Извор: РТС

Украјинска делегација у САД на новој рунди преговора; Орбан: Западна Европа се отворено припрема за рат са Русијом

Рат у Украјини – 1.424. дан. Због интензивних руских удара на енергетска постројења у Украјини, натежа ситуација је у Кијевској, Харковској, Запорошкој и Одеској области. Зеленски наложио нове мере. Украјинска делегација стигла је у Вашингтон на нову рунду мировних преговора. Мађарски премијер поручује да се Западна Европа "отворено припрема за рат са Русијом" и истиче да седнице Савета ЕУ све више личе на "ратне савете".

Жена погинула у руском нападу дроном у Херсонској области

Жена је погинула у руском нападу дроном у селу Софијивка у Херсонској области, објавио је шеф Херсонске области Александар Прокудин, преноси Укринформ.

"Жена коју су Руси напали дроном у Софијивки око 19:40 часова преминула је у болници. Медицински радници су се очајнички борили да спасу становницу, рођену 1974. године. Међутим, повреде су се показале фаталним“, написао је Прокудин.

(Укринформ)

Опширније Краће

Седам особа повређено у руским нападима у Харкову и Семиновки

Најмање седам особа повређено је у руским нападима на индустријску зону Харкова, као и на Семиновку у Черниговској области, саопштили су локални званичници.

Начелник Новгород-Сиверског регионалног административног округа Александар Селиверстов навео је у објави на Фејсбуку да су у нападу руског дрона на Семиновку у Черниговској области повређене четири особе, преноси Укринформ.

"Око поднева, непријатељ је напао стамбено насеље у Семенивки ударном беспилотном летелицом 'Молнија'. Дрон је погодио кућу локалног становника. Припадници реда су стигли у помоћ. Док су били на лицу места, догодио се други напад, у којем су повређена три полицајца и жена (59) власница куће", навео је Селиверстов.

Према његовим речима, сви повређени су превезени у медицинску установу и добијају помоћ.

Шеф харковске градске војне управе Олег Синегубов је рекао да су у руском нападу на индустријску зону у том граду повређене три особе, и да су сви повређени медицински збринути.

(Укринформ)

Опширније Краће

Орбан: Западна Европа се отворено припрема за рат са Русијом

Премијер Мађарске Виктор Орбан изјавио је да се Западна Европа "отворено припрема за рат са Русијом" и оценио да седнице Савета ЕУ све више личе на "ратне савете".

"Видим шта се дешава на седницама Савета ЕУ и чврсто вам кажем да се спремају за рат. Ти састанци више нису политичке расправе. У последње време то су ратни савети на којима земље које су знатно веће од нас – Немачка, Француска и тако даље, расправљају како ћемо победити Русе, како ћемо их натерати да плате репарације, како ћемо их натерати да врате новац који сада дајемо Украјинцима. У Западној Европи се спроводе праве припреме за рат", рекао је Орбан, преноси Спутњик.

Навео је да је претња увлачењем Мађарске у рат "свакодневна опасност" због чега, како је рекао, прве две тачке сваког плана мађарске владе за будућност гласе – остати по страни у случају рата и не давати мађарски новац Украјини.

Орбан је, такође, изјавио да односе Русије и Мађарске не жели да назива пријатељским, већ коректним и избалансираним.

"Не желим да користим реч ‘пријатељски’, јер би то звучало као провокација, али ми имамо коректне, избалансиране односе са Русијом", рекао је мађарски премијер.

Према његовим речима, Мађарска тренутно има веома добре односе са Kином, Турском и земљама Средње Азије.

Орбан је додао да је Мађарска изградила добре везе са Чешком, Словачком и Србијом, упркос "дугој и сложеној историји" заједничког живота у суседству.

(Танјуг)

Опширније Краће

Зеленски: Руски удари стално погоршавају чак и мале шансе за дијалог

Украјински председник Володимир Зеленски изјавио је да је главни задатак украјинске делегације, која је отпутовала у Сједињене Америчке Државе на преговоре о детаљима мировног споразума о прекиду рата са Русијом, да пружи истините информације о руским нападима.

"Главни задатак украјинске делегације је да пружи све стварне информације о томе шта се дешава, о последицама руских удара. Последица овог терора је дискредитација дипломатског процеса, људи губе веру у дипломатију, а руски удари стално погоршавају чак и мале могућности за дијалог које су постојале. Америчка страна мора то да схвати. Потребан је и напредак у вези са документима који су били у припреми", рекао је Зеленски у објави на Телеграму, преноси Укринформ.

Додао је да се први извештаји о резултатима састанака између украјинске делегације и америчке стране очекују вечерас.

"Украјина никада није била и неће бити препрека миру, а сада је на партнерима да ли ће се дипломатија развијати", нагласио је Зеленски.

Шеф Kанцеларије председника Украјине Kирило Буданов допутовао је раније данас у САД на преговоре са америчким партнерима о детаљима мировног споразума, а заказан је заједнички састанак украјинске делегације са специјалним изаслаником америчког председника Доналда Трампа, Стивеном Виткофом, Трамповим зетом Џаредом Kушнером и секретаром америчке војске Данијелом Дрисколом.

