Извор: РТС

Трамп: Крај рата ускоро, можда Кијев врати део земље; Путин: Не занима нас споразум САД и Украјине

Рат у Украјини – 1.097. дан. Шеф Беле куће Доналд Трамп очекује окончање рата у Украјини ускоро, за неколико седмица. Изразио је наду да ће Украјина "моћи да врати део своје земље". Руски председник Владимир Путин је истакао да могући преговори између САД и Украјине о ретким земним металима не занимају Москву.

Шеф Кремља: Зеленски избегава мировне преговоре

Руски председник Владимир Путин изјавио је да председник Украјине Володимир Зеленски избегава мировне преговоре.

“Чињеница је да Зеленски избегава преговоре о мирном решењу конфликта у Украјини и поставља се питање зашто. Због тога што ако би ти преговори почели, пре или касније, то би довело до укидања ратног стања. Чим би се то догодило, морао би одмах да иде на изборе”, указао је Путин у обраћању на тв каналу Росија 1.

Према његовим речима, тада више не би било разлога да се избори у Украјини не одрже.

“Сада у Украјини нема избора управо због тога што се они не одржавају под изговором ратног стања”, истакао је руски председник.

(Танјуг)

Опширније Краће

Макрон: Мир не може значити капитулацију Украјине

Председник Француске Емануел Макрон подсетио је данас председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа да "мир не може значити капитулацију Украјине.

"Мир не може бити прекид ватре без гаранција", већ "мора да обезбеди услове за суверенитет" за који ће Кијев водити преговоре, рекао је он, пренео је Фигаро.

Макрон јер на заједничкој конференцији за новинаре са Доналдом Трампом поздравио предстојећи састанак украјинског председника Володимира Зеленског и америчког председника.

(Танјуг)

Опширније Краће

Путин: Москву не занима споразум САД и Украјине о минералима

Руска Федерација је спремна да понуди заједнички рад на ретким земним металима америчкој влади и приватним структурам, саопштио је руски председник Владимир Путин .

"Што се тиче нових територија, исто је. Спремни смо да привучемо стране партнере на такозване нове, наше историјске територије, које су се вратиле Руској Федерацији. Ту су и одређене резерве. Спремни смо да радимо са нашим партнерима, укључујући и Американце, и тамо", рекао је Путин у разговору са новинаром Павлом Зарубином.

Истовремено, руски лидер је истакао да могући преговори између САД и Украјине о ретким земним металима не занимају Москву .

"Нас се то не тиче. Ја то уопште не оцењујем. Не желим ни да размишљам о овој теми“, рекао је Путин и додао да је неопходно проценити те ресурсе.

Према речима руског председника, Русија има више ретких земљаних ресурса од Украјине.

"Дакле, Руска Федерација је један од светских лидера по резервама ретких земних метала", указао је Путин.

(Известија)

Опширније Краће

Трамп: Крај рата за неколико седмица, можда Кијев врати део земље

Амерички председник Доналд Трамп изјавио је у разговору с француским колегом Емануелом Макроном у Белој кући да "помаже Украјини као што јој нико до сада није помогао". 

Трамп је рекао да би рат могао да се заврши ускоро за неколико седмица

"Мислим да то можемо да окончамо за неколико седмица. Ако будемо паметни. А ако нисмо, наставиће се и наставићемо да губимо младе, лепе људе који не би требало да умиру", рекао је председник.

Додао је да би рат у Украјини могао да ескалира у Трећи светски рат, а да Вашингтон намерава да спречи такав сценарио.

Истовремено, коментаришући тему могућег одрицања Украјине од својих територија у мировном споразуму, амерички председник је рекао: "Видећемо".

Истовремено је изразио наду да ће Украјина "моћи да врати део своје земље".

Трамп је такође додао да "не види проблем у слању европских трупа (у Украјину) као мировних снага".

(Унијан, Европска правда)

Опширније Краће

Зеленски разговарао с Трампом на састанку Г7

Председник Володимир Зеленски рекао је да је разговарао са америчким лидером Доналдом Трампом током онлајн самита Г7, назвао разговор "добрим" и изразио наду за даљу подршку Сједињених Држава Украјини.

"Што се тиче Доналда Трампа, управо смо разговарали. Био је то веома добар разговор у оквиру састанка земаља Г7 под вођством Канаде", рекао је Зеленски.

(Европска правда)

Опширније Краће

Извештај Биљане Радуловић из Москве

Извештај Јелене Терзић из Кијева

Трамп: Озбиљно преговарам с Путином

Амерички председник Доналд Трамп изјавио је данас да је у озбиљним преговорима са руским председником Владимиром Путином поводом окончања рата у Украјини.

