Читај ми!

Спрема се градња нуклеарке у Славонији?

Посланик Хрватског демократског савеза Славоније и Барање Боро Грубишић рекао је у Сабору да се потајно припрема изградња нове нуклеарне електране у Славонији, у Ердуту.

Грубишић је поручио посланику владајуће Социјалдемократске партије Драженку Пандеку, током расправе о предлогу стратегије збрињавања радиоактивног и искоришћеног нуклеарног горива, да је уверен да се припрема отварање нуклеарке у Ердуту, преноси Танјуг.

"Потпуно сте ме уверили да потајно припремате нуклеарку у Ердуту", каже Грубишић.

Градњу нове нуклеарке, и то "баш у Славонији", Грубишић је повезао с градњом складишта од 72 хиљаде кубних метара које, каже, премашује хрватске потребе.

Хрватска, без Нуклеарне електране Кршко (НЕК), произведе тек 58 кубних метара отпада, па би требало 1.400 година да попуни то складиште, израчунао је Грубишић, питавши да ли ће Хрватска постати и складиште радиоактивног отпада целе Европе.

Пандек тврдње одбацује и наводи да мора да се реши питање збрињавања половине нукеларног отпада ако га Словенци не желе, а осим тога, додаје, закон строго брани увоз било каквог нуклеарног отпада и свака иницијатива те врсте морала би да прође кроз Сабор.

Поручује да није заговорник нуклеарке.

"Због одговорности према себи, али и будућим генерацијама с било каквим иницијативама за даљње градње нукелеарних електрана морамо бити крајње опрезни и рестриктивни", поручује Пандек.

По мишљењу независног посланика Дамира Кајина, радиоактивни материјал ће се, највероватније, складиштити у напуштеним и девастираним војним објектима, на геолошки стабилним подручјима, уз границу с БиХ.

Градња нуклеарке у Славонији била би погрешна одлука, не само из безбедносних, већ из економских разлога, тврди и Мирела Холи из Одрживог развоја Хрватске.

"Процене економских стручњака говоре да је исплативо градити нуклеарне електране снаге 10 хиљада мегавата, а ако гледамо укупну инфраструктуру, ми бисмо ту градили колибу, а уложили као за градњу палате", описује Холи.

Иначе, како преноси агенција Хина, већина заступничких клубова стратегију је видела као корак за решавање проблема који нису решавани 60 година, а као кључно наметнуло се питање одлагалишта нукеларног и сличног отпада.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи