Извор: РТС

Напад на Кијевску област, има страдалих и повређених; из Ростова евакуисано више од 300 људи

Рат у Украјини – 1.287. дан. Најмање једна особа је страдала, а две су повређене у руском нападу на Кијевску област, саопштиле су украјинске власти. Са друге стране, руске власти евакуисале су више од 300 људи из Ростовске области након украјинског напада дроном у којем су повређене четири особе.

Путин: Никад се нисмо противили уласку Украјине у ЕУ

Руски председник Владимир Путин изјавио је да се Русија никада није противила потенцијалном чланству Украјине у Европској унији и одбацио тврдње да Москва планира да нападне Европу.

Напоменуо је, међутим, да Русија сматра чланство Украјине  у НАТО-у неприхватљивим.

Путин је рекао словачком премијеру Роберту Фицу на састанку у Кини, да западне земље и НАТО покушавају да освоје читав постсовјетски простор и да Русија нема друге циљеве осим да штити своје интересе.

Оценио је, такођ, да је могуће пронаћи консензус о обезбеђивању безбедносних гаранција за Украјину и додао да је спреман да сарађује са америчким представницима у Запорошкој нуклеарној електрани

(Reuters, Танјуг)

Опширније Краће

Украјина: Русија лансирала 150 дронова током ноћи

Украјинска војска саопштила је да је Русија током ноћи лансирала 150 беспилотних летелица иранске производње.

Додала је и да је оборила 120 дронова.

(Ukrinform)

Опширније Краће

Сеул: Погинуло око 2.000 севернокорејских војника у рату у Украјини

Јужнокорејска Национална обавештајна служба (НИС) проценила је да је погинуло око 2.000 севернокорејских војника послатих у Русију ради учешћа у рату у Украјини, рекли су јужнокорејски посланици Парк Сун-вон и Ли Сеонг-квен.

НИС је саопштила да Пјонгјанг планира да додатно пошаље око 6.000 војника у Русију у оквиру трећег распоређивања севернокорејских војника, док је око 1.000 борбених инжењера већ стигло у Русију, преноси Јонхап.

Наводи се да су постојеће трупе стациониране у ''задњем делу фронта као резервне снаге", указујући на могућност промене руководства међу послатим трупама.

Северна Кореја је од октобра прошле године послала око 13.000 војника, али и оружје како би подржала ратне напоре Русије, додаје јужнокорејска новинска агенција.

(Танјуг)

Опширније Краће

Напад на Кијевску област – страдала једна особа

Најмање једна особа је страдалa, а две су повређене у руском нападу дроном на град Бела Црква у Кијевској области, саопштио је начелник региона Никола Калашник.

(Reuters)

Опширније Краће

Напад на Ростов – повређене четири особе, евакуисано 300 људи

Најмање четири особе су страдале у украјинском нападу дроном у руској Ростовској области, саопштио је вршилац дужности гувернера Јуриј Сљусар.

Према његовим речима, више од 300 људи је евакуисано, оштећено је више зграда, а избило је и неколико мањих пожара у регион, неколико стамбених зграда и изазвао мање пожаре у региону.

Системи ПВО оборили су током ноћи у Ростовској области 13 украјинских дронова, саопштило је руско Министарство одбране.

(Reuters)

Опширније Краће

У Бриселу одржан ванредни састанак савета НАТО - Украјина

У седишту НАТО-а у Бриселу одржан је ванредни састанак савета НАТО - Украјина, који је сазван на захтев украјинске стране у вези са недавним масовним руским гранатирањем цивилних мета у тој земљи, саопштило је у понедељак Министарство спољних послова Украјине.

У саопштењу се наводи да су заменици украјинских министара одбране и унутрашњих послова Сергеј Бојев и Олексиј Сергејев, који су виртуелно учествовали на састанку, детаљно информисали савезнике о тренутној безбедносној ситуацији, процени тренутне тактике Русије и њеним даљим плановима, преноси Укринформ.

Бојев је нагласио да Русија значајно повећава производњу оружја, укључујући крстареће ракете, дронове и артиљерију, као и да Северна Кореја и Иран настављају да пружају значајну помоћ Русији.

 

(Укринформ)

Опширније Краће

Помоћник председника Русије Јуриј Ушаков изјавио је да није постигнут никакав договор између Владимира Путина и Доналда Трампа о могућем сусрету са Володимиром Зеленским, нити о тројном састанку.

Одбрамбене снаге Украјине ослободиле су село Новоекономично у Доњецкој области, саопштио је Генералштаб те земље.

У Бриселу је одржан ванредни састанак савета НАТО - Украјина, на захтев украјинске стране, у вези са недавним масовним руским гранатирањем цивилних мета у тој земљи.

Борбени дронови ГУР-а погодили су два хеликоптера "ми-8" у руској авио-бази на Криму и тегљач у Севастопољском заливу, објавила је Главна обавештајна управа Украјине.

Шеф Кремља, Владимир Путин изјавио је на самиту ШОС-а, да ова криза није настала као резултат напада Русије на Украјину, већ као резултат државног удара у Украјини, који је подржао и изазвао Запад.

Немачки министар одбране Борис Писторијус критиковао је председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен због тога што је јавно изнела планове за слање мултинационалних трупа у Украјину, које би биле део дугорочних безбедносних гаранција, након постизања примирја у рату са Русијом.

Читај ми!