недеља, 05.01.2025, 11:02 -> 14:46
Влада формирала тимове за преговоре са Русима о дугорочном гасном аранжману и НИС-у
Влада Србије формирала је на данашњој седници тимове за преговоре са Русима о дугорочном уговору за снабдевање гасом и за преговоре о НИС-у, изјавила је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.
Такође, формирано је и Координационо тело које ће координисати рад та два тима, са премијером Милошем Вучевићем на челу, рекла је Дубравка Ђедовић Хандановић Танјугу после седнице Владе.
Указује да ће и министри бити део тимова и да ће Влада настојати да се ефекти најављених америчких санкција НИС-у не прелију негативно на нашу привреду.
"Настојаћемо и да обезбедимо по најбољим условима нови дугорочни уговор о снабдевању гаса са Русима", рекла је министарка.
Истакла је да грађани не би требало да брину, јер ће надлежни изнаћи најбоље могуће решења да грађани не би били угрожени.
"Вести које добијамо у вези са санкцијама НИС-у, нису добре, али ми ћемо у наредним данима и недељама радити на томе да очувамо енергетску стабилност и сигурност, а тиме и нашу економију и привреду и да се ти ефекти не прелију на пословање, пошто енергент као што је нафта утиче на привредне активности, али и грађане. Наш циљ јесте да нађемо најбоља решења да негативних утицаја не буде", истакла је она.
Навела је да још не може да каже која су то решења, да се ради на више сценарија, да мора да се сачека да се добије документ и да се види како ће он бити крајње формулисан, да ли су санкције у односу на свеобухватно власништво или на већинско или на контролни пакет.
"Најбитније је да разговарамо и са једном и са другом страном, али пре свега са Руском Федерацијом која је наш партнер у енергетском сектору. Ми се снабдевамо гасом, пре свега захваљујући Русији и добрим односима са Русијом. Ми то морамо да очувамо и то је апсолутни приоритет. И у том духу ћемо те разговоре и водити, наравно на челу са председником Вучићем, који је најавио разговоре са председником Путином и то је јако битно", нагласила је министарка.
Додала је да Србију у 2025. години чека обнављање дугорочног гасног аранжмана са Русијом, да смо ове зиме обезбедили и додатне количине гаса, пре свега из Руске Федерације и неке додатне мање из Азербејџана.
То, према њеним речима, подиже нашу енергетску сигурност, али када је нафта у питању, ове одлуке ће утицати и на Рафинерију и на Петрохемију, а потенцијално и на друге индустрије које су уско повезане.
"Међутим, грађани Србије не треба да брину, ми ћемо изнаћи најбоље могуће решење да грађани не би били угрожени", поручила је она у изјави за Танјуг.
Оценила је да су пред Србијом тешке недеље, али да ће захваљујући мудрој спољној политици са председником Србије на челу, бити нађена добра решења и да ће се адекватно заштитити енергетска безбедност и сигурност, и интереси грађана Србије.
"Политика Србије је и до сада била да пре свега заштити своје грађане, зато, санкције Руској Федерацији нисмо ни увели и ту је Србија остала принципијална. Мислим да је Европа себе ставила у поприлично тешку ситуацију када су енергенти у питању и то од када је почео конфликт у Украјини, а ми морамо бити на свеобухватном опрезу када је енергетика у питању. И када је реч о приликама на тржишту, и због престанка транспорта гаса кроз Украјину, који ће пре свега утицати на Словачку и на Аустрију, али опет то утиче на тржиште у Европи. Ми смо повезани са тржиштем Европе, значи морамо да останемо опрезни када је електрична енергија у питању и да чувамо наше резерве", нагласила је она.
Додала је да су резерве и нафте и гаса значајно подигнуте у претходним годинама као и резерве угља које су битне за производњу струје.
"Мислим да ћемо мудром политиком и добрим односима са партнерима и са Истока и са Запада успети да очувамо позицију Србије", рекла је Ђедовић Хандановићева.
Навела је да је НИС и до сада имао одређених потешкоћа и када је набавка резервних делова у питању, пре свега са Запада, значи из земаља Европске уније, али и САД и када је реч о финансирању пројеката првенствено од западних банака, али је те препреке савладавао успешно.
"НИС јер веома битна компанија за нашу привреду и за буџет Републике Србије. Да се осврнем кратко и на коментаре пре свега из опозиције, који дају савете шта Влада Србије треба да ради или не треба. Мислим да грађани нису заборавили ко је продао НИС, када и по којој цени", нагласила је она.
Влада Србије одржала је данас седницу, на којој се расправљало о темама о којима је председник Србије Александар Вучић говорио на седници Владе у суботу, укључујући и енергетику и решавање проблема Нафтне индустрије Србије (НИС), којој ће САД увести санкције.