Извор: РТС

Нова расправа о Кластеру 3 у Бриселу; Коста: Србија би ускоро могла да направи напредак у преговорима

Амбасадори држава чланица ЕУ наставили су расправу о писму Србији за отварање Кластера 3 и Нацрту закључака Савета Уније за опште послове о проширењу. Нови разговори, после четири састанка без постизања сагласности, почели су око 18 часова. Председник Европског савета Антонио Коста рекао је за РТС да би Србија ускоро могла да направи напредак у преговорима, имајући у виду неке позитивне оцене ЕК.

Амбасадори земаља чланица ЕУ покушавају да дођу до договора о тексту закључака о политици проширења и наредним корацима за Србију.

Оно што знамо већ од раније је да нема договора о отварању Кластера 3 између земаља чланица и да се то неће догодити у децембру.

Може се очекивати као договор земаља чланица покретање првог корака у процедури отварања, а то значи упућивање писма Србији у којем се тражи да Србија достави своју преговарачку позицију за поглавља која треба да се отворе у оквиру Кластера 3.

Очекује се да би у оквиру тог писма могла да буде наведена листа корака које би Београд требало да оствари у нарендом периоду, пре свега у области владавине права, како би се ЕУ вратила овој теми можда већ у јануару или фебруару.

О свему овоме могло би да буде речи на самиту лидера ЕУ – Западни Балкан у среду у Бриселу.

Коста: Србија није потпуно усклађена, али има напретка посебно у погледу Украјине

Уочи самита лидера ЕУ, председник Европског савета Антонио Коста каже да би Србија ускоро могла да направи напредак у преговорима, имајући у виду неке позитивне оцене ЕК и чињеницу да је усклађеност са спољном политиком Уније нешто боља него раније.

"Србија није потпуно усклађена, али има напретка посебно у погледу Украјине", рекао је Коста.

"Србија је била веома снажна подршка Украјини, на дипломатској, хуманитарној и војној основи, и веома је важан савезник у борби украјинског народа за праведан и трајни мир”, истакао је Антонио Коста.

Према његовим речима, у приступању ЕУ важан момент су преговори између Европске комисије и земаља кандидата.

Други важан тренутак је, какао додаје председник Европског савета, једногласно одобрење свих држава чланица за наредни корак.

"Неопходно је поштовати оцене сваке земље чланице. Зато је предстојећи самит, не само пленарна седница, већ посебна радна вечера, веома важан тренутак да сви отворено разговарају лицем у лице и постављају тешка питања и дају тешке одговоре како би се пронашао заједнички језик и отворио пут за даље”, закључио је Коста.

Читај ми!