недеља, 12.01.2025, 20:00 -> 20:52
Изборна кампања на КиМ – српске партије се боре за гласове, али и са наметнутим процедурама
Мање од месец дана је до парламентарних избора на Косову и Метохији. Кампања је званично почела јуче, незванично много раније. Српске партије се, осим за гласове, боре и са процедуралним препрекама које намеће Приштина. Познаваоци прилика не искључују могућност да ће им бити још теже због могућих инцидената усмерених против Срба.
У српским срединама на Косову и Метохији наредних месец дана биће неуобичајена гужва. Динамичну кампању и на северу и на југу очекују познаваоци прилика, будући да се такмичи шест листа на којима су Срби. На почетку изборне трке критикују изостанак јасних мера за бољи положај српске заједнице и честе међусобне оптужбе.
"Неколико српских странака је до сада, поред Српске листе, критиковало изборни процес. Уложили су жалбе на одлуке о саставу бирачких одобра. То показује да је потребна нека врста координације међу српским странкама, макар у циљу заштите изборног процеса и права која су Србима гарантована и у току кампање. То још увек се не види, да се успостави нека врста дијалога међу српским странкама макар везано за поштовање процедуралних аспеката избора", каже политиколог Огњен Гогић.
У центру кампање за предстојеће изборе, верује, биће Аљбин Курти као главна тема српских странака, али и албанске опозиције. Централно место биће север покрајине.
Шеталиште у Северној Митровици постало је омиљена дестинација приштинских званичника. Готово да нема дана да неко од њих не дође на север Косова и Метохије.
Тако је стару годину у пешачкој зони испратила председница привремених институција Вјоса Османи, док је министар унутрашњих послова Џељаљ Свечља дочекао Нову годину са полицајцима у Лепосавићу и на Јарињу.
Север Косова главна тема Куртијеве кампање
Све чешћи гости су и Албанци који живе јужно од Ибра, а време проводе у новоотвореним албанским локалима у северном делу града. На дну пешачке зоне ове зиме организовали су и низ празничних манифестација.
"Север Косова је постао главна тема на којој Аљбин Курти националистички хомогенизује Албанце и то је заправо тема на коју албанска опозиција нема одговор. Албанска опозиција не може да критикује те мере, да не би била препозната као просрпска", наводи Гогић.
Милица Андрић Ракић из Нове друштвене иницијативе из Северне Митровице сматра да се косовска опозиција највише фокусира на оно што виде као неуспех косовске спољне политике.
"Пораст изолације званичне косовске владе, казнене мере ЕУ и немогућност да се Косово придружи Савету Европе или осигура нова признања у последње четири године. Један део фокуса опозиције је изостанак економског раста и последњих неколико недеља – енергетска криза", истиче Андрић Ракић.
Очекиване тензије у кампањи
Криза изазвана експлозијом на каналу Ибар-Лепенац додатно је нарушила односе Београда и Приштине.
Прате је учестала хапшења Срба и гашење српских институција.
"Можемо да очекујемо и тензије и учестале посете косовских званичника и неку врсту отпора локалне заједнице на северу таквим стварима. Нема ништа позитивно да се очекује од ове кампање осим тензија и напетости", истакла је саговорница РТС-а.
Редовни парламентарни изботи на КиМ одржавају се 9. фебруара. Локални у свих 38 општина очекују се на јесен. Учешће Срба на њима значило би повратак у институције и преузимање северних општина на чијем су челу сада Албанци.