Трамп је на својој друштвеној мрежи Истина написао да је "у озбиљним разговорима" са Путином и о великим билатералним економским пројектима који ц́е уследити између Сједињених Америчких Држава и Русије. 

"Разговори теку веома добро", рекао је Трамп.

Додао је да је током разговора са лидерима Г7 раније данас сваки члан те групе пренео своју посвећеност решавању сукоба у Украјини.

Поновио је да рат у Украјини, "никада не би почео" да је он у том тренутку било амерички председник.

"Сви су казали да им је циљ да се рат заврши, а ја сам нагласио важност виталног 'Споразума о критичним минералима и ретким земљама' између Сједињених Држава и Украјине, за који се надамо да ће ускоро бити потписан", казао је Трамп.

Додао је да ће тај споразум, који представља "економско партнерство", обезбедити америчком народу да поврати десетине милијарди долара и војне опреме послате Украјини, а да ће "такође помоћи да украјинска економија расте како се брутални и дивљи рат ближи крају".

(Европска правда, Танјуг)

Опширније Краће

Генерална Скупштина УН усвојила Резолуцију САД

На трећу годишњицу руске инвазије на Украјину, Генерална скупштина УН усвојила је Резолуцију коју су поднеле унеле Сједињене Државе са амандманима који, посебно, позивају на обнављање територијалног интегритета Украјине.

За Резолуцију САД "Пут ка миру" гласале су 93 државе, осам је гласало против, а 73 су ​​биле уздржане. Међу државама које су биле уздржане била је Украјина.

Пре тога, Генерална скупштина УН је истовремено одбацила руски амандман "о потреби да се елиминишу основни узроци украјинске кризе": 71 држава је била против, а само 31 га је подржала.

(Украјинска правда)

Опширније Краће

Генерална скупштина УН усвојила Резолуцију о Украјини, САД против

Генерална скупштина УН усвојила је украјинску резолуцију о трећој годишњици руског рата "Промовисање свеобухватног, праведног и трајног мира у Украјини". 

За Резолуције су гласале 93 чланице, против 18, укључујући Сједињене Државе, Русију, Мађарску и Израел, а 65 их је било уздржано.

У тексту, који подржава већина демократских земаља, наводи се да "пуна инвазија Руске Федерације на Украјину траје већ три године" и да има "разорне и дугорочне последице не само по Украјину, већ и по друге регионе и глобалну стабилност".

Напомиње се да Генерална скупштина поново потврђује своју приврженост суверенитету, независности, јединству и територијалном интегритету Украјине унутар њених међународно признатих граница и наглашава да ниједно територијално стицање које је резултат претње или употребе силе неће бити признато као легитимно.

Вашингтон је заузврат припремио своју, неутралну резолуцију о којој ће, такође, данас гласати Генерална скупштина.

"Треба напоменути да САД нису подржале антируски нацрт резолуције Генералне скупштине Уједињених нација о Украјини. Вашингтон је позвао на његов опозив", изјавила је изјавила отправница послова Сједињених Америчких Држава у УН Дороти Ши.

Рекла је да је потребна резолуција која би истакла посвећеност свих држава чланица трајном окончању рата. Томе је, навела је, посвећен нацрт резолуције који су поднеле Сједињене Америчке Државе.

"Наш нацрт има за циљ брзо решење сукоба и Украјине. Пут ка миру је могућ. Зато Сједињене Америчке Државе не могу да подрже резолуцију Украјине и тражимо да се она повуче. Тражимо од вас да подржите нашу изјаву", рекла је Ши.

(Унијан, Укринформ, Ројтерс)

Опширније Краће

Кијев: Договор са САД о минералима у завршној фази

Украјински и амерички тимови су у завршној фази преговора о споразуму о украјинским минералима, изјавила је на друштвеним мрежама објавила 10. потпредседница Владе за европске и евроатлантске интеграције - министарка правде Олга Стефанишина.

"Украјински и амерички тимови су у завршној фази преговора о минералном споразуму. Преговори су били веома конструктивни, са скоро свим кључним детаљима договорени. Настојимо да их завршимо што је пре могуће како бисмо приступили потписивању споразума", написала је министарка.

(Укринформ)

Опширније Краће

Валц: Питање чланства Украјине у НАТО, више није на столу

Питање уласка Украјине у НАТО није на дневном реду, изјавио је саветник за националну безбедност председника Сједињених Држава Мајкл Валц.

"Ово више није питање за дискусију. Не видим да Сједињене Државе желе да се Украјина придружи НАТО-у", рекао је Валц за Фокс Њуз.

Истовремено, Валц је навео да су САД апсолутно посвећене НАТО-у у целини, нашим споразумима из члана 5 са ​​другим земљама НАТО-а".

Међутим, безбедносне гаранције за Украјину су, према његовим речима, "другачији разговор".