(Укринформ)

Опширније Краће

Мачка, плес и ватра – како се Украјинци греју

Људи често кажу да је лако преживети без светлости, али прави проблеми почињу онда када нестане топлоте.

Због недостатка струје и грејања, Украјинци су приморани да осмишљавају необичне начине да се загреју. Си-Ен-Ен је извештавао о томе како становници украјинских градова преживљавају рат и једну од најсуровијих зима последњих година.

После великог руског напада 8. јануара, стотине хиљада домова у Кијеву и другим градовима остало је без струје и грејања. Температуре су пале на минус 19 степени, док су у неким становима унутрашње температуре биле око десет степени, што је знатно испод препоручене границе Светске здравствене организације.

Новинари су разговарали са становницом Кијева Јекатерином Скуридином, која је испричала да на спавање иде у термодоњем вешу, са два џемпера и шалом, прекривена перјаним јорганом и са два ћебета. Њено "тајно оружје" је мачка Пушок, која јој служи као својеврсни термофор.

Она у стану има неколико преносивих пуњача и уређаја са заштитом од нестанка струје.

„Стан је пун вештачких свећа које се напајају преко УСБ-а, божићних лампица и камперских лампиона. Али када нема грејања, ствари постају заиста тешке“, каже она.

У Украјини су многе школе затворене јер нису у могућности да загреју своје просторије на безбедну температуру. Многе продавнице, кафићи и ресторани, који би иначе пружали уточиште становницима, такође су били приморани да се привремено затворе.

Наводно је ове недеље било толико хладно да су неки дизел-генератори, неопходни за одржавање светла током нестанка струје, престали да раде.

На друштвеним мрежама становници Кијева који имају више сати електричне енергије активно нуде помоћ онима који је немају. У појединим стамбеним комплексима, током нестанка струје, комшије се окупљају у двориштима, кувају на ватри и друже се.

Друштвеним мрежама круже и видео-снимци на којима се виде људи како пеку месо на роштиљу, пију топле напитке и плешу како би се загрејали.

(Си-Ен-Ен, Унијан)

Опширније Краће

АфД: Немачка да разговара с Путином, Зеленски да прихвати компромис

Немачке власти морају да покрену дијалог са Русијом како би прекинуле спиралу ескалације око Украјине, изјавио је лидер странке Алтернатива за Немачку (АфД) Тино Хрупала.

"Да би се прекинула спирала ескалације, савезна влада мора коначно да разговара са руским председником Владимиром Путином", рекао је он.

Хрупала је додао да Немачка и Велика Британија нису спремне за деескалацију и да подстичу сукоб континуираним испорукама новца и оружја. Сматра да би украјински председник Володимир Зеленски требало да прихвати већ предложене компромисе како би се зауставио губитак живота.

Према његовом мишљењу, Русија није изгубила сукоб и неће изгубити ослобођене територије, тако да Украјина мора сама да одлучи колико дуго може и жели да настави сукоб.

(Известија)

Опширније Краће

Руси напали производне погоне Нафтогаса

Током ове недеље Руси су извели шест напада на инфраструктуру групе Нафтогас, последњи удар догодио се ноћас, објавио је Сергиј Корецки, председник Управног одбора Нафтогаса Украјине.

Нагласио је да стални напади на гасну инфраструктуру имају последице по производњу, што је Нафтогас приморан да надокнађује повећањем обима увоза.

Према речима првог потпредседника Владе, министра енергетике Дениса Шмигаља, Украјина има резерве горива за више од 20 дана, а резерве гаса су такође довољне да задовоље потребе потрошача.

(Укринформ)

Опширније Краће

Зеленски саопштио где је најтежа енергетска ситуација

Председник Володимир Зеленски одржао је састанак на којем се разговарало о отклањању последица руских удара и повећању отпорности градова.

Рекао је да је наложио да се увоз електричне енергије и додатне опреме убрза колико је год могуће, како би се повећала отпорност градова и заједница погођених руским нападима.

"Најтежа ситуација је у Кијеву, Харкову, Запорожју и њиховим регионима", објавио је Зеленски.

Према његовим речима, ситуација је веома тешка и у Одеској области, али би током дана требало да дође до побољшања.

Проблеми у снабдевању присутни су и у Черниговској, Сумској, Полтавској и Дњепропетровској области.

"Географија рада обухвата целу Украјину, са одговарајућим задацима у готово сваком региону", нагласио је Зеленски.

(Укринформ)

Опширније Краће

Немачка издваја 60 милиона евра за енергетски сектор Украјине

Берлин је најавио доделу 60 милиона евра за зимску и енергетску подршку Украјини, саопштио је шеф дипломатије Андриј Сибига на друштвеној мрежи Икс.

Нова енергетска помоћ из Немачке биће усмерена на јачање система грејања и даљинског грејања, рекао је Сибига.

"Ова донација ће помоћи да се обезбеди топлина и заштита нашем народу јачањем система грејања и даљинског грејања – са посебном пажњом на регионе на првој линији фронта. Ценимо непоколебљиву солидарност Немачке", написао је украјински министар спољних послова.

