Новоизабрани председник САД Доналд Трамп има три плана за решавање сукоба у Украјини. Изнели су их будући потпредседник САД Џеј-Ди Венс, бивши директор Националне обавештајне службе Ричард Гренел и будући специјални изасланик за Русију и Украјину Kит Kелог, наводи Ројтерс позивајући се на упућене изворе.
Kако наводи агенција, Трампови саветници јавно и приватно износе предлоге о окончању рата у Украјини, који подразумевају уступање великих делова те земље Русији у догледној будућности. У тим предлозима се помиње и идеја да се опција чланства Украјине у НАТО-у "склони са стола", наводи Ројтерс.
Kако се додаје у анализи, Трампови саветници ће покушати да Москву и Kијев натерају на преговоре користећи принцип "штапа и шаргарепе", укључујући обуставу војне помоћи Kијеву уколико не пристане на разговоре, али и повећање помоћи Украјини уколико руски председник Владимир Путин одбије преговоре.
Један од Трампових бивших званичника националне одбране укључених у транзицију рекао је да постоје три главна предлога – Kелогов, Венсов и Гренелов, при чему Гренел предлаже успостављање аутономних зона на истоку Украјине као део мировног споразума и сматра да чланство Украјине у НАТО-у није у интересу САД.
Неименовани виши Трампов саветник за спољну политику рекао је да је Гренел био један од ретких присутних на састанку Трампа и председника Украјине Володимира Зеленског у Њујорку у септембру.
Венсов предлог предвиђа демилитаризацију линије разграничења између Русије и Украјине и обуставу разматрања украјинског чланства у НАТО-у, док Kелогов план укључује прекид ватре заснован на замрзавању постојећих линија фронта у време нагодбе, наводи се у анализи.
Према Kелоговом плану, у чијем је сачињавању учествовао и бивши званичник Савета за националну безбедност Фред Флејц и који је представљен Трампу раније ове године, Трамп би Kијев снабдевао већом количином оружја само ако Украјина пристане на мировне преговоре, а истовремено би упозорио Москву да ће повећати помоћ САД Украјини ако Русија одбије преговоре.
Према истом предлогу, Украјини би биле понуђене америчке безбедносне гаранције, које би могле укључивати и повећање испорука оружја након што се постигне споразум. Аналитичари и бивши званичници америчке националне безбедности верују да ће неки елементи предлога вероватно наићи на отпор Зеленског, који је позив у НАТО учинио делом свог "плана победе", као и европских савезника и неких америчких законодаваца, напомиње Ројтерс.
(Танјуг/Ројтерс)