Извор: РТС

Медији: Мађар условио Кијев за подршку у ЕУ; Трамп критикује Мерца, шта му саветује

Рат у Украјини – 1.528. дан. Будући премијер Петер Мађар тражи већа права за мађарску мањину у Украјини да би деблокирао Кијеву пут у Европску унији, преноси Блумберг. Шеф Беле куће Доналд Трамп саветује немачком канцелару Фридриху Мерцу да обрати више пажње на рат у Украјини и ситуацију у сопственој земљи.

Трамп: Рат у Украјини се наставља јер им је Бајден дао новац

Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да се рат у Украјини наставља зато што је његов претходник Џо Бајден пружио Кијеву финансијску помоћ од 350 милијарди америчких долара.

Трамп је тврдио да би недостатак финансијске подршке САД окончао борбе. Нагласио је да су САД географски удаљене од сукоба, одвојене океаном, док европске земље то доживљавају као директну бригу, али се ипак очекује да ће их Вашингтон подржати.

"Направили су хаос од Украјине, потпуни хаос. За њих су то као њихова улазна врата, а ми им помажемо. А Бајден им је дао 350 милијарди америчких долара, што је било лудо. То је један од разлога зашто је рат настављен", навео је Трамп.

(Украјинска правда)

Опширније Краће

У Украјини су продужени ратно стање и општа мобилизација до почетка августа.

Одбрамбене снаге су наставиле нападе на руску нафтну инфраструктуру. Дронови су погодили рафинерију нафте "Лукоил-Пермнафтооргсинтез" више од 1.500 километара од украјинске границе. Експлозије су пријављене и у Нижње-новгородској области.

Русија је наставила нападе на Одесу, Дњепропетровску и Николајевску област, у којима је било погинулих и рањених.

Украјински председник Володимир Зеленски упозорава да би Русија могла да пристане на дугорочни прекид ватре у замену за ублажавање или укидање санкција, због чега позива САД и Европу да не подлегну покушајима Москве да их ублажи.

Наглашава да Кијев не жели да прекид ватре који је Русија предложила због параде 9. маја постане тактичка обмана Москве.

Кремљ одговара да Русији није потребна реакција кијевског режима да би се прогласио прекид ватре на Дан победе. Поручује да ће Владимир Путин одредити тачан датум када ће прекид ватре с Украјином ступити на снагу.

Будући премијер Петер Мађар жели да мађарска мањина у Украјини добије више права пре него што одобри званични почетак преговора о приступању Украјине ЕУ. Блумберг пише да је покренуто на  сатанку Мађара с председником Европског савета Антонија Косте у Бриселу.

Мађар је изнео услове који углавном понављају листу од 11 захтева које је Виктор Орбан представио Кијеву 2024. године.

Амерички председник Доналд Трамп је критиковао немачког канцелара Фридриха Мерца због његових изјава о Ирану,  да његово руководство понижава цео амерички народ, а да Трамп нема стратегију у рату. 

Саветује Мерцу да више пажње обрати на рат у Украјини и ситуацију у сопственој земљи, уместо да се меша у послове оних који се боре против нуклеарне претње Ирана, да би свет, укључујући и Немачку, учинили безбеднијим местом.

Читај ми!