Извор: РТС

Српска листа тражи равноправан третман на изборима на КиМ, ЕУ распоређује тимове посматрача

Кандидат Српске листе на парламентарним изборима на Косову и Метохији Милан Радојевић рекао је за РТС да Европска унија и западне земље морају да "предузму конкретне мере и зауставе терор" Аљбина Куртија над Србима, истичући да за то имају механизме, јер Приштина зависи од подршке западних земаља. Предстојећи парламентарни избори представљају важну прекретницу за Приштину, оцена је посматрачке мисије Европске уније за изборе, која ће посматрати цео изборни процес.

Недавном одлуком, наводе у Српској листи, смањен је број чланова бирачких одбора, а одговор на жалбу очекују до сутра.

"Наши представници су разговарали са представницима посматрачке мисије. Очекујемо да Српска листа има равноправан третман на изборима. Аљбин Курти покушава свим средствима да забрани учешће Српске листе на изборима", истиче Милан Радојевић из Српске листе.

Како ће радити посматрачи ЕУ

Потпредседница Скупштине Снежана Пауновић изјавила је да ће избори на КиМ бити занимљиви, као и да Приштина не може да се посматра другачије, а да не "буде у нечијем наручју, дубоко ушушкана" што ће, сматра, срушити владавину Аљбина Куртија.

"То за званични Београд и Србе на КиМ неће бити много сјајније него што је било досад, али се надам да ће бити мање агресије", наводи Пауновићева.

Предстојећи парламентарни избори представљају важну прекретницу за Приштину, оцена је посматрачке мисије Европске уније за изборе, која ће посматрати цео изборни процес.

Најављује се и да ће распоредити дугорочне тимове посматрача.

"Присуство изборне посматрачке мисије ЕУ на терену има за циљ да допринесе кредибилном и транспарентном изборном процесу. Распоређујемо девет тимова дугорочних посматрача, који ће радити у паровима", наглашава Натали Лоазо, шефица посматрачке мисије ЕУ за изборе на КиМ.

Група пријатељства Француска – Западни Балкан забринута

Огласила се, у међувремену, група пријатељства Француска – Западни Балкан у Сенату, која жали због једностраног затварања српских општина и великог броја српских структура.

Брини их и што расте тензија, како наводе, која прети да утиче на процес нормализације односа између Београда и Приштине.

"Одлука ће вероватно утицати на свакодневни живот српског становништва на Косову. Више од 30 година прошло је након смртоносних сукоба у бившој Југославији, док у региону Западног Балкана постоје тензије које су везане за рат Русије против Украјине. ЕУ и Француска морају бити на опрезу насупрот ситуације у овом региону, који је веома значајан са економског, безбедносног и миграторног аспекта", наводи се у саопштењу групе.

Из седишта Уније претходно је стигло, а током недеље и из Париза, преко тамошњег Министарства спољних послова, упозорење за Приштину да затварање српских институција, наводе, "подрива изгледе да се укину рестриктивне мере" које је против Приштине увела ЕУ.

Читај ми!