(Фокс Њуз,Унијан)

Опширније Краће

Британија проширила санкције Русије

Велика Британија је проширила антируске санкције на 67 физичких и правних лица, као и на 40 судова, објављено је на сајту владе те државе.

Ограничења Лондона су посебно погодила: заменика шефа руског Министарства за ванредне ситуације Денис Попов, генерални директор ТВ канала Царград Наталија Тјурина, бизнисмени Андреј Кузјајев, Роман Троценко и Игор Ким, као и министар одбране ДНРК Но Гванг Чол.

На списку санкционисаних правних лица налазе се продавац аутомобила "Авилон", руска енергетска група, компанија "Грант трејд", као и низ компанија из Централне Азије, Турске, Индије и Кине, које се терете да су Русију испоручивале производима двоструке намене.

(Известија)

Опширније Краће

Медији: Трамп затвара НАТО базу за испоруку оружја Кијеву

Америчка влада је наредила хитну ревизију изводљивости и неопходности наставка рада базе НАТО-а у Александруполису, у Грчкој, преко које се испоручивала војна помоћ Укрјаини, пише Демократија.

База се налази на егејској обали Тракије, у близини Црног мора, а користили су је САД и НАТО за транспорт снага у источну Европу. Базу је Бајденова администрација користила и као транзитну тачку за испоруку америчке помоћи, укључујући војну, Украјини.

Међутим, сада, напомиње Демократија, база може постати непотребна, пошто Трампова администрација не намерава да настави да пружа помоћ Украјини, посебно после преговора са Русијом у Саудијској Арабији, које су представници САД оценили као продуктивне.

Напомиње се да ће могуће затварање базе обрадовати руског председника Владимира Путина, који је то дуго тражио.

То би, такође, задовољило турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, који је то видео као претњу турском монополу над Босфорским мореузом.

(News break, Демократија, Унијан, Izvestija)

Опширније Краће

Фредериксен: Украјина у НАТО-у је најбоља безбедносна гаранција

Данска премијерка Мете Фредериксен изјавила је да би позивање Украјине да се придружи НАТО-у било "најснажнија безбедносна гаранција", као и "најлакши и најјефтинији пут надаље".

Она је додала да Европа има само пар месеци да одлучи о будућим издвајањима на одбрану, истичући да ће у супротном "бити касно".

"Знам да су поједини савезници против тога, али зато постављам питање, ако не можемо Украјини дати чланство у НАТО-у, зашта мислим да је једини пут, онда морамо пронаћи други начин да Украјини обезбедимо јасну и дуготрајну безбедносну гаранцију", рекла је Фредериксен.

Додала је да Европа мора да повећа сопствену производњу оружја, додајући да би "прекид ватре без одрживог мира проузроковао много опасности за све".

Оцењује да издвајање три одсто БДП-а на одбрану није довољно.

"Време је да Украјина устане, време је да Европса устане", рекла је она.

(Guardian)


Опширније Краће

Калас: Одржавање председничких избора током рата није опција за Украјину

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Каја Калас оценила је да одржавање председничких избора током рата није опција за Украјину.

Она је одбацила тврдњу америчког председника Доналда Трампа да је украјински председник Володимир Зеленски "диктатор" и истакла да је украјински лидер изабран демократским процесом.

"Ове изјаве су прилично занимљиве. Када сам то први пут чула, била сам сигурна да је Трамп заменио двојицу лидера, јер у Русији није било правих избора већ 25 година.

Руски председник Владимир Путин се никада није суочио са правим гласањем", рекла је Калас новинарима пре састанка Савета за спољне послове ЕУ, објављено је на сајту ЕУ.

Она је нагласила да је Зеленски изабран на слободним и фер изборима и истакла да многе земље имају уставне одредбе које забрањују изборе током рата, јер, како је навела, "политичка конкуренција могла бо да наруши национално јединство у време када сви напори морају бити усмерени на спољног непријатеља".

Калас је оценила да неки наративи који долазе из САД одражавају руску пропаганду.

Трамп је прошле недеље изјавио да је рејтинг Зеленског пао на 4 одсто и да је украјински лидер "диктатор без избора".

Такође је позвао на одржавање избора у Украјини.

(Reuters)

Опширније Краће

Стуб: Путин је изгубио рат, мир мора бити заснован на интересима Украјине

Председник Финске Александар Стуб изјавио је на самиту европских лидера "Подржи Украјину", који се одржава у Кијеву, да је "руски диктатор Владимир Путин изгубио рат са Украјином и са њим се мора закључити мир који ће бити заснован на интересима Украјине".

"Путин је изгубио овај рат. Видећемо Украјину у ЕУ и у НАТО. Видећемо у будућности уједињену Европску унију и надамо се снажну трансатлантску алијансу. Време је да се отвори пут за план победе Украјине", рекао је Стуб.

