал "Еурактив".

Двојица званичника, који желе да остану анонимни, део су тима ЕУ који треба да донесе одлуку о Македонији и они су дали изјаве Еурактиву прошлог четвртка.

Један од њих наводи да је ниво неповерења у Македонији "невероватан", посебно откад су објављени контроверзни аудио и видео-снимци на којима се види корупција, куповина гласова и друге аутократске радње од стране власти.

Македонске политичке партије вероватно неће наћи начин да започну било какав конструктивни дијалог, сматра званичник, мислећи пре свега на македонског премијера и лидера владајуће ВМРО-ДПМНЕ Николу Груевског и лидера опозиционог СДСМ-а Зорана Заева.

Требало би да се Европска унија укључи како би олакшала такав дијалог, додао је он, објашњавајући да би такав разговор требало да се организује у року од две недеље.

"Неприхватљиво је одлагати даљи почетак преговора. То је неморално и екстремно глупо", рекао је неименовани званичник.

Разлике су веома дубоке, неповерење је невероватно, анимозитет једних према другима је веома јак, а у позадини је много претњи, додао је један од званичника. Наводи да улога ЕУ у таквој ситуацији уопште неће бити лака.

Македонија је и раније пролазила кроз тежак период, додао је он, подсећајући на оружани сукоб ОВК и македонских снага, који је завршен споразумом у Охриду 2001. године.

Упозорава да би у садашњој ситуацији, када европска перспектива не би била толико опипљива, овакав интеретнички сукоб могао да експлодира, и то у великим размерама.

Влада Груевског на удару

Други званичник је, пише Еурактив, упутио још више речи критике, која, према његовим речима, игнорише важност политичког дијалога.

Он окривљује владу Николе Груевског за слом медијских слобода, које су, према индексу Репортера без граница, пале са 34. на 134. место, тик испод Анголе.

Такође, званичник је жестоко осудио насиље у Македонији 24. децембра 2012, када су сви посланици опозиције, али и новинари, избачени из парламента.

За многе у Европској унији, каже званичник, то је била црвена тачка упозорења, да са демократијом у Македонији нешто није у реду. Подсећа такође да је тадашњи комесар ЕУ за проширење Штефан Филе саставио о том догађају извештај који је владајућа партија потпуно игнорисала.

Мањак политичке културе

Званичник наглашава да у Македонији недостаје политичка култура и незрелости која је на веома високом степено међу етничким заједницама.

У том смислу, он подсећа на скорашњи македонски закон који је овластио полицију да користи гумене метке против демонстраната, које је, на пример, Северна Ирска забранила током "Невоља" у периоду између 1968. и 1998. године.

Нови Нацрт закона је директно усмерен против албанске мањине, сматра званичник, називајући га "још једним ножем у леђима за добре међуетничке односе".

"Ово је још један пример да владајућа партија нема осећаја за решавање међуетничких проблема, али и шире ситуације", указује званичник.

Кад је реч о афери прислушкивања у Македонији, такозваној "бомби", званичник истиче да би у сваком нормалном друштву влада поднела оставку. "Али ово није нормално демократско друштво", сматра званичник.

Каже да влада Николе Груевског наставља да пориче та прислушкивања, наводећи да су прислушкивања дело страних обавештајних служби.

Званичник истиче да нико у међународној заједници не верује у те приче и додаје да је стандардна пракса за Груевског да позове стране обавештајне службе за наводне шпијунаже.

Додаје да је ово начин на Влада скрене пажњу јавности са садржаја прислушкивања.

Дипломате су рекле Еурактиву да ће ЕУ покушати да убеди Груевског да прихвати једногодишњу прелазну владу и да се припреми за фер изборе.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи