Извор: РТС

САД нису продужиле уредбу о изузећу за куповину руске нафте; Лихачов: Украјински дрон ударио у цевовод запорошке нуклеарке

Рат у Украјини – 1.543. дан. Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјапков изјавио је да Москва разуме да не сме да поткопава стратешку стабилност, али истовремено мора одговорно да показује своје војне способности како би "охладила усијане главе". Администрација Доналда Трампа није издала наредбу којом се продужава овлашћење за куповину руске нафте, чиме је окончан привремени период ублажавања рестрикција према руском енергетском сектору.

Припрема се следећа фазе размене затвореника у формату "1000 за 1000"

Председник Украјине Володимир Зеленски саопштио је да се припремају наредне фазе размене ратних заробљеника у формату "1000 за 1000", након што је ове седмице спроведен први део размене.

Како преноси Укринформ, Зеленски је у вечерњем обраћању навео да се тренутно раде спискови и потребна усаглашавања за наставак размене. "Не заустављамо се, како би било и наредних етапа размена. Ове недеље био је први део размене ‘1000 за 1000’.

Припремамо следеће", рекао је украјински председник. Он је додао да се наставља рад на усаглашавању свих неопходних листа и процедура и захвалио свима који су укључени у процес.

Зеленски је нагласио да је циљ повратак украјинских држављана из заробљеништва и наставак јачања међународне сарадње. У оквиру првог дела размене 15. маја "1000 за 1000" из руског заробљеништва враћено је 205 украјинских држављана.

(Танјуг, Укринформ)

Опширније Краће

Зеленски: Ако руска ратна машинерија преживи, следећи удари би могли бити против Европе

Украјински председник Володимир Зеленски изјавио је да, уколико "руска ратна машинерија" опстане, њени наредни удари могу бити усмерени и против Европе и других региона.

"Ако руска ратна машинерија издржи, њени следећи удари би могли бити усмерени против Европе и против других суседа Русије, у удаљенијим регионима: руско зло се већ показало у Сирији и афричким земљама", истакао је Зеленски у вечерњем видео обраћању, преноси Укринформ.

Зеленски је навео да Украјина интензивно ради на јачању санкција, напомињући да су везе Русије са међународним добављачима који омогућавају војну производњу директна претња безбедности.

"Везе Русије са светом које раде за рат представљају директну претњу животима, не само у Украјини", упозорио је Зеленски и додао да су санкције и други облици притиска најефикаснији инструменти за ограничавање војних капацитета Русије.

Он је истакао да је у недавном нападу на Кијев Русија користила ракете произведене ове године, наводећи да би без компоненти из Европе, Јапана и Сједињених Америчких Држава њихова производња била онемогућена. "Без компоненти из компанија из Европе, Јапана и Сједињених Држава, Руси једноставно не би могли да направе ове ракете", констатовао је Зеленски. Према његовим речима, кључно је прекинути све канале испоруке Русији компоненти за производњу ракета и дронова.

"Сада су Руси у великој мери ограничени нашом одбраном. Али шта ће се десити следеће, куда ће Руси даље ићи? Потребна нам је одлучност да погурамо ову земљу како би постала безбеднија за свет", закључио је Зеленски, уз оцену да су "санкције, и сви други облици притиска најбољи алат за то". Украјина и европски партнери припремају нови, 21. пакет санкција против Руске Федерације, који би требало да обухвати финансијски сектор и такозвану "флоту у сенци", подсећа кијевска агенција.

(Танјуг, Укринформ)

Опширније Краће

Лихачов: Дрон ударио у цевовод поред машинских сала запорошке нуклеарке

Генерални директор Росатом Алексеј Лихачов изјавио је да је украјински дрон-камиказа ударио у цевовод у близини машинских сала Запорошке нуклеарне електране (ЗННП), након чега је пао у непосредној близини енергетског блока број 1 без детонације.

"Данас је дрон-камиказа ударио у цевовод који иде поред хала са турбинама саме нуклеарне електране и, без детонације, пао је у непосредној близини енергетског блока број 1", рекао је Лихачов, преноси Интерфакс.

Он је додао да су у Енергодару, услед учесталих напада, ван функције обе бензинске станице, као и да су отежани допремање хране и основних потрепштина. Дронови ефикасно спречавају испоруку хране и основних потрепштина.

Претходно су представници ЗННП саопштили да су украјинске оружане снаге гађале беспилотном летелицом нуклеарну електрану, а дрон се срушио у близини енергетских блокова и није детонирао. Није било штете нити жртава, наводи се у саопштењу.

"Запорошка нуклеарна електрана наставља да ради нормално. Нивои зрачења на локацији електране и у подручју посматрања су у границама нормале", нагласили су. 

(Танјуг, Интерфакс)

Опширније Краће

САД нису продужиле уредбу о изузећу за куповину руске нафте

У међувремену, Администрација америчког председника Доналда Трампа није издала наредбу којом се продужава овлашћење за куповину руске нафте након што је изузеће од санкција истекло 16. маја, чиме је окончан привремени период ублажавања рестрикција према руском енергетском сектору, преноси Блумберг.

Изузеће се односило на ограничене количине руске нафте које су већ биле утоварене на танкере, а администрација САД је претходно два пута продужавала ту меру - у марту и априлу ове године.

Након истека претходне наредбе, на сајту Канцеларије за контролу стране имовине (ОФАК) Министарства финансија САД нису се појавиле измењене наредбе.

Одлука долази у тренутку појачане забринутости за глобално снабдевање енергентима због сукоба са Ираном и поремећаја у транспорту нафте кроз Ормуски мореуз, што је довело до раста цена сирове нафте на светском тржишту.

Европски савезници Вашингтона критиковали су привремено ублажавање санкција, оцењујући да се тиме Москви омогућава додатни приход од извоза нафте и финансирање рата у Украјини. Са друге стране, поједине земље, међу којима су Индија и Индонезија, тражиле су продужење изузећа због зависности од увоза енергената и поремећаја на глобалном тржишту.

Амерички министар финансија Скот Бесент изјавио је раније да су продужења изузећа била неопходна ради очувања стабилности светског енергетског тржишта током кризе на Блиском истоку. Администрација САД је у априлу такође дозволила да истекне посебно изузеће које је омогућавало ограничену куповину појединих количина иранске нафте.

Цена нафте Брент наставила је раст услед страховања од несташице на тржишту, док су поједини купци почели да траже алтернативне испоруке, укључујући и из Сједињених Америчких Држава. Влада САД предузела је неколико других корака како би ублажила последице енергетског шока, који је Међународна агенција за енергију назвала највећим поремећајем у снабдевању у историји тржишта нафте.

Трампова администрација дозвољава страним бродовима да превозе сирову нафту и другу робу између америчких лука до средине августа. Такође је привремено одустала од неких домаћих спецификација горива.

Опширније Краће

Захарова: Европа гледа на други крај света, а не види крупне проблеме пред носом

Портпаролка министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила је да Европа гледа на други крај света, а не види проблеме пред својим носом.

"Европарламент прати дешавања на другом крају света, укључујући законодавне иницијативе у Кини, али не примећује крупне проблеме у самој Европи", изјавила је Захарова, преноси Спутњик.

Она је прокоментарисала резолуцију Европарламента којом се од Кине тражи да укине Закон о етничком јединству и напретку који би требало да ступи на снагу 1. јула 2026. године.

Захарова је подсетила да се Кина налази у Азији, а не у Европи и оценила да Европски парламент игнорише проблеме у сопственом окружењу.

Према њеним речима, у Европи су расизам и ксенофобија достигли забрињавајуће размере, уз пораст синофобије, антисемитизма и антимуслиманског расположења.

Она је додала да Европски парламент ћути о безакоњу, корупцији и суровости кијевског режима, док "кроз дурбин посматра други крај света".

(Спутњик, Танјуг)

Опширније Краће

Фицо: Стратегија Запада да ослаби Русију подржавањем Кијева не функционише

Стратегија коју су западне земље изабрале да ослабе Русију кроз војну подршку Украјини не даје резултате, рекао је словачки премијер Роберт Фицо.

"Стратегија коју Запад подржава јесте да подржава овај сукоб. То би требало да послужи слабљењу Русије, једноставно не функционише“, нагласио је Фицо.

Опширније Краће

Украјинске оружане снаге дроном напале територију Запорошке нуклеарне електране

Запорошка нуклеарна електрана саопштила је данас да су украјинске оружане снаге покушале да је нападну дроном, прецизирајући да се дрон срушио у близини енергетских јединица, али да није експлодирао.

"Украјинске оружане снаге покренуле су напад на Запорошку нуклеарну електрану (Росатом). Украјинска беспилотна летелица срушила се у близини енергетских јединица електране. Дрон није детонирао при удару", наводи се у саопштењу електране објављеном на платформи Макс.

Како је наведено, нико није повређен у нападу и објекат функционише нормално.

"Није било повређених, нити материјалне штете као резултат инцидента. Специјалисти раде на лицу места, испитују подручје и процењују околности инцидента. Запорошка нуклеарна електрана наставља да ради нормално. Сви технолошки процеси се одвијају нормално, а безбедносни параметри су под строгом контролом", истакнуто је у саошптењу.

Такође, речено је и да су нивои зрачења на локацији електране и у зони посматрања у границама нормале.

(Танјуг)

Опширније Краће

Рјапков: Русија не поткопава стратешку стабилност, али мора да демонстрира способност

Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјапков изјавио је данас да Русија разуме да не сме да поткопава стратешку стабилност, али истовремено мора одговорно да показује своје војне способности како би "охладила усијане главе".

Рјапков је, коментаришући наводе о обавештавању САД и других држава о лансирању ракете "сармат", рекао да је уобичајена пракса размена информација о системима стратешког домета пре или током њиховог увођења у арсенале, пренео је Интерфакс.

"У свим таквим ситуацијама Москва полази од разумевања да не сме да се нарушава стратешка стабилност, али мора одговорно и смирено да демонстрира своје способности", навео је Рјапков.

Он је у изјави критиковао и западне земље, наводећи да се "примењују различити безбедносни концепти", и упозорио да Русија делује искључиво у оквиру сопствених безбедносних интереса.

Рјапков је казао да Русија "не живи у свету бајки" и да ће они који потцењују њене способности "добити одговор", али није износио више детаља.

(Танјуг)

Опширније Краће

Jедна особа погинула, а 23 повређене у Херсонској области

Jедна особа је погинула, а 23 су рањене у Херсонској области услед руског гранатирања, објавио је Олександр Прокудин, начелник Херсонске регионалне војне управе.

Додао је и да је у нападима које су извеле руске снаге у последња 24 сата у Херсонској области оштећено пет солитера и 19 приватних кућа, једна управна зграда, кола хитне помоћи, минибуси и приватни аутомобили.

Укринформ

Опширније Краће

Напад на Одеску област – оштећена инфраструктура, две особе повређене, више од 22.000 људи без струје

Више од 22.000 корисника остало је без електричне енергије након руског напада дроновима током ноћи на јужни део Одеске области, саопштиле су локалне власти.

Према подацима администрације Измаилског округа, удари су оштетили надземне далеководе, што је изазвало нестанак струје у 39 насеља, пренео је Унијан.

Енергетске екипе раде на санацији квара.

У нападу је погођен и град Измаил, где су оштећени стамбени и инфраструктурни објекти.

Локалне власти су навеле да је дрон ударио у петоспратну стамбену зграду, при чему су оштећени фасада, прозори и балкони, док су у приземљу избили пожари у пословним просторима.

Оштећена је и једна стамбена зграда. Погођена је и лучка инфраструктура, укључујући складишта и административне објекте, где су разбијени прозори и причињена материјална штета.

Градоначелник Измаила Андриј Абрамченко саопштио је да су оштећени и школски објекти, укључујући гимназију и основну школу у граду.

Према подацима локалних власти, у нападу су повређене најмање две особе, док су екипе хитних служби наставиле процену и документовање штете на терену.

Униан

Герасимов: Русија преузела контролу над 85 одсто територије Красног Лимана

Руске трупе воде уличне борбе како би заузеле украјински град Красни Лиман, који већ контролишу 85 одсто, изјавио је начелник Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов.

"Јуришне јединице 25. армије настављају уличне борбе како би ослободиле Красни Лиман, главни административни центар и железничко чвориште. Контролишемо 85 одсто територије града", рекао је Герасимов током посете командном месту једне од јединица Западне групе снага, преноси Тас.

(Танјуг)

Опширније Краће

Председник Володимир Зеленски упозорио је да су Специјалисти Главне обавештајне управе дошли до докумената који указују на то да Руси припремају нове ракетне и беспилотне нападе на Украјину, а да је међу њима скоро 20 политичких центара и војних пунктова.

Снимци које је објавио Зеленски приказују координате и податке о неколико објеката, укључујући "администрацију председника Украјине", председничку резиденцију (државну дачу) и подземне заштићене просторије у центру Кијева. 

Зеленски наводи и да Русија покушава да увуче Белорусију у рат и да Кијев поседује документа о разговорима те две државе.

Шеф Беле куће је поновио да ће доћи до краја рата, али и да руски ракетни напад на стамбену зграду у Кијеву у којем је убијено двадесет четворо људи може да угрози напоре за проналажење мирног решења.

Кремљ истиче да је власт у Украјини обећала да ће зауставити рат, али да је чинила супротно. Наглашава да је за рат у Украјини "одговоран кијевски режим".

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров каже да је председник Владимир Путин тестирао политичку зрелост Европске уније када је предложио бившег немачког канцелара Герхарда Шредера за преговарача за дијалог Москве са Европом.

Словачки премијер Роберт Фицо указује да Путин јасно износи свој став по питању постизања решења украјинског сукоба, наводећи да руски лидер жели да посредник у преговорима с ЕУ треба да буде "неко ко бар мало познаје руску душу".

Поручује да ће пренети важне информације европским политичарима након што се у Москви 9. маја састао с Путином.

Москва и Кијев су уз посредство Уједињених Арапских Емирата разменили по 205 заробљеника, као и тела својих војника.

Читај ми!