Он је оценио да се овај рат не тиче само Украјине, већ и Европе и САД, јер је реч о глобалном питању.

"Ако сада дозволимо Русији да уради оно што жели, да прекине постојање украјинске државе, онда неће изгубити само Украјина, већ и Европа и САД. Путину се не може веровати и он се неће зауставити на Украјини јер се руководи империјалним визијама", рекао је фински председник.

(Униан)

Опширније Краће

Зеленски: Келогу сам предао документ са свим кршењима примирја

Председник Украјине Володимир Зеленски изјавио је да је специјалном представнику САД за Украјину и Русију Киту Келогу предао документ у којем су наведена сва кршења примирја од стране Русије са конкретним датумима.

"Дакле, мир може бити резултат уравнотежене дипломатије и апсолутно јасних безбедносних гаранција", нагласио је Зеленски отварајући самит "Подржи Украјину".

Према његовим речима, ова година требало би да буде година почетка правог, поузданог мира и навео пет корака који би га могли приближити.

"Руски председник Владимир Путин нам неће дати овај мир, неће га дати у замену за нешто. Морамо постићи мир снагом, мудрошћу и јединством наше сарадње са вама. Немогуће је једноставно прогласити мир за један сат, немогуће га је прогласити за један дан, данас, сутра, прекосутра, нажалост, то је реалност", истакао је украјински лидер.

Он је навео пет корака који би могли да приближе прави мир, а први је да Украјина и Европа треба да буду за преговарачким столом.

"Рат се наставља против Украјине, тако да Украјина мора да буде за преговарачким столом заједно са Европом. На крају крајева, стратешка мета Русије је Европа, европски начин живота, и стога се безбедност и судбина Европе не могу одредити без Европе", рекао је Зеленски.

Друго, према његовим речима, окончање рата треба да почне корацима који враћају поверење, а то би, како је навео, могло бити ослобађање затвореника.

Зеленски је нагласио да је трећи корак чланство Украјине у НАТО, јер је то, како је оценио "најједноставнији, најјефтинији и најпоузданији начин да се гарантује мир и спокој у Европи".

И то је истина. Ово је готов и ефикасан систем безбедносних гаранција који функционише деценијама и спречава избијање рата чак и тамо где постоји граница са Русијом... Морамо бити искрени: Украјина заслужује не само чланство у ЕУ, већ и безбедносне гаранције које даје НАТО", нагласио је председник Украјине.

Он је упозорио да, уколико чланство Украјине у НАТО-у и даље остане затворено, "нећемо имати другог избора осим да изградимо НАТО у Украјини".

"Односно, обезбедити такво финансирање, такве контингенте, такву одбрамбену производњу која ће значити загарантован мир. Можемо ли ово сами?...Не", приметио је Зеленски.

Како је напоменуо, четврти корак ка успостављању праведног мира је посвећеност конкретних земаља пружању безбедносних гаранција Украјини.

"Већ имамо 28 безбедносних споразума са партнерима и скоро сви они учествују на данашњем састанку. А то су врло јасне обавезе које Украјину чине јачом", рекао је Зеленски и додао да је за спречавање ширења рата неопходно "више одбрамбене производње, више финансијске стабилности, више технолошких ствари и оно што директно штити животе људи – развој украјинске противваздушне одбране".

Он је нагласио да Украјина ствара основу новог европског ваздушног штита.

"Молим вас, свака посвећеност противваздушној одбрани је од кључне важности. И на овој почетној основи морамо заједно да створимо довољно ефикасан безбедносни систем гаранција за праведан и трајни мир за Украјину и целу Европу", истакао је Зеленски.

Рекао је да је пети корак у приближавању Рима потреба за уједињењем.

"Сада треба да урадимо више него јуче, да подржимо једни друге више него икада, како бисмо ове године могли да кажемо: урадили смо све што смо могли и морали, а сада је мир", закључио је Зеленски.

Поводом треће годишњице руског напада на Украјину, данас се у Кијеву одржава самит "Подржи Украјину" на којем учествују лидери Летоније, Литваније, Естоније, Шпаније, Канаде, Финске, Данске, Исланда, Норвешке и Шведске, генерални секретар ОЕБС-а, француски министар за европске послове Жан Ноел Баро, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Антонио Кошта.

(Укринформ)

Опширније Краће

Врх ЕУ истакао важност трансатлантске и глобалне солидарности са Украјином

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Европског савета Антонио Кошта и председница Европског парламента Роберта Мецола у заједничкој изјави, поводом треће годишњице од почетка рата у Украјини, указали су на значај трансатлантске и глобалне солидарности са Кијевом.

"У изазовном међународном и геополитичком окружењу наглашавамо важност одржавања трансатлантске и глобалне солидарности са Украјином. Истичемо потребу да се осигура континуирана усмереност међународне заједнице на подршку Украјини у постизању свеобухватног, праведног и трајног мира на основу украјинске мировне формуле. Чврсто смо уз Украјину и поновно потврђујемо да ће превладати мир, безбедност и правда", поручили су Фон дер Лајен, Коста и Мецола.

Истовремено су подсетили да је ЕУ пружила Украјини економску, хуманитарну, финансијску и војну помоћ у износу од 135 милијарди евра, уз војну подршку од 48,7 милијарди евра.

"ЕУ ће наставити да Украјини пружа редовну и предвидљиву финансијску подршку, што укључује обнову земље након рата", поручили су лидери три институције ЕУ.

Оценили су и да Русија и њени грађани плаћају цену због акција својих лидера, додајући да је ЕУ данас усвојила 16. пакет санкција како би додатно повећала колективни притисак на Русију да оконча рат.

Подсетили су и да је су на нивоу ЕУ предузете "досад незабележене акције" за повећање производње европске одбрамбене индустрије и нагласили да ће ЕУ наставити да јача властите капацитете.

"То ће нам омогућити додатну војну подршку и сарадњу са Украјином, те истовремено јачање наше одбрамбене спремности и европског суверенитета", навели су они у изјави, коју је објавио Европски парламент.

Истакли су и да је будућност Украјине и њених грађана у ЕУ.

Фон дер Лајен, Коста и Мецола сматрају да Русија и њено лидерство сносе искључиву одговорност за овај рат и злочине почињене над украјинским становништвом и позивају на "одговорност за све ратне злочине и злочине против човечности који су почињени".

Њихова заједничка изјава објављена је у време када Кошта и чланови Европске комисије, на челу са Фон дер Лајен, бораве у Украјини поводом обележавања трогодишњице од почетка рата у тој земљи.

Коста је синоћ најавио и да ће сазвати специјални састанак Европског савета 6.марта у Бриселу, наводећи да живимо у одлучујућем тренутку за Украјину и европску безбедност.

(Reuters)

Опширније Краће

Извештај Биљане Радуловић из Москве (12.00)

Извештај Јелене Терзић из Кијева (12.00)

Трудо: Руски рат у Украјини је рат против демократије, истине и правде

Одлазећи канадски премијер Џастин Трудо изјавио је да руски рат против Украјине представља "рат против нашег начина живота, рат против демократије, против владавине права и самоопредељења, рат против правде, рат против истине".

Говорећи у Кијеву поводом треће годишњице почетка рата, Трудо је осудио, како је рекао, "одвратне ратне злочине Русије", преноси Гардијан.

"Украјинци су изгубили животе борећи се храбро за своју земљу, деца (су) одузета из њихових породица и домова и заједница, што је одвратан ратни злочин", рекао је он.

Трудо је додао да су ратни заробљеници били изложени насиљу од стране руских трупа.

"Украјинци ће тријумфовати јер се Украјинци боре за оно што је исправно, али то не могу и не треба да ураде сами", оценио је Трудо.

На Кијевском самиту, који је председник Украјине Володимир Зеленски назвао "прекретницом", учествоваће укупно 37 државних лидера, од којих ће 13 бити присутно лично, а 24 путем видео линка, наводи Униан.

Осим Трудоа, у Кијеву бораве и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Антонио Коста.

(Guardian, Униан)

Опширније Краће

Песков: Русија не види предуслове за обнављање дијалога са Европом

Русија тренутно не види предуслове за обнављање дијалога са Европом, рекао је потпарол Кремља Дмитриј Песков.

Говорећи о новом пакету санкција које је раније данас Брисел увео Москви, Песков је рекао да су ове санкције биле ''потпуно предвидљиве'', преноси Интерфакс.

"Европљани настављају да иду путем наметања санкција, путем убеђења у потребу наставка рата. Ово уверење Европљана је у потпуној супротности са расположењем да се пронађу начини за решавање сукоба око Украјине, што тренутно радимо са Американцима", оценио је Песков.

Истакао је да Русија поздравља жељу Вашингтона да промени приступ билатералним односима Русије и САД.

Он је рекао поводом изјава америчког председника Доналда Трампа да не види кривицу Русије у избијању сукоба у Украјини, за шта је окривио украјинског председника Володимира Зеленског и бившег америчког председника Џоа Бајдена.

"Један од представника (америчке) администрације, говорећи новинарима, недавно је изјавио да САД тренутно (раде на новом форматирању) свеукупног приступа дијалогу са Русијом. То је нешто што ми поздрављамо и подржавамо", рекао је Песков.

Он је рекао да су најављени разговори САД и Русије о трзавицама у односима почетак разговора на експертском нивоу, који су две земље договориле у Ријаду, преноси агенција РИА Новости.

"Разговарамо о почетку разговора на експертском нивоу преко Министарства спољних послова, о чему су се наше делегације договориле у Ријаду. То је исти дијалог о трзавицама и, пре свега, о деблокади рада дипломатских мисија две земље", рекао је Песков.

(Интерфакс, Танјуг)

Опширније Краће

Мерц позвао на учешће Украјине у мировним преговорима

На трећу годишњицу руског напада на Украјину, лидер Хришћанско демократске уније (ЦДУ) Фридрих Мерц, чија је коалиција ЦДУ/ЦСУ победила на јуче одржаним савезним изборима у Немачкој, позвао је да се Кијев укључи у мировне преговоре.

Највероватнији кандидат за будућег немачког канцелара потврдио је даљу подршку Украјини.

"Европа остаје чврсто на страни Украјине. Три године су нас пратиле страшне слике разарања и ратних злочина", навео је Мерц, преноси Стерн.

Према његовим речима, Украјина мора бити доведена "у позицију снаге".

"За праведан мир, нападнута земља мора бити део мировних преговора“, додао је Мерц.

Председник САД Доналд Трамп је пре неколико дана започео разговоре на високом нивоу са Русијом о окончању рата, без представника Украјине или ЕУ.

То је изазвало страхове код Украјине и њених присталица у Европи да ће бити искључени из преговора о мировном решењу, наводи немачки лист.

(Стерн, Танјуг)

Опширније Краће

Лавров: Прекид ватре у Украјини могућ ако преговори задовоље руску страну

Москва је спремна да преговара о Украјини, али ће обуставити војна дејства само уколико исход потенцијалних преговора задовољи руску страну, рекао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

"Спремни смо да преговарамо и са Украјином и са Европом, са свим представницима који би у доброј намери желели да помогну у постизању мира, али ћемо прекинути војна дејства тек када ти преговори дају чврст и одржив резултат који задовољава Руску Федерацију", рекао је Лавров.

Он је истакао да је Москва приметила да је став многих земаља у вези са ситуацијом у Украјини постао ''реалнији'' и да сада постоји разумевање да је неопходно да се отклоне узроци сукоба, преноси агенција РИА Новости.

"Не мењамо свој став и само са задовољством констатујемо да је више реализма у ставовима многих земаља које схватају да без дугорочног одрживог споразума који би отклонио основне узроке ове ситуације, неће бити могуће договорити било шта", рекао је Лавров.

Он је напоменуо да је, током састанка са турским колегом Хаканом Фиданом у Анкари, турске званичнике обавестио о недавним руско-америчким преговорима у Саудијској Арабији.

(Танјуг)

Опширније Краће

Калас: Министри ЕУ одобрили 16. пакет санкција Русији

Министри спољних послова ЕУ одобрили су 16. пакет санкција Русији, саопштила је висока представница ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Каја Калас.

"Оне погађају све, од бродова флоте у сенци до контролора за игре који се користе за контролу дронова. Сада имамо најопсежније санкције до сада, што слаби ратне напоре Русије", навела је Каласова на друштвеној мрежи Икс.

Претходно су 16. пакет санкција Русији усвојили прошле недеље амбасадори 27 држава чланица ЕУ, а овај пакет, како су тада навеле неименоване дипломате, укључује забрану увоза примарног алуминијума и продаје конзола, као и стављање на листу санкција 73 брода из руске "флоте у сенци".

(Икс)

Сијарто: Мађарска ће урадити све да Брисел не спречи руско-амерички споразум о Украјини

Мађарска ће урадити све да осигура да Брисел и "проратни" европски званичници не спрече руско-амерички споразум којим би се постигао прекид ватре у Украјини, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто.

Он је истакао да Мађарска неће пристати на нове испоруке оружја Украјини у вредности од неколико десетина милијарди евра нити на продужење санкција руским појединцима данас на састанку министара спољних послова ЕУ у Бриселу.

"Три године пркосимо притисцима, три године нисмо дали да нас гурну у своју ратну политику, сад ћемо то издржати!'', поручио је Сијарто у објави на Фејсбуку.

Данас се обележава трећа годишњица почетка рата у Украјини у пуном обиму, а очекује се да се ускоро наставе руско-амерички преговори о окончању рата, у које Украјина и ЕУ нису укључене.

У Кијеву се одржава самит посвећен обележавању трогодишњице почетка рата у Украјини, а на самиту, који је председник Зеленски назвао "прекретницом", учествоваће укупно 37 државних лидера, од којих ће 13 бити присутно лично, а 24 путем видео-линка.

(Униан)

Опширније Краће

Фон дер Лајен: Украјина ће од ЕУ у марту добити три и по милијарде евра

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је у Кијеву да ће Украјина од Европске уније у марту добити 3,5 милијарди евра.

