Изјаве новоизабраног председника САД Доналда Трампа о припајању Панамског канала, Канаде и Гренланда Америци су питање билатералних односа САД и тих држава, а Русија помно прати ситуацију, рекао је потпарол Кремља Дмитриј Песков.
Он је на конференцији за медије, на питање да ли ће Трампове претензије на Гренланд и Канаду променити однос снага у арктичком региону, истакао да Русија задржава своје присуство у том подручју, али да је спремна да сарађује са свима, пише Интерфакс.
''Знате да је арктичка зона зона наших националних интереса, наших стратешких интереса. Ми смо присутни у арктичкој зони, и даље ћемо бити присутни у арктичкој зони и спремни смо за интеракцију са свим земљама света у име овог мира и стабилности свуда, а посебно у арктичкој зони", рекао је Песков.
Он је напоменуо да Русија прати развој ситуације након Трампових изјава, као и саопштења шефа панамске дипломатије Хавијера Мартинеза Аче Васкеза да Панама нема намеру да преговара о питању суверенитета Канала.
"Чули смо изјаву представника Панаме у којој је, у најмању руку, дошло до неспоразума у вези са овим ставом изабраног председника, али је, међутим, реч о њиховим билатералним односима", рекао је Песков.
Трамп је раније ове недеље изјавио да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом, аутономном територијом Данске, и Панамским каналом.
Он је одбацио идеју о употреби војне силе када је у питању Канада, али је неколико пута сугерисао да би та земља требало да постане 51. америчка савезна држава, претећи употребом економске силе и повећањем царина на 25 одсто.
(Интерфакс)