(Европска правда)

Опширније Краће

Руси поново напали енергетски сектор Украјине

Потрошачи у Одеској и Кијевској области искључени су из електроенергетске мреже након најновијих руских напада на енергетска постројења, саопштило је украјинско Министарство енергетике.

"Радници електропривреде, упркос тешким временским условима, раде и чине све што је могуће како би што пре обновили снабдевање електричном енергијом свим потрошачима", саопштила је дирекција.

Министарство је навело да је најтежа ситуација тренутно у региону главног града. У Кијевској области оператери дистрибутивног система спроводе мрежна ограничења.

Додаје се да је услед јаких временских непогода 20 насеља у Кијевској области остало без струје, док екипе за поправке раде на обнови оштећених водова.

Објављени распореди планских нестанака струје на сваких сат времена још нису ступили на снагу. Пројектовани прекиди у снабдевању биће настављени одмах након што се ситуација у електроенергетској мрежи стабилизује.

(Унијан)

Опширније Краће

Буданов у САД на преговорима о мировном споразуму

Шеф кабинета председника Украјине Кирило Буданов допутовао је у Сједињене Америчке Државе на преговоре са америчким партнерима о детаљима мировног споразума.

"Заједно са Рустемом Умеровом и Давидом Арахамијом водићемо важан разговор са америчким партнерима у вези са детаљима мировног споразума. Планиран је и заједнички састанак са Стивеном Виткофом, Џаредом Кушнером и Данијелом Дрисколом", објавио је Буданов на Телеграму.

Како је нагласио, "Украјини је потребан праведан мир. Радимо на резултатима".

(Укринформ)

Опширније Краће

Руси преузели контролу над насељима у ДНР и Запорошкој области

Припадници Оружаних снага Руске Федерације преузели су контролу над насељима Привоље у ДНР и Прилуке у Запорошкој области, саопштило је Министарство одбране Русије.

"Јединице Јужне групе снага одлучним дејствима заузеле су насеље Привоље у ДНР", додаје се у саопштењу, пренео је Тaс.

(Тас, Танјуг)

Опширније Краће

Фајненшел тајмс: Трамп разматра стварање Мировног савета по узору на Газу

Амерички званичници су изнели идеју о проширењу "Мировног савета" с председником Сједињених Америчких Држава Доналдом Трампом на челу "како би се укључила и друга жаришта попут Украјине и Венецуеле", пише Фајненшел тајмс позивајући се на добро обавештене изворе.

Како се наводи, дипломате су рекле да се очекује да ће савет бити представљен на Светском економском форуму у Давосу следеће недеље.

(Financial times, Украјинска правда)

Опширније Краће

ПВО Украјине неутралисала око сто дронова

Снаге противваздухопловне одбране неутралисале су 96 од 115 руских дронова, саопштило је Ваздухопловство Украјине.

Према прелиминарним подацима, украјинска ПВО је оборила дронове на северу, југу и истоку земље.

(Укринформ)

Опширније Краће

Одбијен украјински напад у Ростовској области

Руске снаге одбиле су украјински ваздушни напад у Шолоховском и Кашарском округу региона, саопштио је губернатор Ростовске области Јуриј Сљусар.

"Нема извештаја о жртвама нити о материјалној штети на терену", навео је Сљусар у објави на Телеграму.

Руска војска је током ноћи неутралисала 99 украјинских дронова, саопштило је данас Министарство одбране Русије.

Према подацима министарства, 47 беспилотних летелица уништено је изнад Црног мора, а једна изнад Азовског мора. Изнад Белгородске области оборено је 29 дронова, изнад Курске 12, по четири изнад Ростовске и Астраханске области, као и два изнад Крима.

(Интерфакс)

Опширније Краће

Очекује се разговор председника Украјине Володимира Зеленског у САД о безбедносним гаранцијама и пакету мера за јачање напретка земље.

Током састанка са Зеленским, председник Чешке Петр Павел саопштио је да ће та земља ускоро Украјини обезбедити борбене авионе способне да обарају непријатељске дронове.

Градоначелник Кијева Виталиј Кличко поручио је да украјинска престоница има само око половину потребне електричне енергије, у тренутку када се суочава са најозбиљнијом ратном енергетском кризом након таласа руских напада на његову инфраструктуру.

Британски премијер Кир Стармер нема планове да разговара са руским председником Владимиром Путином, већ му је у фокусу подршка Украјини, саопштио је његов портпарол.

Са друге стране, Кремљ наводи да датум сусрета руских званичника са изаслаником америчког председника Доналда Трампа, Стива Виткофа, као и Џареда Кушнера, још није одређен.

Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) саопштила је да је постигла споразум о привременом обустављању непријатељстава у близини нуклеарне електране Запорожје.

"Данас је ИАЕА обезбедила споразум и Руске Федерације и Украјине о спровођењу локалног прекида ватре, што ће омогућити почетак поправки последњег преосталог резервног далековода у нуклеарној електрани Запорожје", наводи се у писаној изјави директора ИАЕА Рафаела Гросија, преноси РИА Новости.

Читај ми!