уторак, 14.01.2025, 20:10 -> 20:16
Санкције НИС-у и обустава транзита гаса кроз Украјину – како ће се завршити геополитичке енергетске игре
Хитни захтеви за консултације о америчким санкцијама НИС-у стижу и из Москве и из Београда. Председник Александар Вучић разговарао је са руским амбасадором, а у Москви је о томе говорио министар спољних послова Сергеј Лавров. Санкције се односе на компаније са руским власништвом у више од 30 држава и већ су пољуљале стабилност европског тржишта енергената.
Последице америчких санкција НИС-у главна су тема разговора српског председника са руским амбасадором. У складу са међувладиним уговором Србије и Русије, Александар Вучић каже да је тражио консултације о функционисању НИС-а и о најбољем решењу за компанију у обостраном интересу уз очување партнерских и пријатељских односа две земље. Разговор тражи и Москва уз поруку да је на српском руководству да донесе одлуку.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров истиче да је Москва у сталном контакту са Београдом и да је затражила хитне консултације након америчких санкција Нафтној индустрији Србије.
"Америка и Европска унија заврћу руке Србији тражећи од ње да изда Русију. Администрација одлазећег америчког председника Џозефа Бајдена жели да напакости и Србији и администрацији Доналда Трампа. Ситуација, чак и са правног становишта, захтева храбре одлуке", оцењује Лавров.
Министарка енергетике договорила се са чланицама "Удружења нафтних компанија Србије" о додатним активностима које ће очувати рад Рафинерије Панчево и снабдевање тржишта. Из Удружења поручују да су спремни да повећају увоз нафте и складишне капацитете.
"Важно је да очувамо добре односе са свим партнерима и да се држимо одговорног и рационалног приступа у решавању новонастале ситуације. Рачунамо на подршку свих нафтних компанија које послују у земљи како бисмо током прелазног периода осигурали стабилност снабдевања", напомиње Дубравка Ђедовић Хандановић.
Криза поспешује раст цена енергената
На светском тржишту, енергетска неизвесност је све већа, што поспешује раст цена свих енергената. Због тога Грчка тражи од Брисела да што пре реагује. Европа има све више проблема и са снабдевањем због обуставе транзита гаса кроз Украјину. Молдавија је у најтежој ситуацији – потпуно је без гаса и не може да покрије потребе земље ни енормним увозом струје. Криви Русију и тражи седницу Савета безбедности УН о енергетици.
"У овом веку имамо људе који немају струју, ни грејање, немају воду по неколико сати дневно. Криза је вештачка, јер Русија има алтернативне путеве за снабдевање, а једини циљ јој је дестабилизација Молдавије", истиче председница те земље, Маја Санду.
Јучерашњи покушај напада на гасовод "Турски ток" појачао је бојазан од могуће обуставе и тог јединог преосталог транзитног правца за доток руског гаса у Европу.