среда, 20.11.2024, 19:30 -> 19:48
Брнабић: Важно да кренемо у разговоре око споразума о слободној трговини са Мароком
У радној посети Краљевини Мароко парламентарну делегацију предводи председница Скупштине Ана Брнабић. Састала се са председником Представничког дома Парламента, председником Горњег дома Парламента о унапређењу парламентарне сарадње две земље. Разговори су била прилика за продубљивање политичког дијалога и размену мишљења о међународним и регионалним питањима.
Арапски запад, у најкраћем најзападнија северноафричка земаља Краљевина Мароко. Договорм Француске и Шпаније, од пре седам деценија, проглашена је њена независност. Тадашња Југославија, била је међу првим земљама које су је признале. Пријатељски односи датирају још од Покрета несвстаних.
"Имамо идеју како да наставимо да јачамо наше односе између две земље. Политички, поновила бих оно што сам рекла на састанку. Искрено сам захвална на јасном ставу Краљевине Мароко о територијалном интегритету Републике Србије и Косова и Метохије, као саставног дела Републике Србије. И убудуће, замолила сам, председника Скупштине, за подршку Републици Србији да се као пуноправни члан придружи Франкофонији. И ја вам захваљујем на подршци и надам се да ћемо уз вашу подршку можда имат позитивне вести већ у јануару", каже Ана Брнабић, председница Скупштине.
Повољан је и положај Марока, на само 14 километара од Европе.
Крањ Хасан Други је можда најбоље описао позицију Марока када је рекао - Мароко је дрво које коренима сеже у Африку, а листовима дише у Европи.
Пољопривреда и туризам кључне су привредне гране Марока. Све већи раст бележи у аутомобилској индустији. Након Кине, највећи је аутомобилски извозник у Европску унију.
Прошле године произвели су 700.000 возила, а на европско тржиште извезли више од 500.000. Извоз у односу на прошлу годину порастао је за 30 одсто. У склопу трговинског споразума с Бриселом има повлашћени приступ тржишту Уније. Рабат и Београд економском сарадњом не могу да се похвале. Трговиснка размена прошле године била је испод 80 милиона долара.
"Њима је ЕУ најважнији билатерални трговински партнер и јаки су уаутоиндустрији што је још једна сличност са Србијом. У смислу аутоиндустрије сада улазе у производње електричних аутомобила што је и Србија успела преко Стелантиса, али и аутоделова. Србија је привукла много инвесиција у тај сегмент. У том смислу смо ми као претприступна земља ЕУ и имамо неке сличности и можемо да учимо једни од других", рекла је Брнабићева.
Током посете Рабату председницу Скупштине угостио је и министар спољних послова. Западна Сахара спорна је територија Марока и Мауританије. Улога УН у решавању међуанродних питања је кључна - закључак је састанка.