Извор: Танјуг

Брнабићева о ванредним изборима и о захтеву за њено разрешење

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да је захтев за њено разрешење поднео 41 посланик опозиције, јер није било расправе о буџету за 2025. годину и истакла да је опозиција још раније најављивала да седнице о буџету неће бити, као и да су направили инциденте истог тренутка када су чланови Владе ушли у салу тог дана.

На конфренцији за новинаре, председница парламента Ана Брнабић рекла је да је дала све од себе да се та седница одржи и да су то грађани могли да виде, како они који гласају за СНС и коалиционе партнере, тако и они који гласају за опозицију.

"Сви су могли да виде и да се увере ко је учинио све од себе да се о закону о буџету разговара, а ко је учинио све, а пре тога и најавио да седнице неће бити и да ће је блокирати", рекла је Брнабићева.

Она је цитирала посланика Демократске странке Срђана Миливојевића, који је рекао да "седницу о буџету нећемо имати", а потом и објаву посланице ССП Маринике Тепић, која је на друштвеној мрежи Икс објавила "успели смо да прекинемо седницу коју су хтели да одрже, нећемо дозволити да се ова седница настави".

"То су грађани могли да виде уживо. Да ли опозиција мисли да су грађани слепи и глуви, јер ово што смо данас чули је увредљиво", рекла је Брнабићева.

Она је рекла и да чим су чланови Владе ушли у салу, опозиција је, а прво посланици Зелено-левог фронта, почели са инцидентима и упитала је с ким су онда посланици опозиције хтели да разговарају.

"Грубо су прекршили Пословник, провоцирали чланове Владе и уносили им се у лице, лепили налепнице на клупе у којима седе чланови Владе. Да ли је то показатељ да су хтели насиље и да прекину седницу или су хтели расправу и дебату о буџету", питала је Брнабићева.

Подсетила је да је одредила паузу и позвала све шефове посланичких група на консултације, али да су на те консултације дошли само шефови посланичких група владајуће коалиције и посланичке групе "Глас народа".

"Уместо тога паузу су искористили да кидишу на клупе где седе чланови владе и да заузму сто председавајућег одакле се Тепићева снимала и казала да су успели да прекину седницу. С ким су желели да разговарају о предлогу буџета с обзиром на то да су заузели места где седе чланови Владе. Можда мисле да се тако постаје министар, али не може се тако постати. Није важна фотеља, већ легитимитет који ти дâ народ на демократским изборима", указала је Брнабићева.

Нови захтев за гласање о неповерењу Влади

Брнабићева је изјавила да су посланици опозиције предали Скупштини нови захтев за гласање о неповерењу Влади са укупно 81 потписом и додала да се нада да овог пута ниједан потпис није злоупотребљен.

''Заиста се надам да су сада проверили, да су сви посланици који су то потписали или чији су факсимили ставили заиста били обавештени да су потписали“, истакла је председница парламента.

"Увек спремна за разговор са студентима"

Брнабићева је рекла да је увек спремна за разговар са студентима који блокирају факултете, али да не зна с ким би разговарала, јер нема студентских парламената, а факултети у Србији не препознају пленуме који се сада организују, како је рекла, по узору на ''блокадну кухарицу'' из Хрватске.

Навела је да није сигурна да власт мора да одговори на све студентске захтеве и да на неке треба да одговоре тужилаштво и судство који нису део власти, а да је захтев да се за 20 одсто повећају издвајања за високошколске установе на Влади Србије.

''Али било би лакше да то иде кроз студентски парламент, уместо да измишљамо нове механизме као што је тај пленум“, рекла је Брнабићева, одговарајући на питање да ли власт има одговор на студентске блокаде.

Читај ми!