Извор: РТС, Танјуг

Верма: Санкције НИС-у нису усмерене против Србије; Вучић: Знамо да ми нисмо мета, али нам је то слаба утеха

Председник Србије Александар Вучић састао се са замеником америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричардом Вермом. Разговарали смо о успостављању стратешког дијалога који ће подићи на виши ниво односе наше две земље, рекао је Верма. Он је подвукао да санкције НИС-у нису усмерене против Србије, већ против Русије. Председник Вучић је нагласио да иако Србија није мета, санкције су свакако лоша вест. Друга лоша вест је да од данас због више силе, не можемо да рачунамо на гас из Азербејџана, рекао је Вучић.

Обраћање Ричарда Верме и Александра Вучића

"Не можемо више да рачунамо на 1,7 милиона кубних метара гаса из Азербејџана"

Никад не долази једна лоша вест сама, дође друга, па дође и трећа, каже Вучић.

"Добили смо информацију од наше азербејџанске браће и пријатеља, да због више силе, због проблема које имају, од данас не можемо више да рачунамо на 1,7 милиона кубних метара гаса, који нам је долазио сваког дана", каже Вучић. 

Што значи, да вам преведем на српски језик, драги народе, ми ћемо од данас почети да много више и озбиљније трошимо наше резерве, напомиње председник. 

Опширније Краће

Вучић: Морамо још до разговарамо са Американцима о санкцијама, има нејасноћа

Говорећи поново о санкцијама НИС-у, у склопу ширих санкција свим ентитетима повезаним са руским интересима и капиталом, председник Србије је истакао да Москву неће много погодити конкретне санкције против Нафтне индустрије Србије.

"Русе ће много више погодити неке друге санкције него ове, јер су ту и танкери и значајнији ресурси у неким другим земљама. Не могу да кажем хвала за санкције, али могу да кажем хвала за то што сте нас саслушали и били спремни да појасните неке ствари", поручио је Вучић после разговора са Вермом.

Истакао је да су послали конкретна питања и да у наредним данима очекују одлуке.

"Ми морамо прво да још најмање седам до 10 дана разговарамо са Американцима, да видимо шта је тачно садржај целог пакета санкција, да бисмо могли да се обратимо Русима и да разговарамо после тога с њима око тога шта нам је чинити. Има нејасноћа. Молио сам да нам рокови буду флексибилнији. Ако будемо морали да платимо цену, платићемо, али да отимамо нешто, никако", истакао је председник Србије.

Опширније Краће

Вучић: Желимо мир и економски напредак Србије

Председник Србије Александар Вучић објаснио је да су говорили и о миру и стабилности.

"Ми смо, господине Верма, свакога дана у нашем региону, али и шире, оптуживани на много места на Западу, како ћемо по нечијем налогу да започнемо рат на Балкану, да извршавамо туђе задатке и како се само чека дан када ће Србија да започне тај рат. То се неће догодити. И од првог тренутка смо такве глупости покушавали да демантујемо, али није вредело. Желим да вам још једном поновим да смо ми заинтересовани за економски напредак наше земље, да је то наш циљ и наша намера, од којих нећемо да одустанемо", рекао је председник Србије.

Истакао је да је, у том смилу, циљ Србије да у 2025. буде најбрже растућа економија у Европи.

"Имамо Експо 2027. године и наша земља мора да буде у потпуности промењена до 1. децембра 2026. године – у смислу инфраструктурног напретка, научно-технолошких паркова, развоја економије, даље реиндустријализације, вештачке интелигенције и ИКТ сектора. Дакле, све мора да изгледа другачије и у потпуности ћемо бити посвећени томе", рекао је председник Србије. 

Опширније Краће

Вучић: Отварамо стратешки дијалог са Вашингтоном

Председник Србије је истакао да ће са Вашингтоном покренути тему стратешког дијалога.

"То није нешто што ће вероватно решити дијалог, нити решити све проблеме и несугласице, посебно по питању Косова и Метохије, али отвара значајне и велике могућности за све будуће владе у Србији и све будуће администрације у Сједињеним Америчким Државама. За њих смо ми мала земља, али верујем да и то што су по први пут показали интерес да отворе стратешки дијалог са Србијом говори о томе да су се некакви односи између нас променили на боље", истакао је Александар Вучић.

Навео је да су издвојили шест сфера које су веома важне у тим разговорима.

"Дакле, од међуљудских веза, подршке проширењу културних, образовних, професионалних размена, регионалних иницијатива, трговине, инвестиција, билатералне сарадње, доброг управљања, владавине права, енергетике и као што је рекао господин Верма, ми смо у септембру потписали споразум о стратешком партнерству у енергетици и желим да вас обавестим да је у току израда планско-техничке документације за један гигават соларних панела", рекао је Вучић.

Нагласио је да је изгласавање ове ратификације у Народној скупштини важно "да бисмо могли да отворимо даље разговоре око 'Ђердапа 3'".

"То су круцијални објекти и ствари значајне за енергетску будућност Србије, наравно и питање одбране и безбедности, које су од највећег значаја", указао је Вучић.

Опширније Краће

Вучић: Иако ми нисмо мета, слаба нам је то утеха

Председник Србије Александар Вучић је истакао да је захвалан Ричарду Верми на посети Србији и разговору о широком кругу тема, укључујући и рат у Украјини, као и санкције које су Сједињене Државе усмериле против руских ентитета широм света, укључујући и НИС.

"Око 30 земаља је по првој рачуници на различите начине погођено овим санкцијама – или ентитети из тих земаља – али свуда је реч о руској имовини, капиталу и интересима. Како је Верма рекао, нисмо ми били мета, иако ће нам то бити слаба утеха", истакао је Вучић.

