Извор: Танјуг

Кос: Посетићу Београд крајем априла, од нове Владе очекујем да буде проевропска

Европска комесарка за проширење Марта Кос најавила је да ће крајем априла посетити Београд, као и да очекује да нова Влада Србије да буде проевропска и прореформска. "Очекујем од нове Владе да ће бити проевропска и прореформска. Планирам да посетим Београд крајем месеца, после празника", рекла је Кос.

Марта Кос, одговарајући на питање да ли Србија може да очекује отварање најмање једног кластера ове године и када ће добити Извештај о испуњавању привремених мерила, навела да је током њеног и састанка председнице ЕК Урсуле фон дер Лајен са председником Србије Александром Вучићем у марту ове године договорено да ће Србија спровести две реформе.

У том контексту, указала је на питање два закона о медијима, реформу изборног закона, формирање Регулаторног тела за електронске медије и испуњавање појединих тачака из нон-пејпера од децембра прошле године. "Ако Србија то испуни, наравно да је могуће напредовати и отворити кластер", поручила је Кос.

Напоменула је да отварање кластера зависи од српске владе и парламента, где закони треба да буду усвојени. "Ако то онда буде позитивно, ићи ћемо на Савет. Председник Србије Вучић је обећао да ће Србија то испунити и искрено се то", поручила је комесарка. 

Кос је, такође, рекла да ЕУ разговара и са организацијама цивилног друштва и навела да је од Вучића тражила да им помогне да буду укључене у процес приступања ЕУ.

"ЕУ свесна кризе у БиХ"

Говорећи о ситуацију у БиХ, Кос наводи да је ЕУ свесна институционалне или политичке кризе у тој земљи, најавивши да ће посетити ту земљу и поручивши да народ БиХ заслужује да почну преговори са ЕУ али да, рекла је, неки политичари раде против тога. 

"Визија коју имамо за Босну је да чим ураде оно што морају и буду вољни да то ураде, ако буде компромиса, онда бисмо могли да започнемо процес", рекла је Кос.

Упитана да ли је могуће да се осигура уравнотежен приступ у политици проширења ЕУ ка Западном Балкану с једне стране, и Украјини и Молдавији с друге, Кос је рекла да нова динамика важи за све земље кандидате и нагласила да не би говорила о равнотежи јер је реч о процесу заснованом на заслугама. 

"Позитивно утиче на земље кандидате са Западног Балкана у поређењу са Молдавијом и Украјином је да постоји нова динамика и визија ЕУ да се убрза процес придруживања", поручила је Кос.

"Само ЕУ може да уведе кандидате у блок"

Када је реч о сарадњи ЕУ и САД у процесу проширења, нагласила је да само ЕУ може да уведе кандидате у блок и "нико други".

Указала је да ЕУ сарађује са САД у БиХ због Дејтонског споразума, али је додала да за било коју другу земљу нема информације да би америчка политика могла да буде део процеса проширења.

Кос је навела и да постоје треће државе које желе да искористе то што су земље кандидати отворене за инвестиције из иностранства, наводећи као пример случај Црне Горе, која је потписала споразум са Уједињеним Арапским Емиратима што, како је рекла, ЕУ прати.

Навела је и да би преговори са Црном Гором могли да буду затворени до краја 2026. године, након чега је потребно годину до две дана за процес ратификације, док Албанија жели да заврши преговоре до 2027. године, што значи да би могла да постане чланица до 2030. године.

Када је реч о преласку на гласање квалификованом већином у преговарачком процесу, Кос је рекла да тренутно 14 држава чланица ЕУ подржава идеју.

Читај ми!