Према њеним речима, Украјина ће такође имати користи од планова Европске уније да повећа производњу оружја и ојача одбрамбене капацитете.

Фон дер Лајенова је јутрос возом допутовала у Кијев где се одржава самит европских лидера посвећен обележавању трогодишњице почетка рата у Украјини.

"На трећу годишњицу бруталне инвазије Русије, Европа је у Кијеву. Данас смо у Кијеву, јер је Украјина Европа. У овој борби за опстанак није у питању само судбина Украјине. То је судбина Европе", рекла је Фон дер Лајенова у јутрошњој објави на мрежи Икс.

(Reuters)

Опширније Краће

Извештај Јелене Терзић из Кијева (8.00)

Зеленски поводом годишњице почетка рата: Три године отпора и хероизма Украјинаца

Украјински председник Володимир Зеленски је, поводом треће годишњице почетка рата у тој земљи, поручио украјинском народу да је поносан на хероизам који су показали током сукоба.

"Три године отпора. Три године захвалности. Три године апсолутног хероизма Украјинаца. Поносан сам на Украјину!", рекао је Зеленски.

Зеленски је, у објави на мрежи Икс, захвалио ''свима који бране и подржавају'' Украјину, додавши да Украјина памти оне који су изгубили животе у одбрани земље.

Раније јутрос, у Кијев су допутовали председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Антонио Коста.

"На трећу годишњицу бруталне инвазије Русије, Европа је у Кијеву. Данас смо у Кијеву, јер је Украјина Европа. У овој борби за опстанак није у питању само судбина Украјине. То је судбина Европе", рекла је Фон дер Лајенова у објави на мрежи Икс.

Данас се обележава трећа годишњица почетка рата у Украјини у пуном обиму, а очекује се да се ускоро наставе руско-амерички преговори о окончању рата, у које Украјина и ЕУ нису укључене.

У Кијеву се данас одржава самит посвећен обележавању трогодишњице почетка рата у Украјини, а на самиту, који је председник Зеленски назвао "прекретницом", учествоваће укупно 37 државних лидера, од којих ће 13 бити присутно лично, а 24 путем видео-линка.

(Униан)

Фон дер Лајенова и Коста у Кијеву поводом треће годишњице почетка рата у Украјини

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Антонио Коста су допутовали у Кијев поводом треће годишњице почетка рата у Украјини у пуном обиму.

"На трећу годишњицу бруталне инвазије Русије, Европа је у Кијеву. Данас смо у Кијеву, јер је Украјина Европа. У овој борби за опстанак није у питању само судбина Украјине. То је судбина Европе", рекла је Фон дер Лајенова у објави на мрежи Икс.

Коста је на истој друштвеној мрежи објавио фотографију са Фон дер Лајеновом на Железничкој станици у Кијеву, уз поруку ''У Украјини, о Украјини, са Украјином''.

Данас се обележава трећа годишњица почетка рата у Украјини у пуном обиму, а очекује се да се ускоро наставе руско-амерички преговори о окончању рата, у које Украјина и ЕУ нису укључене.

(Икс)

У Кијеву данас самит европских лидера поводом трогодишњице почетка рата

У Кијеву се данас одржава самит посвећен обележавању трогодишњице почетка рата у Украјини, а у главни град Украјине већ су стигли председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Антонио Коста.

Фон дер Лајенову и Косту на Железничкој станици у Кијеву дочекали су шеф председничке канцеларије Андриј Јермак и министар спољних послова Украјине Андриј Сибиха, пренео је украјински Униан.

Присутан је био и премијер Канаде Џастин Тридо, наводи Асошијејтед прес.

На Кијевском самиту, који је председник Украјине Володимир Зеленски назвао "прекретницом", учествоваће укупно 37 државних лидера, од којих ће 13 бити присутно лично, а 24 путем видео-линка, наводи Униан.

Састанак ће се, како је најављено, усредсредити на украјинску стратегију, као и на формате безбедносних гаранција.

(Униан)

Опширније Краће

Руске снаге авио-бомбом погодиле Харков

Руске снаге су рано јутрос, на трећу годишњицу почетка рата у Украјини, авио-бомбом погодиле град Харков, оштетивши једно предузеће на периферији града, рекао је градоначелник Игор Терехов.

Он је додао да повређених није било, а да је у току процена штете, преноси Укринформ.

У Кијеву, као и у Житомирској, Сумској и Харковској области, проглашена је узбуна због руског напада дроновима, а за сада нема информација о повређенима или штети.

(Укринформ)

Опширније Краће

РИА Новости: СБ УН данас гласа о нацрту резолуције о Украјини који су предложиле САД

Савет безбедности УН гласаће данас о неутралном нацрту резолуције о Украјини који су предложиле Сједињене Америчке Државе, речено је за РИА Новости из сталне мисије Кине, која у фебруару председава Савету безбедности.