Навео је да су разговарали о свеукупним српско-америчким односима.

"Желим на крају мандата ове америчке администрације, упркос бројним потешкоћама које смо имали у међусобним разговорима, да се захвалим свим људима са којима смо напорно радили и на томе што су увек били доступни за нас", изјавио је председник Србије.

Опширније Краће

Верма: Неће бити никаквих економских последица по Србију ако се уклони руско власништво у НИС-у

Ричард Верма изјавио је да је са председником Србије Александром Вучићем разговарао о санкцијама НИС-у. Истакао је да су оне уперене против Русије, а не против Србије.

"НИС је једна од две хиљаде фирми. Циљ је да се из њих уклони власништво Русије у власничкој структури и причали смо са председником како да ову промену власничке структуре уведемо. Неће бити никаквих економских последица по Србију уколико се уклони руско власништво у фирми", рекао је Верма на конференцији за новинаре.

Како је рекао, очито је да Русија не улаже у будућност Србије, јер се то показало с обзиром на то да она профите које добија од НИС-а не користи за то.

"Променивши власничку структуру помоћи ће да регион има више мира и помоћи ћемо као партнер да Србија унесе разноврсност у своје енергетске изворе и да буде независна у том погледу", рекао је Верма.

Опширније Краће

Верма: Стратешки дијалог ће подићи односе САД и Србије на виши ниво

Заменик америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричард Верма изјавио је да је са председником Србије Александром Вучићем разговарао о успостављању стратешког дијалога што ће односе две земље подићи на нови ниво.

"Овај дијалог сведочи о значају који придајемо нашим односима са Србијом, који се заснивају на међусобном поштовању и заједничкој посвећености да се гради боља будућност", истакао је Верма на заједничкој конференцији за новинаре.

Он је рекао да дијалог попут овог даје структурирани формат да се наше владе ангажују на главним темама наше сарадње као што су војна сарадња, енергетика, владавина права, поштовање основних права. Према његовим речима, дијалог се тиче продубљивања привредних веза, укључујући и међувладин споразум о сарадњи на чистој енергији, који је у септембру 2024. потписан, где се ради на критичним минералима, на развоју 5Г технологије.

"САД су са својим корпорацијама преко 300 милиона долара овде уложиле од 2022. Наравно, партнери се понекад не слажу око свега и овај дијалог ће нам дати структуру и канал да се овакви проблеми разрешавају", рекао је он. Верма је захвалио на помоћи хуманитарним напорима, помоћи Украјини, додајући да је захвалан што се таква подршка наставља.

"САД остају привржене подршци пута Србије ка ЕУ. Веома ми је драго што имам прилику да посетим Србију и да се сложим са председником да треба да покренемо овај стратешки дијалог и да наши односи иду даље. Велики сам оптимиста по питању правца кретања и куда иду наши међусобни односи", поручио је Верма.

Верма је навео да је у посети Србији због партнерства у вези са много тема и широким спектром тема о којима су разговарали како би се учинио напредак у европским интеграцијама и обезбедило да Западни Балкан буде у миру и стабилности.

"Да подржимо динамичан развој привреде Србије, укључујући чисту енергију, технологије и као резултат нашег заједничког рада на овим темама и многим другим темама и због тога што препознајемо Србију као значајног лидера у региону", рекао је Верма.

Верма је захвалио Вучићу на гостопримству и истакао да жели да ода признање и амбасадору САД у Београду Кристоферу Хилу за деценије његове службе, не само у САД него посебно у овом региону.

Опширније Краће

Састанак је почео у 10 часова у згради Председништва, а присутни су и премијер Србије Милош Вучевић, министри Синиша Мали, Дубравка Ђедовић Хандановић, Марко Ђурић, као и помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмс О'Брајан, заменик помоћника државног секретара за Европу Александер Касаноф и амбасадор САД Кристофер Хил.

Вучић је синоћ изјавио да смо суочени са тешким и озбиљним санкцијама које су САД увеле НИС-у, које траже потпуни излазак руског интереса из те компаније.

"Са планом власничке трансформације морамо да кренемо одмах и имамо само 45 дана за све операције, закључно са 25. фебруаром, а једино финансијска трансакција евентуално може да се заврши до 12. марта", рекао је Вучић.

Он је нагласио да ће Србија реаговати одговорно и озбиљно.

"Грађани Србије не треба ни на који начин да реагују панично, баш као што ни ми то нећемо да учинимо. Реаговаћемо одговорно, озбиљно, марљиво. Иако ћемо да журимо, јер знамо колико су нам кратки рокови, нећемо да хитамо са доношењем погрешних одлука", рекао је Вучић.

Он је додао да Србија ничим није допринела да овакве санкције против компаније која послује у њеној земљи буду уведене.

Председник је навео да је Србија у акту пренотификације добила много објашњења и да ће та објашњења, како је синоћ рекао, наставити да прима и данас у разговору са највишим америчким званичницима – Вермом, О'Брајаном и свима осталима који су гости у Београду. 

Додао је да ће на састанку бити и председник Владе Србије Милош Вучевић и кључни министри из Владе. "Јер заједнички желимо да добијемо поруку Американаца по том питању", рекао је Вучић.

Он је рекао и да је много важних ствари остало недовољно јасно и нерашчишћено и да ће данас искористити састанке за консултације. Вучић је најавио да ће Србија затражити од предстојеће америчке администрације да размотри још једном одлуку о увођењу санкција НИС-у.

Читај ми!