недеља, 17.11.2024, 10:00 -> 13:19
Дрецун: Преузимање аеродрома Думош, нова база КБС и опасност за север Космета
Председник Скупштинског одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун рекао је за РТС да преузимање имовине бившег аеродрома Думош од такозване КБС представља стратешки потез Приштине и да им ова база отвара пут према северу Косова. Када уведу обавезно служење војног рока, како је најављено, ако Срби одбију да служе, да ли ће бити затварани, то би био додатни подстрек за исељавање Срба и етничко чишћење, навео је Дрецун
Такозвани КБС преузео је имовину бившег аеродрома Думош у близини Подујева. Власти у Приштини тврде да је реч о стратешкој тачки која ће повећати одбрану и безбедност тзв. Косова. Колико тај потез утиче на ионако крхку безбедносну ситуацију у Покрајини, поготово што је та база удаљена само десетак километара од административне линије.
Председник Скупштинског одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун рекао је за РТС да у оквиру јачања свих такозваних безбедносних структура на Косову и Метохији, имамо и ситуацију у којој је Еулекс препустио аеродром код Думоша, где ће бити изграђена база КБС.
Према његовим речима, судећи по изјави њиховог тзв. министра одбране, додељене су још две локације на подручју Карабега и Радевара, односно неће бити само једна база у Думошу, већ још две.
"Ова база је значајна јер отвара пут према северу Косова. Такође, гради се база на подручју Лукара, близу Приштине, и нова база планирана на само 1.000 метара од административне линије“, навео је Дрецун.
Упитао је зашто тзв. министар одбране говори о стратешкој позицији Думоша.
"Не очекује се да Србија војним средствима нешто предузима, јер је насилно решавање косметског проблема искључено. Међутим, ако они имају намере да делују према северу Косова или дестабилизују ситуацију преко административне линије, то је већ озбиљно питање“, напоменуо је.
Указао је да на аеродрому Думош могу бити стационирани беспилотни дронови "бајрактар“ за обавештајне активности према административној линији и преко ње, а очекује се и стационирање хеликоптера у оквиру треће фазе реорганизације КБС-а, која почиње 1. јануара наредне године.
"Ова локација је, по мени, најважнија за евентуално деловање на северу Косова. Крајњи циљ Аљбина Куртија је стационирање специјалних параполицијских и тзв. војних јединица уз административну линију. Сада КБС нема право да буде присутан тамо, али постоје индиције да се разматра заједничко патролирање са КФОР-ом. То би додатно угрозило безбедност српског народа“, истакао је Дрецун.
О обавезном служењу војног рока
Како је напоменуо, шта ће се десити када уведу обавезно служење војног рока, како је најављено, ако Срби одбију да служе, да ли ће бити затварани или кажњавани.
"То би био додатни подстрек за исељавање Срба и етничко чишћење. Међутим, не треба да нас забрињава безбедност централне Србије, наше снаге безбедности апсолутно контролишу ситуацију са наше стране административне линије“, рекао је Дрецун.
Имајући у виду албанско становништво на југу Србије, додаје да постоје планови Приштине за потенцијална дејства с друге стране административне линије.
"Тренутно КБС има три пешадијска пука. Завршавају валидацију другог пука, а очекује се да и трећи буде оперативан до краја године. Њихово распоређивање показује да могу затворити кључне правце који воде из централне Србије на Косово“, истакао је Дрецун.
Како је навео у трећој фази набављају тешко наоружање, укључујући хаубице, минобацаче и хеликоптере.
"Спроводе концепт свеобухватне одбране, који укључује локалне самоуправе, грађане и КБС. План је да до 2030. оспособе 50.000 људи за оружане активности у случају ратног стања или ванредних ситуација“, навео је председник Скупштинског одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун.
Цео разговор можете погледати у видеу на почетку текста.