"Савет ће гласати о нацрту резолуције који су поднеле Сједињене Државе", саопштила је дипломатска мисија.

Одговарајући нацрт резолуције Савета безбедности УН пресликава документ Генералне скупштине УН који су предложиле САД.

Како су у суботу изјавиле дипломате, САД желе да Савет безбедности УН данас гласа о нацрту резолуције која обележава трећу годишњицу рата у Украјину, пре него што о истом тексту буде гласала Генерална скупштина са 193 чланице.

САД су у четвртак одбиле да подрже текст који су припремиле Украјина и ЕУ, а затим су у петак предложиле сопствени нацрт резолуције за гласање у Генералној скупштини.

(Танјуг, РИА Новости)

Опширније Краће

Рјапков: Препознајемо напоре САД, али не желимо примирје без дугорочног решења

Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјапков изјавио је да Москва препознаје напоре САД, али да није прихватљив прекид ватре без дугорочног решења.

"Можемо са довољном сигурношћу препознати жељу америчке стране да се крене ка брзом прекиду ватре. Али... прекид ватре без дугорочног решења је пут ка брзом наставку борби и обнови сукоба са још тежим последицама, укључујући последице по руско-америчке односе. Ми то не желимо", поручио је Рјапков, преноси агенција РИА Новости.

(Ројтерс)

Опширније Краће

Украјински напад дроновима у Русији, пожар у индустријском постројењу

Остаци уништених украјинских дронова изазвали су пожар у индустријском предузећу у Рјазањској области у Русији, изјавио је губернатор.

"Према прелиминарним информацијама, нема повређених, а материјална штета се процењује", написао је губернатор Павел Малков у објави на Телеграму.

Малков није навео које је предузеће захваћено пожаром.

Телеграм канал Baza, који је близак руским безбедносним службама, известио је да су украјински дронови гађали рафинерију нафте у Рјазању, која је у власништву компаније "Росњефт".

За сада нема реакције из Украјинем, а Ројтерс није могао независно да потврди извештај Bazе.

(Ројтерс)

Опширније Краће

Специјална операција Русије, како Москва званично већ три године назива напад на Украјину, почела је 24. фебруара 2022. године око пет часова ујутру по кијевском времену.

Украјина је од почетка рата са Русијом у пуном обиму изгубила контролу над око 11 одсто територије, показала је анализа Института за проучавање рата Си-Ен-Ена. Према прорачунима, када се узме у обзир територија Крима, изгубила је укупно 18 одсто територије.

Према Канцеларији УН за људска права, током сукоба је убијено или повређено више од 40.000 цивила.

Амерички председник Доналд Трамп је саопштио да је Украјина изгубила 700.000 војника, о чему сведоче сателитски снимци САД.

Огромни су губици и на руској страни такође у људству, али их Москва не износи. Трамп је крајем прошле године изнео тврдњу да је Москва изгубила у рату 600.000 војника.

Украјина је 6. августа прошле године покренула офанзиву унутар граница Русије у области Курска.

Процењује се да је у Украјини било 3,7 милиона интерно расељених, док је још 6,9 милиона Украјинаца потражило уточиште и азил ван земље, од чега 6,3 милиона у Европи.

За недељу дана од Минхенске конференције, међународна политика се радикално променила. Сједињене Америчке Државе и Русија су почеле да приближавају своје ставове, Европска унија је остала сама у својој подршци Украјини, а сам Кијев покушава да нађе своје упориште.

Преговори представника САД и Русије који су почели у Ријаду 18. фебруара након доласка Доналда Трампа на место председника представљају почетак процеса који би могао да доведе до мира и окончања најсмртоноснијег сукоба у Европи од Другог светскога рата.

Телефонски разговор председника Русије и САД Владимира Путина и Доналда Трампа снажан је сигнал да ће две земље покушати да реше постојеће проблеме дијалогом. Очекује се и сусрет двојице председника.

Трамп тражи од Кијева да потпише споразум о природним ресурсима као надокнаду за помоћ коју су САД пружале током рата.

Дан уочи треће годишњице рата, Зеленски поручује да неће признати 500 милијарди долара дуга САД.

Каже и да је спреман да се одрекне председничке функције, ако би то значило мир у Украјини или чланство у НАТО-у.

Руске снаге су прошле ноћи употребиле рекордних 267 дронова против Украјине, а у року од недељу дана Русија је лансирала 1.150 беспилотних летелица, преко 1.400 вођених бомби и 35 ракета

"Стратешки курс развоја оружаних снага остаје непромењен у контексту брзих промена у свету", поручује председник Русије Владимир Путин на Дан бранилаца отаџбине.

Читај ми!